Κατατακτήριες GP Ισπανίας 2016: Επιστροφή Hamilton

[nextpage title=”Κατατακτήριες” ]

Hamilton-Rosberg-Ricciardo

Επιστροφή στις pole position για τον Lewis Hamilton, ο οποίος είχε να ξεκινήσει πρώτος από το Grand Prix του Μπαχρέιν. Αυτή ήταν η 52η pole position στην καριέρα του Βρετανού και η τρίτη φετινή. Ο Nico Rosberg περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, μιας και δεν μπορούσε να απειλήσει τον Πρωταθλητή.

Στην τρίτη θέση δε βρίσκεται η Ferrari, αλλά η Red Bull. Η αυστριακή ομάδα ήταν σήμερα η δεύτερη ταχύτερη, έτσι κλείδωσε τη δεύτερη σειρά της εκκίνησης, με τον Daniel Ricciardo να είναι μπροστά από τον Max Verstappen. Από την 5η θέση θα ξεκινήσει ο Kimi Raikkonen, μπροστά από τους Sebastian Vettel, Valtteri Bottas, Carlos Sainz, Sergio Perez και τον 10ο Fernando Alonso. Ας δούμε τα κυριότερα από τις κατατακτήριες:

Q1

Ο καιρός ήταν ηλιόλουστος και οι θερμοκρασίες διαμορφωνόταν στους 22°C στον αέρα και τους 42°C στην άσφαλτο. Τα δύο πρώτα μονοθέσια που βγήκαν ήταν οι Manor, φυσικά με τα μαλακά ελαστικά. Οι οδηγοί αυξάνονταν και ο Nasr πρόλαβε να βάλει το όνομά του στην κορυφή, προτού βγουν οι δύο Mercedes για να αποκαταστήσουν την τάξη.

Ο Hamilton ανέβηκε προσωρινά πρώτος, όμως ο Rosberg ήταν στη συνέχεια κατά 2 δέκατα ταχύτερος. Ο Verstappen σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση, μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Rosberg, με τον Raikkonen να μην μπορεί να του πάρει τη θέση, καθώς ήταν 2 δέκατα πιο αργός από τον Ολλανδό. Ο Vettel στην πρώτη του προσπάθεια ήταν 1,1 δευτερόλεπτα πίσω από τον Rosberg, ενώ και ο Massa δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.

Είχαμε μπει στο τελευταίο 5λεπτο και ο Ricciardo έκανε το «3-4» για τη Red Bull με την τέταρτη θέση που πήρε. Η δράση στην πίστα είχε μειωθεί σημαντικά, καθώς γινόταν προετοιμασίες για τους τελευταίους γρήγορους γύρους, σε μια προσπάθεια να προκριθούν κάποιοι αργότεροι συνδυασμοί στο Q2, ένας εκ των οποίων ήταν ο Button, μιας και βρισκόταν στην 15η θέση, 6 θέσεις πίσω από τον Alonso.

Ο Hulkenberg ανέβηκε στην 8η θέση και ο Grosjean στην 13η, κάτι που έριξε τον Button στην 18η θέση και τον Massa στην 17η, με τη διαφορά ότι ο Massa δεν είχε ξεκινήσει γρήγορο γύρο, συνεπώς αποκλείστηκε από τη συνέχεια. 12η θέση για τον Button και 15η θέση για τον Perez, ο οποίος πέρασε τελικά στο Q2.

Εκτός του Massa, οι Palmer, Ericsson, Nasr, Wehrlein και Haryanto αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

Q2

Ο Hamilton έκανε την αρχή, τον οποίο ακολούθησε αμέσως ο Rosberg. 1:22.1 από τον Hamilton, όταν ο Rosberg ήταν 6 δέκατα πιο αργός από τον Πρωταθλητή, κάτι που δείχνει τον εκπληκτικό γύρο του Βρετανού. Η πίστα γέμισε αμέσως μετά με μονοθέσια. Οι Ferrari ακόμα δεν είχαν δώσει δείγματα της ταχύτητάς τους, γι’ αυτό και η Red Bull ήταν ξανά στο «3-4», με τον Verstappen να είναι μισό δευτερόλεπτο ταχύτερος από τον Ricciardo.

Ο Vettel όχι απλώς δεν ανέβηκε στην τρίτη θέση, αλλά ήταν και μισό δευτερόλεπτο μακριά από τον Verstappen. Ο Raikkonen προσπάθησε να βρεθεί πίσω από τις Mercedes, αλλά ούτε αυτός έριξε τον Verstappen από την τρίτη θέση, με τη μεταξύ τους απόσταση να είναι 3,5 δέκατα, πράγμα που δείχνει την ταχύτητα του μικρού.

Στη μάχη για την πρόκριση, ο Button δεν έμεινε μέσα στην 10άδα, εν αντιθέσει με τον Alonso, σημειώνοντας τον 10ο καλύτερο χρόνο. Ο Perez είχε ανέβει στην 7η θέση, βγάζοντας εκτός τον Hulkenberg. Μαζί με τον Γερμανό, εκτός έμειναν οι Button, Kvyat, Grosjean, Magnussen και Gutierrez.

Q3

Και πάλι οι δύο Mercedes βγήκα πρώτα στην πίστα. Ο γύρος του Hamilton δεν ήταν καλός, με αποτέλεσμα το 1:23.2, τη στιγμή που ο Rosberg ήταν στο 1:22.4 και η πίστα υποδεχόταν τα υπόλοιπα μονοθέσια. Ο Verstappen συνέχιζε να κινείται γρήγορα, έτσι πήρε τη δεύτερη θέση από τον Hamilton. Ο Vettel ήταν στην τρίτη θέση, 9 δέκατα πίσω από τον Verstappen, ενώ ο Raikkonen ήταν άλλα 4 δέκατα πίσω από τον team-mate του, στην 5η θέση.

Στα δύο λεπτά πριν από το τέλος, και οι 10 οδηγοί ήταν στην πίστα. Ο Hamilton τα έδωσε όλα στην τελευταία του προσπάθεια και τελικά κατάφερε να βρεθεί στην pole position, χωρίς ο Rosberg να τον απειλεί. Ο Ricciardo χτύπησε όταν έπρεπε, παίρνοντας την τρίτη θέση από τον Verstappen, με τη Ferrari να περιορίζεται στο «5-6», έχοντας τον Raikkonen στην 5η θέση και τον Vettel στην 6η.

Ο αυριανός αγώνας θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδας.