DTM 2014, Spielberg: Τρίτη νίκη για Wittmann, σάρωσε η BMW

DTM BMW

Την τρίτη του φετινή νίκη πανηγύρισε ο Marco Wittmann στο Red Bull Ring τής Αυστρίας. Ταυτόχρονα, αυτή ήταν η 4η φετινή νίκη για τη BMW και μάλιστα στον καλύτερο φετινό της αγώνα, όχι από άποψη απόδοσης, αλλά όσον αφορά τη βαθμολογική συγκομιδή, καθώς οι πρώτες 4 θέσεις είχαν καταληφθεί από δικού της οδηγούς. Μαζί με τον Wittmann, στο βάθρο ανέβηκαν οι Augusto Farfus και Timo Glock, ενώ για πρώτη φορά φέτος στο βάθρο βρίσκεται μόνο ένας κατασκευαστής.

Motorsports / DTM 6.race Spielberg

Άκρως αντίθετα συναισθήματα στο στρατόπεδο της Audi, αφού η 6ος αγώνας τής σεζόν ήταν ο χειρότερος γι’ αυτούς από άποψη απόδοσης. Για πρώτη φορά φέτος κανένας οδηγός τής Audi δεν υπήρχε στο βάθρο των νικητών και μάλιστα η καλύτερη θέση στον σημερινό αγώνα ήταν η 5η, με τον Timo Scheider. Ο Jamie Green, μετά τα pit stops, βρέθηκε στην πρώτη θέση, ωστόσο η ποινή διέλευσης για καθυστερημένη κατά έναν γύρο είσοδο στα pits τον έριξε πολύ πίσω και αυτόματα μηδένισε τις πιθανότητες για νίκη ή βάθρο, τερματίζοντας τελικά 8ος.

Όσο για τη Mercedes, είχε πολύ καλές ελπίδες για αρκετούς βαθμούς, με τους Robert Wickens και Pascal Wehrlein να είναι στις θέσεις 1 και 4 στο πρώτο stint τού αγώνα. Όμως, ήταν γραφτό τα pit stops να μετατραπούν σε εφιαλτικά για τη Mercedes: ο Wehrlein καθυστέρησε ν’ αλλάξει ελαστικά και έχασε θέσεις, ενώ ο Wickens πήρε ποινή διέλευσης για μη-ασφαλή απελευθέρωση, καθώς ερχόταν πίσω του ο Glock.

Robert Wickens

Η Mercedes συζητούσε επί ώρα με τους αγωνοδίκες ότι ο Glock δεν ήταν τόσο κοντά και τελικά πέρασε το χρονικό όριο στο οποίο ο Wickens έπρεπε να εκτίσει την ποινή του, έτσι ο Καναδός οδηγός πήρε μαύρη σημαία, δηλαδή αποκλεισμό από τον αγώνα. Νωρίτερα, ο Wehrlein είχε εγκαταλείψει με πρόβλημα στο αυτοκίνητό του, έτσι η Mercedes έφυγε με μόλις 2 βαθμούς από την Αυστρία, αυτούς του 9ου Christian Vietoris.

Στις βαθμολογίες, ο Wittmann έχει πλέον 95 βαθμούς, 39 περισσότερους από τον δεύτερο Mattias Ekström, που είναι στους 56. Στις ομάδες, η BMW Team RMG βρίσκεται φυσικά στην κορυφή με 128 βαθμούς, με την Audi Sport Team Abt Sportsline να έχει 82 και να είναι στη δεύτερη θέση.

Wittmann

Φυσικά, η BMW, με τους 71 σημερινούς βαθμούς, έφτασε τους 267, προσπερνώντας την Audi για την πρώτη θέση, η οποία είναι δεύτερη, με 251 βαθμούς. Η Mercedes-Benz συνεχίζει να είναι στην τελευταία θέση, με 88 βαθμούς και θεωρείται εξαιρετικά απίθανο το ενδεχόμενο να καταφέρει να διεκδικήσει μία καλύτερη θέση.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 17 Αυγούστου και θα πραγματοποιηθεί στο Nürburgring τής Γερμανίας. Ακολουθούν τ’ αποτελέσματα από τον 6ο φετινό αγώνα, μαζί με τις βαθμολογίες σε οδηγούς, ομάδες και κατασκευαστές.

[tabs slidertype=”top tabs” fx=”slide”] [tabcontainer] [tabtext]Αποτελέσματα[/tabtext] [tabtext]Βαθ/γία Οδηγών[/tabtext] [tabtext]Βαθ/γία Ομάδων[/tabtext] [tabtext]Βαθ/γία Κατασκευαστών[/tabtext]  [/tabcontainer][tabcontent] [tab]