Ο Kris Meeke χάρισε τη νίκη στη Citroen στο rally του Μεξικού, ανεβαίνοντας αυτός στο βάθρο των νικητών. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Sebastien Ogier, ο οποίος ακόμη προσπαθεί να βρει τα πατήματά του πίσω από το τιμόνι του Ford Fiesta WRC, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Thierry Neuville με Hyundai, ο οποίος κέρδισε και την Power Stage.

Μάλιστα ο Meeke είχε μια έξοδο στη τελευταία ειδική του αγώνα, όπου από θαύμα δεν χτύπησε με κάποιο από τα σταθμευμένα αυτοκίνητα. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ott Tanak (για πρώτη φορά εκτός βάθρου φέτος), στην πέμπτη ο Hayden Paddon και στην 6η ο Jari-Matti Latvala.

Στο πρωτάθλημα των οδηγών προηγείται ο Ogier με 66 βαθμούς, με τους Latvala (58) και Tanak (48) να ακολουθούν. Στις ομάδες, η M-Sport World Rally Team έχει 103 βαθμούς, η Toyota Gazoo Racing WRT 67, η Hyundai Motorsport 65 και η Citroën Total Abu Dhabi WRT 55 βαθμούς.

• George Liverpool

Αργει ο επομενος αγωνας!!Παμε fordara μου!!

• vaggscoobys

Εγώ πιστεύω ο Ogier κάνει μια χαρά τη δουλειά του,και ότι έχει βρει τα πατήματά του.Αυτός προηγείται στο πρωτάθλημα,όχι ο Meeke.Oλα κρίθηκαν στην ειδική της Παρασκευής των 50km όπου εκεί πήρε μορφη η κατάταξη.Οι αργοί της πρωτης ειδικής και όσοι αντιμετώπισαν μηχανικά θεματα στην ειδικη μείνανε πίσω και οι γρήγοροι μπροστα έχοντας το momentum πλεον.Τέλειος ο Meeke στο τελος!χαχα

• Herc

3 αγωνες, 3 διαφορετικοι νικητες.Αναμενεται το πιο απροβλεπτο-ενδιαφερον πρωταθλημα των τελευταιων ετων.
    Ο Μeeke ηταν μονος χωρις προβληματα και τυχερος που απεφυγε την αυτοκτονια στο τελος.Ετσι και εγκατελειπε, ο Υves Matton θα τον αφηνε στο Μεξικο να γυριζε κολυμπωντας στην Ευρωπη.Το ιδιο θα παθαινε εαν δεν τερματιζε και ο Neuville.