GP Βελγίου 2022: Πανεύκολη νίκη ο Verstappen

O Max Verstappen με μια “βόλτα” στο δάσος των Αρδεννών κατέκτησε πανεύκολα τη νίκη στο Βελγικό GP, αυξάνοντας περαιτέρω την βαθμολογική του διαφορά από τον Charles Leclerc.

Η Red Bull ήταν κυρίαρχη στην πίστα του Spa-Francorchamps, κάτι που επισφραγίστηκε από την δεύτερη θέση του Sergio Perez. Η Ferrari διασώθηκε από την τρίτη θέση του Carlos Sainz, παρότι εκκίνησε από την πρώτη θέση, με τα πράγματα για τον Μονεγάσκο teammate του να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο, καθώς τερμάτισε στην 6η θέση, πέφτοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος των οδηγών.

Αυτή ήταν η 9η φετινή νίκη για τον Verstappen και η 29η της καριέρας του, με τον Ολλανδό οδηγό της Red Bull να αφήνει πίσω του με τον καλύτερο τρόπο τις ποινές που πήρε για την αλλαγή μερών στο power unit του μονοθέσιου του, οι οποίες τον υποχρέωσαν να εκκινήσει τον σημερινό αγώνα από την 14η θέση.

Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ο Sainz κατάφερε να κρατηθεί εύκολα στην πρωτοπορία, αλλά στη Les Combes ο Lewis Hamilton και ο Fernando Alonso είχαν επαφή στον 1ο γύρο, που έθεσε τον οδηγό της Mercedes εκτός αγώνα. Στον 2ο γύρο, ο Valtteri Bottas προσπάθησε να αποφύγει τον Nicholas Latifi, μετά από μια έξοδο στα χαλίκια της ίδιας στροφής, με αποτέλεσμα ο Φινλανδός οδηγός να κολλήσει στην αμμοπαγίδα και να βγει το αυτοκίνητο ασφαλείας.

Κατά την επανεκκίνηση, ο Verstappen είχε ήδη καταφέρει να βρεθεί στην όγδοη θέση, ενώ ο Sainz διατηρούσε την πρωτοπορία μπροστά από τον Perez. Ο Leclerc αναγκάστηκε να μπει στα pits κατά την διάρκεια του αυτοκινήτου ασφαλείας, εξαιτίας ενός σκουπιδιού που είχε κολλήσει σε έναν αεραγωγό.

Ο ρυθμός του Verstappen ήταν καταιγιστικός και μόλις στον 8ο γύρο είχε καταφέρει να προσπεράσει όλα τα μονοθέσια μπροστά του, φτάνοντας μέχρι την 3η θέση, πίσω από τους Perez και Sainz. Ο τελευταίος μπήκε στον 12ο γύρο για να βάλει τη μεσαία γόμα της Pirelli (από τα μαλακά που είχε), και εκείνη τη στιγμή ο Perez άφησε τον Verstappen να περάσει και να προηγηθεί.

Ο Ολλανδός επέκτεινε το πρώτο του stint μέχρι τον 15ο γύρο και μείωσε την χρονική του διαφορά από τον Sainz, καταφέρνοντας να πάρει τον προβάδισμα στον 19ο γύρο. Έχοντας πάρει ήδη μεγάλη διαφορά, ο Verstappen μπήκε για τον δεύτερο του pit stop στον 31ο γύρο και συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας, καθώς η διαφορά του από τον Perez άγγιξε τα 18 δευτ., ενώ πήρε και τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου.

Για τον τελευταίο, ο Charles Leclerc μπήκε στο box της Ferrari δύο γύρους πριν τον τερματισμό, τοποθετώντας τη μαλακή γόμα της Pirelli. Σκοπός ήταν να “κλέψει” τον έναν βαθμό από τον οδηγό της Red Bull, αλλά η Ferrari υπέπεσε σε ένα ακόμα λάθος, μιας και η χρονική απόσταση από τον Fernando Alonso, ο οποίος σε εκείνο το σημείο ήταν 6ος και πίσω από τον Μονεγάσκο, δεν ήταν η μεγάλη.

