GP Μπαχρέιν 2019. Η Ferrari έκανε δώρο την νίκη στον Hamilton

Σε έναν ανατρεπτικό αγώνα, ο Lewis Hamilton πήρε την 74η νίκη της καριέρας στην Formula 1, μιας και ήταν αυτός που είδε πρώτος την καρό σημαία στο Grand Prix του Μπαχρέιν στην πίστα του Σακίρ. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Valtteri Bottas, ενώ στην τρίτη ο Charles Leclerc που μέχρι τον 47ο γύρο έδειχνε πως θα πάρει με άνεση την πρώτη νίκη της καριέρα τους.

Ωστόσο 10 γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας, ο Charles Leclerc άρχισε να παραπονιέται για την μειωμένη απόδοση του κινητήρα του. Έναν γύρο μετά, η Ferrari τον ενημέρωσε πως το MGU-H του δεν λειτουργεί, με αποτέλεσμα ο Hamilton να τον περάσει με άνεση. 3 γύρους πριν από το τέλος, ο Μονεγάσκος έχασε και την δεύτερη θέση από τον Bottas, τερματίζοντας έτσι στη τρίτη θέση, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στο βάθρο των νικητών. Ο Leclerc πήρε τον πρόσθετο βαθμό, μιας και ήταν αυτός που σημείωσε τον ταχύτερο γύρο,. με 1:33.411 στον 38ο γύρο.

Να σημειωθεί πως στον 55ο γύρο εγκατέλειψαν ταυτόχρονα και τα δύο μονοθέσια της Renault (βρισκόταν στην 6η και 10η θέση εκείνη την ώρα), ενώ στον ίδιο γύρο εγκατέλειψε και ο Carlos Sainz. Έτσι τρία από τα τέσσερα μονοθέσια με κινητήρες Renault, δεν κατάφεραν να τερματίσουν.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε πίσω από το αυτοκίνητο ασφαλείας, με την πρώτη δεκάδα να αποτελείται από τους: Hamilton, Bottas, Leclerc, Verstappen, Vettel, Norris, Raikkonen, Gasly, Albon και Perrez.

Τα highlights του αγώνα

Επόμενο Grand Prix

Το επόμενο Grand Prix θα πραγματοποιηθεί στις 12-14 Απριλίου, στη Σαγκάη της Κίνας.