GP Μπαχρέιν 2023: Κυρίαρχη νίκη ο Verstappen, βάθρο ο Alonso

Ο Max Verstappen κατέκτησε με χαρακτηριστική ευκολία τη νίκη στο GP Μπαχρέιν, καθώς δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα στην πίστα του Sakhir.

Αυτή ήταν η 36η νίκη στην καριέρα του Ολλανδού στην Formula 1, αλλά η πρώτη στην εν λόγω πίστα. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο έτερος οδηγός της αυστριακής ομάδας, Sergio Perez, αποδεικνύοντας ότι η RB19 είναι ένα συνολικά καλό μονοθέσιο.

Ο Fernando Alonso έκανε ονειρικό ντεμπούτο με την Aston Martin, καθώς ολοκλήρωσε το βάθρο, αφού προηγουμένως είχε προσπεράσει τους Carlos Sainz και Lewis Hamilton. Απογοήτευση για την Ferrari, που είδε τον Charles Leclerc να εγκαταλείπει από μηχανικό πρόβλημα στον κινητήρα της SF23, ενώ ο Sainz δεν έδειξε σε κανένα σημείο ότι έχει την ταχύτητα για να κάτι περισσότερο.

Όλοι οι οδηγοί -εκτός τους Kevin Magnussen, που είχε τη σκληρή γόμα- εκκίνησαν τον αγώνα με τα μαλακά ελαστικά, με τον Verstappen να είχε καλή αντίδραση, κρατώντας του πάντες πίσω του με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων. Ωστόσο, ο Perez έχασε τη δεύτερη θέση από τον Leclerc, ενώ ο Carlos Sainz δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο, στρίβοντας 4ος.

Ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής άνοιγε συνεχώς τη διαφορά του από τον Μονεγάσκο, και είδε την καρό σημαία με διαφορά σχεδόν 12 δευτ. Οι οδηγοί τις Red Bull ακολούθησαν παρόμοιες στρατηγικές, με μαλακή-μαλακή-σκληρή γόμα.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Carlos Sainz, κρατώντας πίσω του τον Lewis Hamilton, ο οποίος τον πίεζε τους τελευταίους γύρους του αγώνα. Ο Hamilton πήρε τους βαθμούς της 5η θέσης, για να τον ακολουθήσει ο Lance Stroll, με τη δεύτερη Aston Martin, o οποίος μπήκε ανάμεσα στις δύο Mercedes.

Αυτό σημαίνει ότι ο Russell τερμάτισε 7ος, με τον Valtteri Bottas να εκμεταλλεύεται τις κακές εκκινήσεις των αντιπάλων του, για να τερματίσει τελικά 8ος, συγκεντρώνοντας πολύτιμους βαθμούς για την Alfa Romeo.

Ο Pierre Gasly κατάφερε να ανακάμψει, από την τελευταία θέση που έπεσε στην αρχή του αγώνα και να τερματίσει στην 9η θέση, παρότι σταμάτησε τρεις φορές για αλλαγή ελαστικών. Ο Alex Albon ολοκλήρωσε τη 10άδα, κάνοντας ένα υπέροχο ξεκίνημα της σεζόν για την Williams, ενώ ο Yuki Tsunoda έχασε για λίγο τον τελευταίο βαθμό.

Οδηγός της ημέρας

Δίχως αμφιβολία, ο πιλότος που ξεχώρισε σήμερα ήταν ο Fernando Alonso, ενθουσιάζοντας το κοινό της F1 σε όλο τον κόσμο, που τον ανέδειξε ως τον οδηγό της ημέρας.

Ο Ισπανός συγκέντρωσε το 53,3% των ψήφων των θεατών, για να ακολουθήσουν οι Pierre Gasly (6,5%), Max Verstappen (6,3%), Lewis Hamilton (5,5%) και Charles Leclerc (4,4%).

Ταχύτερος γύρος

Τον ταχύτερο γύρο του αγώνα τον σημείωσε ο Zhou Guanyu στον 56ο γύρο, κάνοντας 1:33.996, αλλά δεν πήρε τον έναν επιπλέον βαθμό, επειδή ο Κινέζος τερμάτισε στην 16η θέση. Ακολούθησαν οι Pierre Gasly με 1:35.068, Lando Norris με 1:35.822, Logan Sargeant με 1:36.037 και Fernando Alonso με 1:36.156.

Επόμενος αγώνας

Το επόμενο Grand Prix θα διεξαχθεί το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο, στις 17-19 Μαρτίου, στη Σαουδική Αραβία.