Ναι, ο Ice Man, o Kimi Raikkonen είναι ο μεγάλος νικητής του Abu Dhabi! Η E20 της Lotus τερμάτισε στην πρώτη θέση και ο Φινλανδός πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα! Μια πανάξια νίκη για έναν μεγάλο Πρωτάθλητη που ήταν εκεί, όλη τη χρονιά, κι απλά περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να επιστρέψει στην κορυφή. Απ’εκεί και πέρα, ο Fernando Alonso ήταν γι’ακόμη μια φορά στο βάθρο, μάζεψε άλλους 18 βαθμούς και βλέπει τους επόμενους 2 αγώνες στο Austin του Texas και στο Interlagos για να μαζέψει τη διαφορά και να κλέψει τον τίτλο από τον 3ο στο σημερινό βάθρο, Sebastian Vettel. Ο Γερμανός ήταν εκπληκτικός, πήρε την 3η θέση και είχε μία ουσιαστική ανάβαση 21 ολόκληρων θέσεων σε μια πίστα που φαινόταν απλά ιδανική περίπτωση για να τελειώσει από σήμερα το Πρωτάθλημα. Μεγάλη εμφάνιση του Sebastian Vettel και πανάξια 3η θέση που του δίνει την ευκαιρία να διατηρηθεί στην κορυφή του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος με μία διαφορά της τάξης των 10 βαθμών από τον Ταύρο που λέγεται Fernando Alonso.

Το απόγευμα ξεκίνησε με απρόοπτα και με μία τρομερή εκκίνηση. Ο Ice Man, μάζεψε τον Mark Webber στην εκκίνηση και πήρε εύκολα τη 2η θέση, πίσω από τον Lewis Hamilton. Απ’εκεί και πέρα, ο Fernando Alonso ξεμπέρδεψε εύκολα από τον Jenson Button και “κάρφωσε” το βέλος της F2012 στον επόμενο στόχο, κι αυτός δεν ήταν άλλος από τον Αυστραλό της Red Bull, Mark Webber. O Kimi Raikkonen συνεχίζοντας την ανάβαση, πίεσε πολύ τον Lewis Hamilton και έθεσε την E20 σε απόσταση βολής από τον Βρετανό Πρωταθλητή της McLaren. Μ’αυτά και μ’αυτά, ο Sebastian Vettel εκρηγνυόταν κάπου εκεί πίσω και μάζευε τις θέσεις πολύ γρήγορα και ανοδικά. Στον 8ο μόλις γύρο, ο Γερμανός ήταν στη 13η θέση, πίσω από τον Jean Eric-Vergne και στον 9ο ήχησε το πρώτο καμπανάκι, Safety Car. O κύριος Bernd Meilander έκανε κι αυτός την εμφάνιση του μετά το τρομακτικό (ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα) ατύχημα του Nico Rosberg και του Narain Karthikeyan κατά τη διάρκεια του 9ου γύρου. Εντωμεταξύ, στο γκαράζ της Red Bull ο Adrian Newey κοιτούσε επίμονα την εναλλακτική εμπρός αεροτομή της RB8, αφού ο Sebastian Vettel αποκόμησε ένα μικρό πρόβλημα μετά από ένα προσπέρασμα στον 8ο γύρο. Τελικώς, η RB8 έδωσε εντολή στον Sebastian Vettel να επιστρέψει στα pits για αλλαγή ελαστικών και εμπρός αεροτομής. Αυτό, αρχικά κόστισε στον Γερμανό και τον έβγαλε στην τελευταία θέση του Grid.

Εν συνεχεία, ο αγώνας κυλούσε κι αυτό που ενδιέφερε τους πρωτοπόρους και δη τον Fernando Alonso ήταν η ανέλιξη του Sebastian Vettel. Ο Γερμανός είχε ήδη ανέβει στη 17η, μόλις στον 16ο γύρο του αγώνα και με αλλαγή ελαστικών. 3 γύρους αργότερα, ο Lewis Hamilton στάθμευε την MP4-27, η McLaren τον είχε μόλις προδώσει για πολλοστή φορά τα τελευταία χρόνια. Έτσι, ο Kimi Raikkonen δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Φινλανδός πήρε τα ηνία του αγώνα και απλά δεν κοίταξε καθόλου πίσω. Πιο πίσω, όμως, ο Fernando Alonso έδειχνε αφηνιασμένος και πέρασε τον Pastor Maldonado σαν σταματημένο, ο Ισπανός ήταν ήδη 3ος. Ο Βενεζουελάνος έβλεπε τον Alonso να απομακρύνεται και τον Mark Webber να πλησιάζει, κάτι που έγινε. H RB8 βρέθηκε δίπλα από την FW34 και απλά ο Pastor Maldonado δεν κατάφερε να ελέγξει γι’ακόμη μια φορά τη Williams με αποτέλεσμα ο Mark Webber να σπινάρει και να καταλήξει στην 7η θέση.

