O Max Verstappen κατέκτησε μια ακόμα νίκη στη φετινή σεζόν, καθώς επικράτησε του Carlos Sainz στο Circuit Gilles Villeneuve σε έναν αγώνα που δεν είχε να προσφέρει πολλά από άποψης θεάματος.

Ο Ισπανός οδηγός της Ferrari πίεζε για περίπου 16 γύρους τον επικεφαλής του πρωταθλήματος, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε τέτοιο σημείο που να προσπαθήσει ένα προσπέρασμα. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε για δεύτερη φορά το 2022 ο Lewis Hamilton, μετά από έναν μεστό και ήσυχο αγώνα.

1

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του Verstappen στους τελευταίους έξι αγώνες, με τον Ολλανδό να είχε την πρωτοπορία του αγώνα και να έδειχνε πως θα κατακτούσε μια άνετη νίκη επί του Sainz στην Καναδική πίστα. Ωστόσο, στον 49ο γύρο ο Yuki Tsunoda είχε μια έξοδο στη 2η στροφή, αμέσως μετά την έξοδο του από τα pits, και με τα ελαστικά του μονοθεσίου του να μην είχαν έρθει στην κατάλληλη θερμοκρασία, τράκαρε. Αυτό έβγαλε το αυτοκίνητο ασφαλείας, το οποίο έκατσε στην πίστα για 6 γύρους, ώστε αυτή να καθαριστεί.

Στους τελευταίους 16 γύρους ο Verstappen αμύνθηκε στις επιθέσεις του Sainz, ο οποίος είχε κατά 6 γύρους πιο φρέσκα ελαστικά και έτσι ο οδηγός της Red Bull πήρε την έκτη του νίκη την τρέχουσα σεζόν και την 26η συνολικά στην καριέρα του. Ο Sainz ανέβηκε για πέμπτη φορά τη φετινή χρονιά στο βάθρο, με τον Ισπανό να μην έχει δει ακόμα πρώτος την καρό σημαία.

2

Ο Hamilton ήταν καυστικός και επικριτικός στην αξιολόγησή του για την W13 την Παρασκευή, αλλά η απόδοση του μονοθέσιου της γερμανικής εταιρίας σήμερα ήταν καλή και βοήθησε τον 7 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή να πάρει ένα πανάξιο βάθρο, το πρώτο του μετά τον εναρκτήριο αγώνα στο Μπαχρέιν. Ομοίως, και ο Russell έκανε έναν πολύ δυνατό αγώνα και τερματίζοντας στην 4η θέση συνέχισε το φετινό σερί του, με τον νεαρό Βρετανό να έχει βαθμολογηθεί και να τερματίσει εντός της πρώτης 5άδας σε όλους τους αγώνες ως οδηγός της Mercedes.

3

O Charles Leclerc μπόρεσε να ανακάμψει και πήρε τους βαθμούς της 5η θέσης, έχοντας ξεκινήσει 19ος μετά από μια σειρά από αλλαγές στοιχείων της μονάδας ισχύος, με το αποτέλεσμα του Μονεγάσκου να ήταν -ίσως- καλύτερο αν δεν είχε κολλήσει πίσω από τα DRS trains και τον Ocon για πολλούς γύρους.

4

Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε από τη δεύτερη θέση, μετά από τις εντυπωσιακές χθεσινές κατατακτήριες, ο Fernando Alonso τερμάτισε στην σχετικά απογοητευτική 7η θέση, πίσω από τον teammate του στην ομάδα της Alpine, Esteban Ocon. Ακολούθησαν οι δύο Alfa Romeo, με τον Valtteri Bottas να τερματίζει 8ος, μπροστά από Zhou Guanyu, με τον Κινέζο οδηγό να βαθμολογείται για δεύτερη φορά στην σύντομη καριέρα του στην F1. Ο Lance Stroll ολοκλήρωσε το top 10 για την Aston Martin.

5Οδηγός της ημέρας

O Charles Leclerc ξεκίνησε τον αγώνα από τη προ-τελευταία θέση αλλά κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση. Αυτή του η απόδοση του έδωσε τον τίτλο του οδηγού της ημέρας.

6

Ο Μονεγάσκος συγκέντρωσε το 21,6% των ψήφων του κοινού και ακολούθησαν οι Lewis Hamilton με το 11,9% των ψήφων, ο Carlos Sainz (10,6%), ο Max Verstappen (10,2%) και ο Fernando Alonso (6%).

7Ταχύτερος γύρος

8

Ο Carlos Sainz σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα στον 63o γύρο, κατακτώντας τον επιπλέον βαθμό. Ο οδηγός της Ferrari σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:15.749, για να τον ακολουθήσει ο Max Verstappen με 1:15.839, ο Charles Leclerc με 1:15.901, ο Lewis Hamilton με 1:16.167 και ο George Russell με 1:16.418.

9Επόμενος αγώνας

Το επόμενο Grand Prix είναι προγραμματισμένο σε δύο εβδομάδες από σήμερα, το τρίμερο 1-3 Ιουλίου στη πίστα του Silverstone στην Αγγλία.