Ελληνική διάκριση και επιστροφή στην πίστα για τον Kubica

Winner-Hankook-12H-ITALY_MUGELLO-2016_V8-Racing_800pix

Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στην πίστα του Mugello στην Ιταλία, διεξήχθη ο 12-ωρος αγώνας αντοχής, όπου μεταξύ άλλων είχε τρια αξιοσημείωτα γεγονότα. Ξεκινάω από τον νικητή της κύριας κατηγορίας, όπου ήταν το Renault RS01 FGT3 της ομάδας V8 Racing, το οποίο έδειξε τις εξαιρετικές του ικανότητες. Παρότι έχει κατασκευαστεί για να συμμετέχει στο ενιαία Renault Sport Trophy, ήταν ξεκάθαρο ότι είναι ένα εξαιρετικό αγωνιστικό τόσο σε όψη, όσο και σε αποτελεσματικότητα.

12828454_10154031389999973_7026094238207873937_o

Το δεύτερο ήταν η επιστροφή του Robert Kubica σε αγώνα πίστας, 5 χρόνια ακριβώς μετά το σοβαρό ατύχημα του, που ήταν αιτία να διακόψει την καριέρα του στην Formula 1. Παράλληλα ήταν και η πρώτη φορά που έτρεξε με GT3 αγωνιστικό, καθώς με τον teammate του και γνωστό οδηγό του WRC, Martin Prokop, οδήγησαν μια Mercedes SLS GT3 με όχι πολύ καλό τελικό αποτέλεσμα, καθώς παρά την 3η θέση στις κατατακτήριες δοκιμές, στον αγώνα, και παρότι ο συνδυασμός έδειξε ταχύτατος, είχε την ατυχία να σπάσει η ανάρτηση του, μετά από στενή επαφή με μια Ferrari στους πρώτους γύρους, σε μια μονομαχία για την 2η θέση.

11325960_1668164400113491_1664111187_n

Το αυτοκίνητο επισκευάστηκε και επέστρεψε στον αγώνα μετά από 20 γύρους, με τον 31-χρονο Πολωνό να δηλώνει ότι συμμετείχαν για να αποκτήσουν εμπειρίες. Ερωτώμενος για τα μελλοντικά του σχέδια, ο Kubica δεν έδωσε σαφή απάντηση, τονίζοντας:

Είναι ο πρώτος μου αγώνας στη GT κατηγορία, ο πρώτος μου αγώνας αντοχής. Είναι πολύ διαφορετικό από ότι έχω οδηγήσει ως τώρα. Όπως είπα, ήρθαμε να κερδίσουμε εμπειρίες. Ίσως να κάνουμε κι άλλους αγώνες, ίσως να οδηγήσω κάτι πολύ διαφορετικό. Δεν ξέρω ακόμη. Τα καινούρια πράγματα έχουν πάντα ενδιαφέρον.

ενώ σε ερώτηση του για συμμετοχή στο LeMans είπε χαρακτηριστικά:

Δεν ξέρω τι θα κάνω την άλλη βδομάδα, πως μπορώ να προβλέψω τα επόμενα δύο χρόνια;

1044222_10154027035359826_8473178041883507163_n

Τέλος, και πιο σημαντικό, ήταν η ελληνική διάκριση στην κατηγορία με τις Porsche 991, καθώς με την ομάδα Tsunami RT, όπου στην σύνθεση της είχε τρεις Έλληνες σε διαφορετικά πόστα, αγωνιστικό διευθυντή, υπεύθυνο επικοινωνία και οδηγό, με τον τελευταίο να είναι ο εφοπλιστής Κρίτων Λεντούδης, γνωστός για την μεγάλη του αγάπη για του αγώνες και ιδιοκτήτης αξιοζήλευτης συλλογής αυτοκινήτων, με την Lamborghini Miura SV, να είχε κερδίσει το βραβείο “Best of show” στο 10ο Concours d’Elegance της ΦΙΛΠΑ.

12779066_1148954971811204_3690416896992895789_o

Με συνοδηγούς τους Come Ledogar και Oleksander Gaidai, η ομάδα κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με το παρακάτω σοβαρό ατύχημα να ευνόησε την ομάδα, καθώς η 911, που έπεσε πάνω στο σταματημένο R8, ήταν δεύτερη ως εκείνη την στιγμή, θέση την οποία καρπώθηκε η 911 της Tsunami RT.

Πηγή24hseries

O Sebastian Vettel ολοκλήρωσε με επιτυχία τις δοκιμές με την Porsche 963

Ο τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1, Sebastian Vettel, ολοκλήρωσε με επιτυχία τις δοκιμές με την Porsche 963 στο Motorland Aragon. https://youtu.be/9oOzlTadOak?si=0AApRaqg46XZn85F Ο Γερμανός συμπλήρωσε...

WEC: 1-2-3 η Porsche στο Κατάρ

Το απόλυτο έκανε η Porsche στον πρώτο αγώνα της σεζόν του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αντοχής, με την γερμανική εταιρία να κάνει το 1-2-3 στον αγώνα...