GP ΗΠΑ 2023, Sprint: Άνετος νικητής ο Verstappen

Σχετικά άρθρα

Ο Max Verstappen μετέτρεψε την pole position σε μια κυρίαρχη νίκη στο Sprint αγώνα στο Όστιν, καθώς ο Ολλανδός οδηγός πήρε την καρό σημαία με άνεση μπροστά από τους Lewis Hamilton και Charles Leclerc.

Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, Verstappen και Leclerc ήρθαν πολύ κοντά καθώς ο πρώτος αμύνθηκε σθεναρά στην 1η στροφή. Από τη στιγμή όμως που ο Ολλανδός έστριψε πρώτος, έκτοτε απομακρύνθηκε από τους αντιπάλους του και κατέκτησε την τρίτη του φετινή νίκη σε Sprint αγώνα.

Ο Hamilton προσπέρασε τον Leclerc στην έξοδο της 1ης στροφής στον πρώτο γύρο και ενώ παρέμεινε εντός του DRS του Verstappen στους πρώτους 2 γύρους, έπρεπε να αρκεστεί στη δεύτερη θέση. O Μονεγάσκος οδηγός της Ferrari κράτησε πίσω του τον Lando Norris στο τέλος του αγώνα, για να πάρει την τελική θέση στην πρώτη τριάδα.

Οι οδηγοί συνάντησαν μια πολύ πιο δροσερή πίστα για τον Sprint αγώνα από αυτή που είχαν κατά τη διάρκεια του Shootout, με τη θερμοκρασία οδοστρώματος να ήταν στους 30 βαθμούς. Καθώς πλησίαζε η εκκίνηση, οι κουβέρτες των ελαστικών βγήκαν, δείχνοντας ότι όλοι οι οδηγοί είχαν επιλέξει ένα σετ της μεσαίας γόμας των ελαστικών, εκτός από τον Carlos Sainz, ο οποίος έκανε την τολμηρή κίνηση και τοποθέτησε τα μαλακά.

Αρχικά, ο Ισπανός οδηγός της Ferrari προσπέρασε τους Norris και Piastri, φτάνοντας πίσω από τον teammate του, Leclerc. Πιο πίσω, ο Goerge Russell κέρδισε γρήγορα τις τρεις θέσεις που είχε χάσει από την ποινή του στο Shootout και από την 11η θέση εκκίνησης βρέθηκε στην 8η, ακριβώς πίσω από τον Perez, που ήταν έβδομος.

Στον 2ο γύρο, ο Perez φαινόταν ότι μπορούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα της RB19 και έψαχνε να κάνει μια κίνηση από την εξωτερική στον Piastri στην 12η στροφή. Ο πρωτάρης οδηγός της McLaren αμύνθηκε, με τον Russell να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την κατάσταση.

Ο Perez θα έπρεπε να περιμένει μόνο έναν γύρο, καθώς προσπέρασε τον Piastri στην έξοδο της στροφής 12, με τον Russell να ακολουθεί τον οδηγό της Red Bull και να ανεβαίνει στην έβδομη θέση μέσω της κίνησης του στη στροφή 15.

Ωστόσο, ο Russell πήρε ποινή 5 δευτ. για αυτήν του την κίνηση, καθώς ολοκλήρωσε το προσπέρασμα έχοντας βγει από την πίστα, αποκτώντας πλεονέκτημα.