DTM 2014, Zandvoort: Επιτέλους νίκη για την Audi!

Σχετικά άρθρα

Motorsports / DTM 9. race Zandvoort

Μετά από έναν και πλέον χρόνο μακριά από τις νίκες (η τελευταία νίκη της Audi στο θεσμό ήταν πέρσι αρχές Αυγούστου στη Μόσχα), η εταιρεία από το Inglostadt είδε τον Mattias Ekström να παίρνει την καρό σημαία στον ένατο και προτελευταίο αγώνα της χρονιάς που διεξήχθη στην πίστα του Zandvoort στην Ολλανδία. Δεύτερος τερμάτισε ο ήδη πρωταθλητής από τον προηγούμενο αγώνα Marco Wittmann με BMW M4 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Martin Tomczyk, επίσης με Μ4.

Στα χθεσινά χρονομετρημένα δοκιμαστικά, τις 2 πρώτες θέσεις κατείχαν οι 2 τελευταίοι χρονικά πρωταθλητές, με τον Mike Rockenfleller να σημειώνει τον καλύτερο χρόνο, 26 μόνο χιλιοστά μπροστά από τον Marco Wittmann. Τον τρίτο καλύτερο χρόνο σημείωσε o Eduardo Mortara, ωστόσο, ύστερα από τον τεχνικό έλεγχο που διενεργήθηκε στο RS 5 του, βρέθηκε ότι ο μπροστά προφυλακτήρας ήταν τοποθετημένος πολύ χαμηλά σύμφωνα με τους τεχνικούς κανονισμούς και ο Ιταλός ξεκίνησε από την τελευταία θέση της εκκίνησης. Επίσης, στον τέταρτο Mattias Ekström επιβλήθηκε ποινή 5 θέσεων στην εκκίνηση διότι, σύμφωνα με τους αγωνοδίκες, εμπόδισε τον Gary Paffett στον γρήγορο γύρο του Βρετανού και έτσι ο Σουηδός ξεκίνησε από την ένατη θέση.

10703825_904831706211096_4043162022797600161_n

Ύστερα από 43 γύρους και 4 εμφανίσεις του αυτοκινήτου ασφαλείας στην ολλανδική πίστα, ο Σουηδός πανηγύρισε την πρώτη νίκη της Audi φέτος και την 18η στην καριέρα του, στην ίδια πίστα επίσης είχε πετύχει την παρθενική του νίκη στο DTM τ0 2002 με το ΤΤ- R.  To βάθρο, όπως αναφέραμε, συμπληρώθηκε από οδηγούς της BMW, ενώ ο Mortara, αν και εκκινούσε τελευταίος, τερμάτισε στην τέταρτη θέση.Καλή παρουσία και για τις Mercedes, με τον Christian Vietoris στην πέμπτη θέση, ο νικητής του προηγούμενου αγώνα  Pascal Wehrlein τερμάτισε στην έβδομη, ενώ οι Juncadella και Wickens τερμάτισαν στην όγδοη και ένατη θέση αντίστοιχα. Ωστόσο, ο Juncadella θα τιμωρηθεί μετά το τέλος του αγώνα με ποινή 30 δευτερολέπτων εξαιτίας της σύγκρουσής του με τον Farfus (με συνέπεια την έξοδο και εγκατάλειψη του Βραζιλιάνου οδηγού της BMW) και έτσι θα πέσει στη 17η θέση της τελικής κατάταξης του αγώνα.Επίσης, οι Wickens, Rockenfeller, Farfus, Mortara, Scheider και Spengler εξέλαβαν προειδοποιήσεις από τους αγωνοδίκες διότι χρησιμοποίησαν το DRS στη λάθος χρονική στιγμή, καθώς στους 3 πρώτους γύρους μετά την έξοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας δε επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί το DRS, σύμφωνα με τους κανονισμούς. Έλαβαν μόνο προειδοποιήσεις και όχι ποινές διότι το σύστημα που εμποδίζει τη λειτουργία του κινητού μέρος της πίσω αεροτομής, δε λειτούργησε σωστά.

Στις βαθμολογίες, πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ομάδα της BMW RMG με οδηγούς τους Wittmann και Martin, ενώ σε αυτό των κατασκευαστών, μάχη θα γίνει στον τελευταίο αγώνα μεταξύ των BMW και Audi για την ανάδειξη της φετινής πρωταθλήτριας.

Επόμενος και τελευταίος αγώνας της χρονιάς στις 19 Οκτωβρίου στο Hockeneim. Ακολουθούν τα αποτελέσματα του αγώνα και οι βαθμολογίες  οδηγών, ομάδων και κατασκευαστών.

[tabs slidertype=”top tabs” fx=”slide”] [tabcontainer] [tabtext]Αποτελέσματα[/tabtext] [tabtext]Βαθ/γία Οδηγών[/tabtext] [tabtext]Βαθ/γία Ομάδων[/tabtext] [tabtext]Βαθ/γία Κατασκευαστών[/tabtext]  [/tabcontainer][tabcontent] [tab]