GP Ισπανίας 2016: Δράμα και… Verstappen!

[nextpage title=”Αγώνας” ]

GP SPAGNA F1/2016

Το ιδανικό ξεκίνημα σε μια μεγάλη ομάδα πραγματοποίησε ο Max Verstappen! Ο Ολλανδός ήταν ο μεγάλος νικητής -ο νεότερος στην ιστορία της Formula 1- στον επεισοδιακό και συναρπαστικό αγώνα, αντέχοντας στην πίεση του πολύπειρου Kimi Raikkonen, ο οποίος περιορίστηκε στην δεύτερη θέση. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Sebastian Vettel, με τη Ferrari να δοκιμάζει ανεπιτυχώς διαφορετική στρατηγική στον Γερμανό.

Δράμα στον πρώτο γύρο, όταν είχαμε επαφή μεταξύ των Lewis Hamilton και Nico Rosberg. Και οι δύο εγκατέλειψαν, έτσι έμειναν οι Ferrari και Red Bull για να παλέψουμε για τη νίκη. Στην τέταρτη θέση ο Daniel Ricciardo, που είχε κλατάρισμα στο τέλος, ενώ ακολούθησαν οι Valtteri Bottas, Carlos Sainz, Sergio Perez, Felipe Massa, Jenson Button και ο 10ος Daniil Kvyat. Για να δούμε πώς κύλισαν οι 66 γύροι του Ισπανικού Grand Prix:

Εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες στο ξεκίνημα, με τον ήλιο να φτάνει στην πίστα και να ανεβάζει τις θερμοκρασίες στους 21°C στον αέρα και τους 40°C στο οδόστρωμα. Οι 10 πρώτοι οδηγοί στο grid ήταν: Hamilton, Rosberg, Ricciardo, Verstappen, Raikkonen, Vettel, Bottas, Sainz, Perez και ο 10ος Alonso. Όλοι οι οδηγοί είχαν τη μαλακή γόμα στο ξεκίνημα, εκτός από τον Haryanto που είχε τη μέση γόμα.

_onz2372

Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα, ο Hamilton έχασε την πρωτοπορία στην πρώτη στροφή από τον Rosberg, με τον Vettel να έχει βρεθεί πίσω από τον Verstappen. Ο Hamilton προσπάθησε να πιέσει τον Rosberg μετά την στροφή 3, ο Γερμανός τον έκλεισε και το αποτέλεσμα ήταν να βγουν εκτός αγώνα και οι δύο!

Το Αυτοκίνητο Ασφαλείας εμφανίστηκε αμέσως και η κατάταξη πίσω από αυτό ήταν: (1)Ricciardo, (2)Verstappen, (3)Sainz, (4)Vettel, (5)Raikkonen, (6)Bottas, (7)Perez, (8)Button, (9)Alonso, (10)Grosjean, (11)Kvyat, (12)Hulkenberg, (13)Magnussen, (14)Gutierrez, (15)Palmer, (16)Nasr, (17)Ericsson, (18)Wehrlein, (19)Massa, (20)Haryanto.

P-20160515-00439_News

Ο αγώνας ξεκίνησε ξανά στον 4ο γύρο και ο Ricciardo δεν είχε πρόβλημα να παραμείνει μπροστά. Ο Vettel πίεζε στον τρίτο Sainz, αλλά ο Ισπανός δε θα έδινε τόσο εύκολα τη θέση του. Οι δύο Red Bull άνοιγαν τη διαφορά από τους υπόλοιπους, ωστόσο ο Vettel βρήκε την ευκαιρία να περάσει τον Sainz στην πρώτη στροφή. Ο Raikkonen προσπάθησε να κάνει το ίδιο στον 9ο γύρο, αλλά δεν τα κατάφερε. Η αποστολή του Φινλανδού ολοκληρώθηκε με επιτυχία στον επόμενο γύρο.

Ο χορός των pit stops είχε ανοίξει, αλλά οι πρώτοι οδηγοί παρέμεναν για λίγο ακόμα στην πίστα. Ο Ricciardo έβαλε τη μέση γόμα, για να τον ακολουθήσουν οι Verstappen, Raikkonen και Bottas, επιλέγοντας και αυτοί τη μέση γόμα. Ο Ricciardo είχε μπροστά του τον Grosjean στη δεύτερη θέση, αλλά ο Αυστραλός δε δυσκολεύτηκε να τον προσπεράσει, όπως συνέβη λίγο αργότερα με τους Verstappen και Raikkonen, ο οποίος έγραφε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα.

Ο Vettel έβαλε τα μαλακά στο τέλος του 15ου γύρου και βγήκε φυσικά πίσω από τον Verstappen, στην τρίτη θέση, έχοντας διαφορά 9 δεκάτων από τον Ολλανδό. Pit stop και για τον Grosjean, με τον οδηγό της Haas να πέφτει στην 13η θέση. Ο Γάλλος είχε πολύ καλό ρυθμό και μετακινήθηκε στην 11η, για να συμπληρώσει ένα τρενάκι αποτελούμενο από τους 9ο Alonso, 10ο Massa και 11ο Grosjean.

Ο ρυθμός της Ferrari έδειχνε ελαφρώς καλύτερος από αυτόν της Red Bull, με τη διαφορά του Vettel από τον Verstappen να μειώνεται στα 1,1 δευτερόλεπτα. Οι οδηγοί της αυστριακής ομάδας είχαν ανεβάσει τον ρυθμό τους και η διαφορά από τις Ferrari αυξήθηκε λίγο στη συνέχεια, χωρίς να μπαίνει ο Vettel σε ζώνη DRS.

