Δοκιμές Βρετανίας 2016: Ημέρα 1η

Σχετικά άρθρα

McLaren

Μετά από το Βρετανικό Grand Prix, οι ομάδες δεν αποχώρησαν από τη βρετανική πίστα, καθώς ήταν προγραμματισμένο το δεύτερο τεστ εντός της σεζόν. Οι δοκιμές αυτές είναι χρήσιμες για ομάδες, προκειμένου να αξιολογήσουν διάφορες λύσεις στα μονοθέσιά τους, ενώ χρησιμοποιούνται και για την επαφή των νέων οδηγών με τη Formula 1.

Ο ταχύτερος στην πρώτη ημέρα ήταν ο Fernando Alonso. Ο Ισπανός σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο το πρωί, έτσι κατάφερε να κρατηθεί άνετα πρώτος, καθώς στην πίστα έπεσε για μία ακόμα φορά βροχή το απόγευμα, με αποτέλεσμα οι χρόνοι να είναι αδύνατο να βελτιωθούν. Η McLaren πήρε δεδομένα από 105 γύρους, από τους οποίους οι 50 έγιναν το απόγευμα.

Στη δεύτερη θέση και με μεγάλη διαφορά από τον δις Παγκόσμιο Πρωταθλητή, ο Esteban Ocon, ο οποίος αγωνίζεται στο DTM. Ο 19χρονος Γάλλος οδήγησε σήμερα για λογαριασμό της Mercedes κι έκανε τους περισσότερους γύρους, 123 στον αριθμό, με τη διαφορά του από την τρίτη θέση να είναι μεγάλη. Εκεί βρέθηκε ο Alex Lynn, με τη Williams να είναι αρκετά υποτονική σήμερα.

Ο Charles Leclerc ήταν πίσω από το τιμόνι της SF16-H σήμερα, έχοντας την πρώτη του επαφή του με την ομάδα του Maranello. Ο 18χρονος έκανε μόλις 19 γύρους και θα δώσει τη θέση του στον Kimi Raikkonen αύριο. Ο Nikita Mazepin έγραψε σήμερα χιλιόμετρα για τη Force India, κάνοντας μόνο 35 γύρους, στο στεγνό.

Ο Carlos Sainz ανέλαβε σήμερα δράση για την Toro Rosso. Ο Ισπανός ολοκλήρωσε 91 γύρους και πήρε την 6η θέση, 3,3 δευτερόλεπτα μακριά από την κορυφή. Την πρώτη του επαφή με τη Formula 1 (συγκεκριμένα με την Haas) είχε ο Santino Ferrucci. Ο Αμερικανός είναι μόλις 18 ετών και κάλυψε απόσταση 55 γύρων, δηλαδή κάτι παραπάνω από έναν αγώνα.

Στην 8η θέση έβαλε το όνομά του ο Pascal Wehrlein. Βέβαια, ο οδηγός της Manor οδήγησε σήμερα τη Mercedes W05, του 2014, καθώς η γερμανική ομάδα έκανε δοκιμές για λογαριασμό της Pirelli σήμερα. Οι διαστάσεις των ελαστικών ήταν ίδιες, ωστόσο υπήρχαν σημαντικές διαφορές στην δομή τους.

Ο Rio Haryanto δοκίμασε κάποια εξαρτήματα για τη Manor, ενώ ο Sergey Sirotkin δούλεψε για τη Renault, κάνοντας 48 γύρους, σημειώνοντας τον προτελευταίο χρόνο. Στη τελευταία θέση βλέπουμε τον Pierre Gasly. Ο Γάλλος βρέθηκε στην RB12, δοκιμάζοντας μάλιστα την Halo προστασία, δηλώνοντας ότι η ορατότητα ήταν παράξενη, αλλά τα πράγματα δεν άλλαζαν δραματικά.