GP Μεξικό 2022: Νίκη ρεκόρ o Verstappen

Σχετικά άρθρα

Ο Max Verstappen κατέκτησε μια ακόμα νίκη τη φετινή σεζόν καθώς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και καμία δυσκολία στην πίστα Autodromo Hermanos Rodriguez για το GP του Μεξικό.

Αυτή ήταν η 14η νίκη του Ολλανδού, τις περισσότερες που έχει κατακτήσει ένας οδηγός μέσα σε μια σεζόν, όπως επίσης και από την ομάδα της Red Bull, ξεπερνώντας τις 13 -στους 18 αγώνες- που είχε πετύχει ο Michael Schumacher το 2004 και τις 13 νίκες στους 19 αγώνες του Sebastian Vettel το 2013. Αυτή είναι η 9η συνεχόμενη νίκη για τη Red Bull, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της που το είχε πετύχει το 2013. Η ομάδα έχει κερδίσει τους 16 από τους 20 φετινούς αγώνες που έχουν διεξαχθεί μέχρι σήμερα, ενώ απομένουν ακόμη 2 Grand Prix, σε Βραζιλία και Άμπου Ντάμπι.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Lewis Hamilton, ο οποίος για ακόμα έναν αγώνα θεώρησε ότι είχε την ευκαιρία να κερδίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Το βάθρο ολοκλήρωσε ο Sergio Perez.

Η Red Bull επέλεξε ο Verstappen να εκκινήσει με την μαλακή γόμα και να αλλάξει σε μεσαία, με τον πρωταθλητή να παίρνει την καρό σημαία με περίπου 15 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Hamilton, ο οποίος έμεινε να αναρωτιέται γιατί η Mercedes άλλαξε το αρχικό σετ της μεσαίας γόμας των ελαστικών με σκληρά.

Ο Perez έδωσε στους οπαδούς λόγους για να τον επευφημήσουν στη τρίτη θέση, έχοντας απειλήσει τον Hamilton για την δεύτερη θέση, με τον Russell -ο οποίος έχασε τη θέση του από τον Hamilton με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων- να κατακτά την τέταρτη θέση. Ο Russell ήταν επίσης δυσαρεστημένος με τη στρατηγική του, ζητώντας επανειλημμένα από το pit wall της Mercedes να σταματήσει ξανά και να αλλάξει τα σκληρά ελαστικά με μαλακά.

Ξεκάθαρα τρίτη ομάδα σε δυναμική ήταν η Ferrari, με τον Carlos Sainz και τον Charles Leclerc να έχουν “μοναχικούς” αγώνες και να τερματίζουν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα, μπροστά από τον Daniel Ricciardo, με τον οδηγό της McLaren να τερματίζει στην έβδομη θέση. Ο Αυστραλός θα κρατήσει τη θέση του, παρά την ποινή των 10 δευτερολέπτων που πήρε για τη επαφή του με τον Yuki Tsunoda.

Ακολούθησε ο Esteban Ocon στην 8η θέση, με τον teammate του -Fernando Alonso- να έχει μια ακόμα οδυνηρή εγκατάλειψη με μηχανικό πρόβλημα, καθώς “έσπασε” ο κινητήρας στην πλάτη του μονοθέσιου της Alpine. Την πρώτη 10άδα ολοκλήρωσαν οι Lando Norris και Valtteri Bottas, με τον οδηγό της Alfa Romeo να μην μπόρεσε να επαναλάβει τις επιδόσεις του στις κατατακτήριες.

Οδηγός του αγώνα

Όταν ο Daniel Ricciardo πήρε ποινή 10 δευτερολέπτων για μια αδέξια επαφή με τον Yuki Tsunoda, οι πιθανότητές του για βαθμούς στο Μεξικό έμοιαζαν ελάχιστες. Αλλά ο Αυστραλός έδειξε λίγο από το ταλέντο του, κάνοντας μια σειρά από προσπεράσματα για να καταφέρει να τερματίσει έβδομος και με αρκετή διαφορά ώστε να διατηρήσει τη θέση του, ακόμα και μετά την εφαρμογή της ποινής του.

Αυτό τον ανέδειξε ως τον οδηγό του αγώνα αφού συγκέντρωσε το 24,4% των ψήφων, για να ακολουθήσει ο Sergio Perez με 16,7%, ο Max Verstappen με 12%, ο Lewis Hamilton με 10.6% και ο Sebastian Vettel με 5%.

Ταχύτερος γύρος

Ο George Russell ήταν ο οδηγός που σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, στερώντας τον επιπλέον βαθμό από την Red Bull. Ο Βρετανός οδηγός σταμάτησε τα χρονόμετρα σε 1:20,153 στον 71ο γύρο του αγώνα.

Ακολούθησε ο Sergio Perez με 1:21,775 στον 30στό γύρο, ο Daniel Ricciardo με 1:22.022 στον 48ο γύρο, ο Max Verstappen με 1:22.046 στον 36ο γύρο και ο Lewis Hamilton με 1:22.062 στον 32ο γύρο.

Επόμενος αγώνας

Μετά από δύο συνεχόμενους αγώνες, η Formula 1 κάνει την καθιερωμένη διακοπή της, καθώς ακολουθεί το GP της Βραζιλίας στην πίστα Autodromo Jose Carlos Pace στην πόλη του Σάο Πάολο, που έχει προγραμματιστεί για τις 11 με 13 Νοεμβρίου.