Κατατακτήριες GP Κίνας 2016: Ο Rosberg κλέβει τη μπουκιά από τη Ferrari

[nextpage title=”Κατατακτήριες” ]

Rosberg-Ricciardo-Raikkonen

Την πρώτη του φετινή pole position και την 23η της καριέρας του κατέκτησε πριν από λίγο ο Nico Rosberg στις κατατακτήριες του Κινεζικού Grand Prix. Απουσία του Lewis Hamilton, ο Γερμανός είχε ουσιαστικά να αντιμετωπίσει μόνο τις Ferrari, αλλά η ιταλική ομάδα δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω στο τέλος, παρόλο που έδειξε πολύ δυνατή μέχρι εκείνο το σημείο.

Από τη δεύτερη θέση θα ξεκινήσει ο Daniel Ricciardo, με τις Ferrari να βρίσκονται στη δεύτερη σειρά. Τρίτος ο Kimi Raikkonen και τέταρτος ο Sebastian Vettel, μπροστά από τους Valtteri Bottas, Daniel Kvyat, Sergio Perez, Carlos Sainz, Max Verstappen και τον 10ο Nico Hulkenberg.

Ο Hamilton αντιμετώπισε πρόβλημα με το power unit του, έτσι δεν κατάφερε να σημειώσει χρόνο στο Q1. Σαν αποτέλεσμα, φυσικά, είναι η εκκίνηση από την τελευταία θέση. Ας δούμε τι έγινε στις κατατακτήριες.

Q1

Το νερό στην πίστα είχε μειωθεί σημαντικά από το FP3, αλλά οι οδηγοί βγήκαν με τα ενδιάμεσα ελαστικά. Τα θερμόμετρα έδειχναν 22°C στον αέρα και τους 24°C στην άσφαλτο. Τα μονοθέσια εγκατέλειψαν γρήγορα τα pits και ο Hamilton έκανε λόγο για στεγνή πίστα γι’ αυτό και θα έπρεπε να βάλει slick ελαστικά.

Κόκκινη σημαία στα 14 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα. Ο Wehrlein είχε έξοδο στην ευθεία εκκίνηση της τερματισμού. Ο Γερμανός φορούσε την πολύ μαλακή γόμα, αλλά οι αναπηδήσεις της πίστας σε συνδυασμό με τα πολύ μαλακά ελαστικά έβγαλαν το μονοθέσιο εκτός πίστας, το οποίο χτύπησε στους δύο αριστερούς τροχούς στις μπαριέρες και ήταν ανίκανο να συνεχίσει.

Οι άνθρωποι της πίστας χρειάστηκαν αρκετή ώρα για να καθαρίσουν το σημείο και οι οδηγοί βγήκαν στη συνέχεια γρήγορα στην πίστα, όταν και ουσιαστικά ξεκινούσε το Q1, αφού κανένας οδηγός δεν είχε δει το όνομά του στον πίνακα με τος ταχύτερους χρόνους.

Τα πράγματα για τον Lewis Hamilton γινόταν όλο ένα και χειρότερα. Ο Πρωταθλητής δεν είχε σημειώσει κάποιον γύρο, λόγω προβλημάτων στο power unit, και είχαν μείνει μόλις 2 λεπτά για το τέλος. Παρ’ όλα αυτά, ο Βρετανός βγήκε από το μονοθέσιό του, έτσι αύριο θα ξεκινήσει από την τελευταία θέση.

Στο μεταξύ, η Ferrari βρισκόταν στο «1-2», με τον Rosberg να είναι στην 5η θέση. Ο Button μετακινήθηκε στην 5η θέση, ενώ πιο πίσω γινόταν μάχη για το Q2. Τελικά, αυτοί που αποκλείστηκαν από τη συνέχεια είναι η Magnussen, Gutierrez, Palmer, Haryanto, Wehrlein και Hamilton.

Q2

Οι οδηγοί δεν άργησαν καθόλου να βγουν στην πίστα και οι χρόνοι γράφτηκαν γρήγορα. Ο Rosberg ανέβηκε στην πρώτη θέση, αλλά η Ferrari ακόμα δεν είχε δώσει δείγματα της ταχύτητάς της. Ο Kimi Raikkonen ήταν για μία ακόμα φορά στην πρώτη θέση, με τον Sebastian Vettel να είναι μόλις 65 χιλιοστά του δευτερολέπτου στην δεύτερη θέση.

Οι δύο McLaren και οι δύο Williams πάλευαν για να προκριθούν στο Q3, ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν καλά για όλους. Ο Bottas πρόλαβε να ανέβει στην 5η θέση, πίσω από τον Ricciardo, αλλά, στο τελευταίο λεπτό πριν από το τέλος, είχαμε τη δεύτερη κόκκινη σημαία. Υπεύθυνος γι’ αυτή ήταν ο Hulkenberg, ο οποίος είδε τον εμπρός αριστερό τροχό να φεύγει από το μονοθέσιό του!

Έμεναν μόλις 1 λεπτό και 17 δευτερόλεπτα για το τέλος, επομένως όλα είχα τελειώσει, διότι οι οδηγοί ήταν αδύνατο να ξεκινήσουν κάποιο γύρο στην επανεκκίνηση. Στο Q3 δεν προκρίθηκαν οι Massa, Alonso, Button, Grosjean, Ericsson και Nasr.

Q3

Το 12λεπτο ξεκίνησε και ο πρώτος που βγήκε ήταν ο Perez, λίγο μπροστά από τον Rosberg. Και οι δύο οδηγοί φορούσαν τα πολύ μαλακά, με τον Rosberg να πιέζει από την αρχή και να γράφει το 1:36.1. Ο Raikkonen ερχόταν πίσω και τελικά κατάφερε να σταματήσει το χρονόμετρο στο 1:35.9, ανεβαίνοντας προσωρινά στην πρώτη θέση.

Ο Ricciardo ήταν στην τρίτη θέση, μπροστά από τους Kvyat και Sainz, όσο ο Vettel περίμενε στα pits για βγει στο τέλος, φορώντας φρέσκια πολύ μαλακή γόμα, κρατώντας έτσι ελαστικά και για τον αγώνα. Δύο λεπτά έμεναν και όλα τα μονοθέσια -πλην του Hulkenberg- βρισκόταν στην πίστα για τις τελευταίες τους προσπάθειες.

Η καρώ σημαία βγήκε, αλλά κανένας οδηγός δεν είχε ολοκληρώσει τον γύρο του. Ο Bottas ανέβηκε τρίτος και ο Rosberg με έναν εξαιρετικό γύρο πέρασε στην πρώτη θέση, όταν ο Ricciardo ήταν δεύτερος. Η απάντηση της Ferrari δεν ήρθε ποτέ, καθώς οι γύροι των Raikkonen και Vettel δεν ήταν ιδανικοί. Έτσι, ο Φινλανδός θα ξεκινήσει από την τρίτη θέση, έχοντας δίπλα του τον Vettel.

Ο Bottas ήταν πέμπτος, με τους Kvyat, Perez, Sainz, Verstappen και Hulkenberg να συμπληρώνουν το grid μέχρι την 10η θέση.

Ο αυριανός αγώνας θα ξεκινήσει στις 09:00 ώρα Ελλάδας.