Πλέον, τα πάντα είχαν αλλάξει. Ο Raikkonen ήταν στην πρωτοπορία, ο Fernando Alonso στη δεύτερη θέση και ο Jenson Button μόλις είχε ανέβει στην 3η θέση, μπροστά από τον Pastor Maldonado. Έτσι η πρώτη 5αδα είχε ως εξής: Kimi Raikkonen, Fernando Alonso, Jenson Button, Pastor Maldonado και Felipe Massa. Ο Sebastian Vettel, όμως, ερχόταν σαν τυφώνας  από πίσω. Είχε μόλις περάσει τον Michael Schumacher κι έβλεπε μπροστά του την άλλη RB8 με τον Mark Webber να δέχεται τις πρώτες εντολές στον ασύρματο (δεν χρειάζεται να παλέψεις με τον Sebastian!). Έτσι, η μάχη είχε αρχίσει να φουντώνει. Εντωμεταξύ, ο Felipe Massa σπίναρε σε μία μονομαχία με τον Mark Webber και στον 27ο γύρο, μπήκε στα Pits. Μόλις 2 γύρους, αργότερα, ο Fernando Alonso μπήκε για τη δική του αλλαγή ελαστικών και βγήκε πίσω από τον Sebastian Vettel που ήταν ήδη στη δεύτερη θέση. Ο πρωτοπόρος του αγώνα, Kimi Raikkonen έκανε τελευταίος τη δική του αλλαγή ελαστικών και βγήκε μπροστά από τον Sebastian Vettel. Το ρίσκο, πλέον, αφορούσε τη Red Bull, μπορούσε ο Sebastian Vettel να βγάλει ολόκληρο αγώνα με τη δική του μαλακή γόμα; Η απάντηση δόθηκε από την ίδια του την ομάδα, ο Sebastian Vettel ξαναμπήκε στα pits, στον 38ο γύρο και βγήκε πίσω από τον Jenson Button. Η κατάσταση είχε πλέον διαμορφωθεί, Raikkonen – Alonso και Button – Vettel. Μία διπλή μάχη με 15 γύρους στη διάθεση των οδηγών να διασφαλίσουν το αποτέλεσμα ή να κερδίσουν περισσότερα. Κι όμως, κερδισμένος ήταν ο Sebastian Vettel. Δεύτερο Safety Car (σύγκρουση Grosjean, Perez, Webber) στον αγώνα και ο Γερμανός ακόνιζε τα μαχαίρια του. Η διαφορές εξανεμίστηκαν και πλέον ο αγώνας αποκτούσε νέο ενδιαφέρον. Με την επανεκκίνηση, ο Kimi Raikkonen έφυγε μπροστά, ο Alonso έψαχνε ρυθμό και οι Button-Vettel πλησίαζαν απειλητικά τον Ισπανό.

Τελικώς, ο Fernando Alonso βρήκε ρυθμό, βγήκε από τη ζώνη DRS του Jenson Button και πλησίαζε τον Kimi Raikkonen. Εντωμεταξύ, ο Sebastian Vettel δούλευε επάνω στον Jenson Button κι έκανε την επική ανατροπή, πέρασε και τον Jenson Button και ήταν πλέον στο βάθρο, περιορίζοντας στο έπακρο τη ζημιά από τον Fernando Alonso. Ο Kimi Raikkonen έφερε την E20 στον τερματισμό και πήρε μία πανάξια νίκη στο Abu Dhabi. O Ice-Man επέστρεψε κι επέστρεψε για τα καλά. Έτσι, στη βαθμολογούμενη δεκάδα είχαμε τους Kimi Raikkonen, Fernando Alonso, Sebastian Vettel, Jenson Button, Pastor Maldonado,  Kamui Kobayashi, Felipe Massa, Bruno Senna, Paul di Resta και Daniel Ricciardo.

Έτσι, η βαθμολογική κατάσταση στο Πρωτάθλημα οδηγών παραμένει σχεδόν η ίδια. Ο Sebastian Vettel ανέβηκε στους 255 βαθμούς, ο Fernando Alonso μείωσε στους 10 και βρίσκεται στους 245, ενώ ο Kimi Raikkonen βρίσκεται πλέον στους 198. Όσον αφορά το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών, η Red Bull έχει φτάσει στους 422, η Ferrari αύξησε τη διαφορά απ’τη McLaren κι έχει τώρα 340, ενώ η ομάδα από το Woking βρίσκεται τώρα στους 318.

Επόμενο ραντεβού στις 18 Νοεμβρίου στο Austin του Texas. Μία ολοκαίνουργια πίστα που αναμένεται να μας δώσει αρκετές απαντήσεις. Ο Sebastian Vettel είναι στη κορυφή αλλά η διαφορά των 10 μόλις βαθμών από τον Fernando Alonso δεν του εξασφαλίζει τίποτα. Σήμερα, η Ferrari ήταν ακόμη καλύτερη σε σχέση με το τελευταίο διάστημα κι αναμένεται να ενδυναμώσει την ήδη υπάρχουσα κατάσταση στους 2 εναπομείναντες αγώνες στην Αμερική. Μπορεί ο Sebastian Vettel να παραμείνει στην κορυφή ή ο Alonso θα κάνει την υπέρβαση και θα πάρει αυτό το Πρωτάθλημα; Ραντεβού, λοιπόν, σε 2 βδομάδες στο Austin του Texas. To ερώτημα, παραμένει το ίδιο, Sebastian Vettel ή Fernando Alonso; Η απάντηση, δική σας!