Κατατακτήριες GP Βρετανίας 2016: Μόνος του ο Hamilton

[nextpage title=”Κατατακτήριες” ]

Verstappen-Hamilton-Rosberg

Την κυριαρχία του στην πίστα του Silverstone συνέχισε να δείχνει ο Lewis Hamilton και τις κατατακτήριες. Ο Βρετανός θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση τον αυριανό αγώνα και θα προσπαθήσει να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενή του νίκη. Δίπλα του θα βρεθεί ο Nico Rosberg, που δεν μπορούσε σήμερα να ανταγωνιστεί στον team-mate του, ενώ η Mercedes φαίνεται πως είναι ανίκητη στη βρετανική πίστα.

Στην τρίτη θέση ο Max Verstappen, μπροστά από τους Daniel Ricciardo, Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel, Valtteri Bottas, Nico Hulkenberg, Carlos Sainz και ο 10ος Fernando Alonso. Ας δούμε τι έγινε στις κατατακτήριες.

Q1

GP GRAN BRETAGNA F1/2016

Τα σύννεφα παρέμεναν πάνω από την πίστα και οι θερμοκρασίες ήταν στους 20°C στον αέρα και τους 25°C στην άσφαλτο. Αρκετοί ήταν οι οδηγοί που βγήκαν γρήγορα για να ξεκινήσουν να γράφουν γύρους, με τη μαλακή γόμα να επιλέγεται από την πλειοψηφία, μια εικόνα που θα βλέπαμε σε όλη τη διάρκεια των κατατακτήριων.

Η Mercedes έγραψε αμέσως το «1-2», με τον Rosberg να είναι για πολύ λίγο ταχύτερος, όταν ο τρίτος Grosjean απείχε πάνω από 2 δευτερόλεπτα. Οι χρόνοι κατέβαιναν γρήγορα και ο Verstappen ανέβηκε τρίτος, με τον Raikkonen να είναι στην τέταρτη θέση και τον Vettel στην πέμπτη, ενώ ο Alonso είχε αναρριχηθεί μέχρι την 10η θέση.

Με 4 λεπτά να μένουν για το τέλος, σχεδόν όλοι επέστρεψαν στα pits, προκειμένου κάποιοι από αυτούς να προετοιμαστούν για τις τελευταίες τους προσπάθειες. Οι δύο Renault βρισκόταν στην επικίνδυνη ζώνη, με τον Magnussen να βελτιώνει τον χρόνο του, αλλά παρέμεινε στην 15η θέση. Ο Kvyat είχε πέσει στην 17η θέση, αλλά τελικά κατάφερε να ανέβει 15ος.

Έτσι, εκτός από τη συνέχεια έμειναν οι Button, Palmer, Haryanto, Wehrlein, Nasr και φυσικά ο Ericsson που δεν πήρε μέρος στις κατατακτήριες.

Q2

Red Bull

Με ένα αρκετά περίεργο περιστατικό ξεκίνησε το Q2: κι ενώ ο Button χαιρετούσε τον κόσμο, η McLaren είπε στον Button να μπει στο μονοθέσιο! Ο λόγος ήταν το γεγονός πως η FIA εξέταζε τον Magnussen, ο οποίος φαίνεται πως πάτησε εκτός πίστας με όλους τους τροχούς, κάτι που απαγορεύεται, έτσι ήταν πιθανό να αποκλειστεί και ο Button να πάρει την 16η θέση. Τελικά, οι αγωνοδίκες έδωσαν το ok στον Magnussen, ο οποίος συνέχιζε κανονικά.

Στα αγωνιστικά, η Mercedes συνέχιζε να δείχνει τη δύναμή της. Το «1-2» ήταν για μία ακόμα φορά εύκολη υπόθεση, αλλά ο Hamilton ήταν πάνω από μισό δευτερόλεπτο ταχύτερος του Rosberg, κάνοντας έναν εκπληκτικό γύρο, στο 1:29.2, κάτι που αποτελεί ρεκόρ. Ο Kvyat είχε ανέβει προσωρινά στην τρίτη θέση, αλλά ο Verstappen ήταν λίγο αργότερα ο οδηγός πίσω από τη Mercedes, με τη Red Bull να είναι στο «3-4».

Ένα τετ-α-κε σημείωσε ο Raikkonen, αλλά χωρίς να πληγώσει το μονοθέσιό του. Ο Vettel πήρε την 4η θέση του Ricciardo, όσο ο Raikkonen συνέχιζε να δυσκολεύεται, καθώς έκανε ακόμα ένα τετ-α-κε, κάτι που τον κρατούσε στην 15η θέση, αλλά ανέβηκε στην 5η θέση.

Ο Alonso κατάφερε να βρεθεί στην 9η θέση και ο Sainz στην 8η. Έτσι, εκτός συνέχειας έμειναν οι Perez, Massa, Grosjean, Gutierrez, Kvyat και ο Magnussen.

Q3

McLaren

Και οι 10 οδηγοί ήταν στην πίστα, με τον σκηνικό να μην αλλάζει: η Mercedes για μία ακόμα φορά στις δύο πρώτες θέσεις, έχοντας μπροστά τον Hamilton, που έδειχνε ξανά την ταχύτητά του. Ο Verstappen ανέβηκε στην τρίτη θέση, μπροστά από τον Ricciardo, ενώ ο Vettel ήταν 6ος, καθώς δεν δεν είχε αλάνθαστο γύρο.

Οι αγωνοδίκες, όμως, ακύρωσαν σωστά τον γύρο του Hamilton, μιας και ο Πρωταθλητής είχε πατήσει αντικανονικά εκτός πίστας στην Copse, έτσι ο Rosberg βρέθηκε προσωρινά στην pole position. Μετά από την εξέλιξη αυτή, ο Hamilton βγήκε στην πίστα 3,5 λεπτά πριν από το τέλος, προφανώς για να κάνει δύο γύρους, σε περίπτωση που ο πρώτος δεν είναι ιδανικός.

Τον ακολούθησαν και οι άλλοι οδηγοί, με την πίστα να φιλοξενεί και τα 10 μονοθέσια 2 λεπτά πριν από το τέλος. Ο Hamilton ήταν πολύ γρήγορος στο πρώτο και το τρίτο κομμάτι, έτσι πήρε την pole, με 3 δέκατα διαφορά από τον Rosberg, ο οποίος έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει.

Ο Raikkonen έμεινε στην 5η θέση και ο Vettel στην 6η, με τη Red Bull να σημειώνει το «3-4», με τον Verstappen να είναι φυσικά στην τρίτη θέση.

Ο αυριανός αγώνας θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδας.

Σημείωση: Ο Vettel θα ξεκινήσει από την  11η θέση, καθώς άλλαξε κιβώτιο, έτσι μία θέση θα κερδίσουν οι Vottas, Hulkenberg, Sainz, Alonso και Perez.