GP ΗΠΑ 2016: Επιστρέφει στις νίκες ο Hamilton

[nextpage title=”Αγώνας” ]

2016 United States Grand Prix, Friday

Μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες, ο Lewis Hamilton επιστρέφει στις νίκες. Ο Πρωταθλητής είχε να κερδίσει από το Βελγικό Grand Prix και το κατάφερε σήμερα, παίρνοντας την 7η φετινή νίκη και την 50η στην καριέρα του. Ο Βρετανός είχε ένα εύκολο απόγευμα, χωρίς να απειληθεί από κανέναν. Στη δεύτερη θέση ο Nico Rosberg, μένοντας ικανοποιημένος, αφού η διαφορά τους μειώθηκε μόλις κατά 7 βαθμούς.

Το βάθρο ολοκληρώνει ο Daniel Ricciardo, μπροστά από τους Sebastian Vettel, Fernando Alonso, Carlos Sainz, Felipe Massa, Sergio Perez, Jenson Button και τον Romain Grosjean που πήρε τον τελευταίο βαθμό της 10άδας μέσα στην πατρίδα της ομάδας του. Ας δούμε πώς κύλισαν οι 56 γύροι του αγώνα:

Ο καιρός ήταν εξαιρετικός, με τον ήλιο να ανεβάζει τις θερμοκρασίες στους 28°C στον αέρα και τους 34°C στο οδόστρωμα. Οι 10 πρώτοι οδηγοί στο grid ήταν: Hamilton, Rosberg, Ricciardo, Verstappen, Raikkonen, Vettel, Hulkenberg, Bottas, Massa και Sainz. Ο Ricciardo ξεκινούσε με την πολύ μαλακή γόμα, εν αντιθέσει με τις δύο Mercedes, αλλά και τον team-mate του.

Μόλις τα κόκκινα φώτα έσβησαν, ο Hamilton παρέμεινε στην πρώτη θέση, ενώ ο Ricciardo κατάφερε να περάσει δεύτερος, έχοντας καλύτερη έξοδο από την πρώτη στροφή. Ο Rosberg είχε πέσει στην τρίτη θέση, μπροστά από τους Raikkonen, Verstappen, Vettel, Massa, Sainz, Alonso και Gutierrez. Ο Kvyat χτύπησε τον Perez και ο Μεξικανός τον «στόλισε» κατάλληλα.

Ο Hulkenberg είχε ζημιά στο εμπρός μέρος, ενώ ο Bottas είχε κλατάρισμα, την ώρα που ο Vettel με τα πολύ μαλακά πίεζε τον Verstappen. Ο Hamilton άνοιγε τη διαφορά από τον Ricciardo, ενώ ο Rosberg ήταν πιο αργός από τον Αυστραλό στα πρώτα περάσματα Η ζημιά στο εμπρός μέρος της VJM09 του Hulkenberg ήταν αρκετά μεγάλη για να στείλει τον Γερμανό εκτός αγώνα.

Μια πολύ όμορφη μάχη μάς χάρισαν οι Button και Gutierrez, με τον Πρωταθλητή του 2009 να βγαίνει νικητής και να παίρνει την 10η θέση, πίσω από τον team-mate του. Ο ρυθμός των Ricciardo, Rosberg και Raikkonen ήταν πανομοιότυπος, με τις διαφορές να αυξομειώνονται ελαφρώς μεταξύ τους, την ώρα που ο 6ος Vettel έχανε έδαφος από τον Verstappen.

Το ταχύτερο πέρασμα σημείωσε στον 6ο γύρο ο Hamilton, με επίδοση στο 1:43.6, κερδίζοντας 8 δέκατα από τον Ricciardo και 1 δευτερόλεπτο από τον Rosberg. Ο Grosjean είχε φτάσει τον Gutierrez και τον προσπέρασε για να πάρει την 11η θέση. Ο Μεξικανός δεχόταν πίεση και από τον Perez, με το προσπέρασμα να γίνεται στον 7ο γύρο.

Τα πολύ μαλακά ελαστικά είχαν τελειώσει, έτσι οι Ricciardo και Raikkonen μπήκαν για αλλαγή, βάζοντας και οι δύο τη μαλακή γόμα, με τον Φινλανδό να χρειάζεται 2,2 δευτερόλεπτα και τον Ricciardo 2,6. Ο Raikkonen βγήκε στην 9η θέση, πίσω από τον Button, χάνοντας λίγο χρόνο, ενώ στον επόμενο γύρο ελαστικά άλλαξε και ο Verstappen, επιλέγοντας τα μαλακά.

Στον 10ο γύρο μπήκε μέσα ο Rosberg, για να βάλει τη μέση γόμα, μαζί με τους Button, Grosjean και Perez. Η αλλαγή του Hamilton ήρθε στον 11ο γύρο, με τον Βρετανό να φορά ξανά τη μαλακή γόμα, σε μια διαφορετική στρατηγική από τον team-mate του, βγαίνοντας άνετα μπροστά από τον Ricciardo.