Motor Racing - Formula One World Championship - Spanish Grand Prix - Race Day - Barcelona, Spain

Η πρώτη εγκατάλειψη από μηχανικό πρόβλημα ήταν γεγονός. Ο Hulkenberg είδε να βγαίνει καπνός από την VJM09, με αποτέλεσμα να παρκάρει το ινδικό μονοθέσιο στον 22ο γύρο. Σ’ εκείνο το σημείο, οι Ricciardo, Verstappen και Vettel είχαν παρόμοιες διαφορές, λίγο πάνω από το δευτερόλεπτο.

Ο πρώτος από τους επί κεφαλής που μπήκαν για αλλαγή ελαστικών ήταν ξανά ο Ricciardo. Ο Αυστραλός έβαλε τη μαλακή γόμα, κάτι που έκανε στον 29ο γύρο και ο Vettel. Ο ρυθμός του Vettel ήταν ο καλύτερος όλων και η δεύτερη θέση μετά από το pit stop του Verstappen θα ήταν δεδομένη, αφού ο Ολλανδός έχανε πολύ χρόνο.

Jenson Button

Ο μικρός μπήκε για τη δική του αλλαγή στον 33ο γύρο, βάζοντας τη μέση γόμα, όπως έκανε και ο Raikkonen αμέσως μετά. Το περίεργο είναι πως ο Vettel μπήκε ξανά μέσα, βάζοντας τη μέση γόμα, ίσως επειδή είχε κάποιο πρόβλημα με κάποιο ελαστικό. Ο τετράκις Πρωταθλητής έπεσε στην 4η θέση, 6 δευτερόλεπτα πίσω από τον Raikkonen, ενώ έπρεπε να παραμείνει με τα συγκεκριμένα ελαστικά μέχρι το τέλος.

Αλλαγή για τους Bottas και Alonso, όσο η Ferrari επιβεβαίωνε πως είναι μία κίνηση τακτικής, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα μαλακά ελαστικά του Γερμανού. Ο Ricciardo μπήκε στον 43ο γύρο για την τελευταία του αλλαγή, επιλέγοντας φυσικά τη μέση γόμα, με την οποία θα έφτανε μέχρι το τέλος.

_L4R0354

Πλέον, ο Ricciardo είχε πέσει στην 4η θέση, όμως η διαφορά του από τον Vettel ήταν 7 δευτερόλεπτα, με 22 γύρους να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Πιο μπροστά, ο Raikkonen είχε ρίξει τη διαφορά στο δευτερόλεπτο από τον Verstappen. Ο Ricciardo κέρδιζε περίπου μισό δευτερόλεπτο στον γύρο, καθώς τα ελαστικά του ήταν κατά 6 γύρους πιο φρέσκα από αυτά του Vettel.

Εγκατάλειψη για τον Alonso στον 47ο γύρο. Ο Ισπανός σταμάτησε στη στροφή 3, αναφέροντας πως έχασε δύναμη στον κινητήρα. Αυτό δεν ενοχλούσε καθόλου τον Raikkonen, ο οποίος βρέθηκε ακόμα λίγο πιο κοντά στον Verstappen, αλλά χωρίς να ικανός να πιέσει για προσπέρασμα.

P-20160515-01436_News

Ο Ricciardo περιόρισε τη διαφορά στα 2 δευτερόλεπτα στον 51ο γύρο, όσο μπροστά ο Raikkonen άνοιγε το DRS για να προσπεράσει τον Verstappen. Το ενδιαφέρον είχε επικεντρωθεί εκεί, ωστόσο ο Ricciardo πιο πίσω είχε κατέβει το δευτερόλεπτο και άνοιγε την πίσω πτέρυγα για να πάρει την τρίτη θέση.

Έμεναν 12 γύρους για το πέσιμο της καρώ σημαίας και ο Raikkonen συνέχισε να προσπαθεί για την πρωτοπορία. Το ίδιο ακριβώς έκανε και ο Ricciardo για την τρίτη θέση, ωστόσο οι Verstappen και Vettel έπαιζαν σκληρή άμυνα, χωρίς να δίνουν χώρους στους αντιπάλους τους.

P-20160515-01337_News

Στον 59ο γύρο, ο Ricciardo πήρε την εσωτερική στην πρώτη στροφή, αλλά ο Vettel είχε καλύτερη έξοδο και πέρασε ξανά στην τρίτη θέση. Ο Ricciardo προσπάθησε ξανά να κάνει το ίδιο, αλλά και πάλι τίποτα δεν άλλαξε.

Κλατάρισμα για τον Ricciardo στο τέλος, κάτι που σήμαινε πως όλα τελείωσαν για την μάχη της τρίτης θέσης. Ο Raikkonen πίεσε στο τέλος για να οδηγήσει τον μικρό σε λάθος, ωστόσο ο Verstappen πήρε την καρώ σημαία, γράφοντας ιστορία!

P-20160515-00881_News

Στις βαθμολογίες, ο Rosberg παράμεινε φυσικά πρώτος, ωστόσο ο Hamilton έχασε τη δεύτερη θέση από τον Raikkonen, ο οποίος έχει πλέον 61 βαθμούς, 4 περισσότερους από τον Πρωταθλητή. Vettel και Ricciardo έχουν από 48 βαθμούς, με τον Verstappen να φτάνει τους 38 και να ανεβαίνει στην 6η θέση της βαθμολογίας, με 2 βαθμούς περισσότερους από τον Massa.

Στους κατασκευαστές, η Mercedes έμεινε στους 157 βαθμούς, με τη Ferrari να φτάνει τους 109, τη στιγμή που η Red Bull είναι 15 βαθμούς πίσω στην τρίτη θέση. Η Williams έχει 65 βαθμούς, ενώ η Toro Rosso ανέβηκε στην 5η θέση, με 26 βαθμούς, 4 περισσότερους από την Haas.