GP Άμπου Ντάμπι 2023: Ο Verstappen έκλεισε θριαμβευτικά τη χρονιά

Ο Max Verstappen μετέτρεψε εύκολα την pole position σε νίκη, βλέποντας άνετα πρώτος την καρό σημαία στο Gran Prix του Άμπου Ντάμπι. Αυτή ήταν η 19η νίκη σε 22 αγώνες σε μια αξιοσημείωτη χρονιά για τον Ολλανδό και την ομάδα της Red Bull.

Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ο Verstappen κράτησε πίσω του τον Charles Leclerc στην πρώτη στροφή και στον πρώτο γύρο, προτού εδραιώσει το προβάδισμά του και σταδιακά απομακρύνθηκε.

Ο Sergio Perez πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στη δεύτερη θέση, αλλά μια ποινή πέντε δευτερολέπτων για τη σύγκρουση του με τη McLaren του Lando Norris τον έριξε στην τέταρτη θέση, αφήνοντας τον Leclerc δεύτερο και τη Mercedes του George Russell στην 3η θέση.

Ο Leclerc ήταν δεύτερος μέχρι τους τελευταίους γύρους, όταν επέλεξε να αφήσει τον Perez να τον προσπεράσει και να προσπαθήσει να δημιουργήσει αρκετό κενό μεταξύ της Red Bull και του Russell για να ενισχύσει τις πιθανότητες της Ferrari να νικήσει τη Mercedes στη δεύτερη θέση στη βαθμολογία κατασκευαστών, αλλά τελικά ο Μονεγάσκος δεν τα κατάφερε. Έτσι η Mercedes τερμάτισε στη δεύτερη θέση, με την Ferrari στην τρίτη.

Στην πέμπτη και στην έκτη θέση τερμάτισαν οι δύο McLaren των Norris και Piastri, με την δεκάδα να συμπληρώνεται από τους Fernando Alonso, Yuki Tsunoda, Lewis Hamilton και Lance Stroll.

Οδηγός του αγώνα

O Υuki Tsunoda τερμάτισε στην 8η θέση στο αποχαιρετιστήριο Σαββατοκύριακο του Franz Tost ως επικεφαλής της AlphaTauri, με το κοινό να τον επιλέγει ως τον οδηγό του αγώνα.

Ο Ιάπωνας συγκέντρωσε στο 24,2%, για να ακολουθήσει ο Charles Leclerc με 14,3%, ο Sergio Perez με 11,3%, ο Lando Norris με 9,7% και ο Max Verstappen με 9%.

Ταχύτερος γύρος

Ο Max Verstappen σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στον 45o γύρο του αγώνα, σταματώντας τα χρονόμετρα στο 1:26.993 κάτι που του έδωσε τον έναν επιπλέον βαθμό. Τον ακολούθησαν οι Sergio Perez (1:27.493),Alexander Albon (1:27.845), Lance Stroll (1:28.050) και Oscar Piastri (1:28.138).