Ο Verstappen ήταν πολύ γρήγορος και έφτασε τον Raikkonen στον 14ο γύρο, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Οι αγωνοδίκες τιμώρησαν τον Kvyat με 10 δευτερόλεπτα ποινής, όσο ο Vettel έμπαινε για να βάλει τη μέση γόμα, δίνοντας έτσι την πρωτοπορία και πάλι στον Hamilton. Ο Γερμανός επέστρεψε στην πίστα 6ος, πίσω από τον team-mate του.

Ο Verstappen ήταν πιο γρήγορος από τον Rosberg, με αποτέλεσμα να πλησιάζει απειλητικά τον Γερμανό. Ο Gutierrez μπήκε στα pits για να εγκαταλείψει τον αγώνα, την ώρα που ο Verstappen άνοιγε την πίσω πτέρυγα, αλλά ο Rosberg δεν επέτρεπε στον Ολλανδό να δοκιμάσει κάτι. Ο Button μπήκε ξανά στη 10άδα, καθώς προσπέρασε τον Kvyat, έτσι βρέθηκε ξανά πίσω από τον team-mate του.

Ο Kvyat έχασε τη θέση του και από τον Grosjean, έτσι μπήκε για αλλαγή, εκπληρώνοντας και την ποινή των 10 δευτερολέπτων. Το δεύτερο pit stop του Raikkonen ήρθε στον 24ο γύρο, για τον ακολουθήσει ο Ricciardo στον επόμενο, επιλέγοντας τη μέση γόμα, όταν ο Raikkonen είχε την πολύ μαλακή.

Ακολούθησε ο Verstappen, αλλά ο Ολλανδός δεν είχε ειδοποιήσει την ομάδα του, έτσι υπήρξε σημαντική καθυστέρηση. Τελικά έβαλε τη μέση γόμα, αλλά βγήκε στην 7η θέση, πίσω και από τον Massa. Ακολούθησε ο Button από την 10η θέση, όπως και ο Vettel, αλλά οι κάμερες έδειχναν τον Verstappen, ο οποίος εγκατέλειπε τον αγώνα, λόγω μηχανικού προβλήματος.

Το Εικονικό Αυτοκίνητο Ασφαλείας έκανε την εμφάνισή του, οδηγώντας τους Sainz και Alonso στα pits, καθώς και τους Hamilton και Rosberg. Οι οδηγοί της Mercedes επέλεξαν τη μέση γόμα για τους τελευταίους 25 γύρους. Η πράσινη σημαία δεν άργησε να έρθει και οι οδηγοί ήταν ελεύθεροι να αγωνιστούν για τους υπόλοιπους 24 γύρους,  με τον Rosberg να έχει περάσει στη δεύτερη θέση.

Ο Raikkonen ήταν εμφανώς ταχύτερος με την πολύ μαλακή γόμα από τον Ricciardo και πλησίαζε για την τρίτη θέση. Ωστόσο, τα ελαστικά του Φινλανδού τελείωσαν, έτσι μπήκε στον 39ο γύρο, για να βάλει τη μαλακή γόμα. Το pit stop δεν ολοκληρώθηκε σωστά, αφού ο μηχανικός του τού είπε ότι υπάρχει ένα αεροπίστολο στο μονοθέσιό του. Ο Raikkonen σταμάτησε αμέσως μετά το pit lane και γύρισε με την όπισθεν πίσω, στο pit lane, ώστε να εγκαταλείψει τον αγώνα.

Το ενδιαφέρον είχε μειωθεί σημαντικά, αφού η μοναδική μάχη ήταν αυτή για την 5η θέση, ανάμεσα στον Sainz και τον Massa που απειλούσε τον Ισπανό. Με τον Βραζιλιάνο να καθυστερεί, ο Alonso είχε φτάσει πίσω του, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος του Massa και να κλέψει την 6η θέση.

Ο Alonso εξαπέλυσε την επίθεσή του στον 52ο γύρο, ακουμπώντας με τον πρώην team-mate του στη Ferrari, βγάζοντας τον Βραζιλιάνο εκτός πίστα, κάνοντας μάλιστα παράπονα πως ο Massa τον έκλεισε, ένας ισχυρισμός που δεν ήταν σωστός. Το περιστατικό θα εξεταστεί από τους αγωνοδίκες μετά το τέλος του αγώνα.

Ο Vettel μπήκε για το τελευταίο του pit stop στον 53ο γύρο, αλλά διατηρήθηκε στην 4η θέση. Οι μάχες υπήρχαν στις πίσω θέσεις, με τον Nasr να προσπερνά τον Bottas και τον Magnussen να περνάει στην 11η θέση, αφού βρέθηκε μπροστά από τον Kvyat.

Ο Massa αναγκάστηκε να μπει στα pits, λόγω ενός κλαταρισμένου ελαστικού, όσο έξω ο Alonso πίεζε τρομερά τον Sainz και τον προσπέρασε στον προ-τελευταίο -γι’ αυτούς- γύρο. Η καρώ σημαία είχε πέσει για τον Hamilton, παίρνοντας την 5οη νίκη στην καριέρα του.

Επόμενος αγώνας στο Μεξικό, στις 28-30 Οκτωβρίου.