Grand Prix Βρετανίας 2010. O Webber πήρε την 3η του φετινή νίκη

Παρελθόν αποτελεί το Βρετανικό Grand Prix και πρώτος νικητής στην νέα χάραξη του Silverstone ήταν ο Mark Webber ο οποίος μετά από έναν μάλλον βαρετό για αυτόν αγώνα – εκτός από τις πρώτες στροφές – είδε τελικά πρώτος την καρό σημαία, με υποδεέστερο αυτοκίνητο από αυτό του Vettel, αφού η Red Bull αποφάσισε να βγάλει την μπροστά αεροτομή του Webber και να την βάλει στο μονοθέσιο του Vettel μιας και αυτή του Γερμανού έσπασε στα 3α ελεύθερα δοκιμαστικά. Στο βάθρο ανέβηκαν μαζί του ο Lewis Hamilton και o Nico Rosberg ενώ στην 4η θέση μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα βρέθηκε ο Jenson Button που κατάφερε και κέρδισε 10 θέσεις αφού εκκινούσε από την 14η.

Εκπληκτικές οι Williams για ακόμη έναν αγώνα αφού και τα δύο τις μονοθέσια μπήκαν στην βαθμολογούμενη δεκάδα. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Rubens Barrichello, στην 6η ο Kamui Kobayashi. Στην 7η ο Sebastian Vettel ο οποίος μετά από δικό του οδηγικό λάθος δεν ξεκίνησε καλά στην εκκίνηση, έχασε την θέση του από τον Mark Webber και στην προσπάθεια του να βρεθεί ξανά πρωτοπόρος, πάτησε άγαρμπα τα kerbs με αποτέλεσμα να σκάσει το πίσω δεξί ελαστικό του. Ο Γερμανός μπήκε στα πιτ για αλλαγή ελαστικών, έβαλε τα σκληρά και από την τελευταία θέση κατάφερε και ανέβηκε συνολικά 17 θέσεις τερματίζοντας τελικά στην 7η θέση. Την 10αδα συμπλήρωσαν οι Adrian Sutil ο οποίος έχασε την 7η θέση στον τελευταίο γύρο από τον Vettel μετά από μια μικρή επαφή που είχαν, ο Michael Schumacher και ο Nico Hulkenberg.

Απογοητευτικές οι Ferrari όπου τερμάτισαν τελικά στην 14η και 15η θέση (Alonso και Massa αντίστοιχα) αφού ο μεν Massa μετά από μια επαφή που είχε με τον Alonso στον πρώτο του αγώνα, έσκασε το πίσω ελαστικό του και αναγκάστηκε να μπει στα πιτ για αλλαγή ρίχνοντας τον στην προτελευταία θέση ο δε Alonso αρχικά έκανε κακή εκκίνηση και από την 3η θέση βρέθηκε στην 6η, αλλά στην συνέχεια δέχτηκε ποινή επειδή προσπέρασε παράνομα (;;;) τον Kubica (στον ίδιο γύρο ο Πολωνός έμεινε από κιβώτιο) με αποτέλεσμα να δεχτεί ποινή διέλευσης από τα πιτ και να βρεθεί τελικά στην 16η θέση. Ο Alonso ήταν φανερά εκνευρισμένος και στην προσπάθεια του να περάσει τον Liuzzi είχαν μια επαφή με αποτέλεσμα να σκάσει το πίσω ελαστικό του. Μπήκε στον 50ο γύρο ξανά στα πιτ για να αλλάξει ελαστικά, έβαλε την μαλακή γόμα και τελικά τερμάτισε στην 14η θέση κάνοντας όμως τον ταχύτερο γύρο του αγώνα (1:30.874).

H Ferrari προτού ακόμη τελειώσει ο αγώνας μέσω του εκπροσώπου τύπου της δήλωσε αδικιμένη με την ποινή του Alonso και δήλωσε: ” Οι ποινές υπάρχουν ώστε να ισχύουν παντού. Εμείς δώσαμε εντολή να αφήσει ο Alonso τον Kubica να τον περάσει, αλλά ο τελικά ο Kubica εγκατέλειψε τον αγώνα αφού το κιβώτιο του παρέδωσε το πνεύμα. Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για αυτό; ” Σίγουρα η Ferrari θα κάνει ένσταση.

Προσωπικά βρήκα την νέα χάραξη βαρετή αφού δεν προσφέρει κανένα επιπλέον σημείο για προσπέρασμα. Τι λέτε εσείς; Σας άρεσε ο σημερινός αγώνας; Αναλυτικά τα αποτελέσματα καθώς και οι βαθμολογίες στο πρωτάθλημα των οδηγών και των κατασκευαστών στη συνέχεια.