Έτσι, με την έξοδο από τα pits ο Leclerc έχασε την 5η θέση από τον Alonso και παράλληλα δεν κατάφερε να σημειώσει τον ταχύτερο γύρο, ενώ πήρε και ποινή 5 δευτ. επειδή πιάστηκε να κινείται με ταχύτητα μεγαλύτερη του ορίου. Ο Sainz ολοκλήρωσε το βάθρο μπροστά από τον George Russell, με τον οδηγό της Mercedes να είχε προηγουμένως προσπεράσει τον Charles Leclerc, αλλά έχασε την τρίτη θέση για κάτι περισσότερο από δύο δευτερόλεπτα.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Esteban Ocon, ο οποίος έκανε δύο άκρως εντυπωσιακές και θαρραλέες διπλές προσπεράσεις στον αγώνα, με την τελευταία να είναι πάνω στους Sebastian Vettel (8ος) και Pierre Gasly (9ος), στα τελευταία στάδια του αγώνα. Ο Alex Albon ολοκλήρωσε την βαθμολογούμενη 10αδα, προσθέτοντας έναν ακόμα βαθμό για τον εαυτό του και την Williams, κρατώντας πίσω του τον Lance Stroll για τον τελικό βαθμό.

Η McLaren ήταν για ακόμα έναν αγώνα απογοητευτική, με τον Lando Norris να είχε σφιχτή μάχη με τους Albon και Stroll μέχρι το τέλος του αγώνα, αλλά ο οδηγός της McLaren έχασε την ευκαιρία και τερμάτισε 12ος, μπροστά από τον Yuki Tsunoda. Ο τελευταίος κέρδισε μια μάχη στα τέλη του αγώνα, ενάντια στον Zhou Guanyu της Alfa Romeo.

Ακολούθησε ο Daniel Ricciardo, που τερμάτισε στην 15η θέση μπροστά από τους δύο οδηγούς της Haas, με τον Kevin Magnussen να τερματίζει 16ος και τον Mick Schumacher 17ος. Ο Nicholas Latifi τερμάτισε 18ος μετά από τρία pit stop.

Οδηγός της ημέρας

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής -σε συνδυασμό με τη Red Bull RB18 του- ήταν σε δικό τους αγώνα στην πίστα του Spa-Francorchamps και κυριάρχησαν καθ’όλη της διάρκεια του. Ακόμη και μετά τον υποβιβασμό στην 14η θέση του grid χάρη στις ποινές του, δεν μπορούσε κανείς να κάνει τίποτα για να στερήσει τη νίκη από τον Max Verstappen.

Γι’αυτό και ψηφίστηκε ως οδηγός του αγώνα, αφού συγκέντρωσε το 31,9% των ψήφων των θεατών. Ακολούθησε ο Sebastian Vettel με το 7,6% των ψήφων, ο Alex Albon με 6,8%, ο Charles Leclerc με 6,5%, και ο George Russell με 6,4%

Ταχύτερος γύρος

Ο Max Verstappen ήταν ο πιλότος που σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και έτσι πήρε τον έναν επιπλέον βαθμό. Ο Βρετανός πέτυχε χρόνο 1:49.354 στον 32ο γύρο του αγώνα.

Ο Charles Leclerc έκανε τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο στον 44ο γύρο, σημειώνοντας 1:49.984, για να ακολουθήσει ο Sergio Perez με 1:50.764 στον 29ο γύρο. Έπειτα, ο George Russell σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:50.793 στον 31ο γύρο και ο Lando Norris “έγραψε” 1:51.678 στον 31ο γύρο του αγώνα.

Επόμενος αγώνας

Μετά το καλοκαιρινό διάλειμμα των τεσσάρων εβδομάδων, ο αγώνας του Βελγίου ήταν ο πρώτος από τους τρεις συνεχόμενους αγώνες. Πιο συγκεκριμένα, το αμέσως επόμενο Σαββατοκύριακο, 2 με 4 Σεπτεμβρίου, η Formula 1 μετακομίζει στην Ολλανδία για τον εντός έδρας αγώνα του Verstappen στο Zandvoort, ενώ θα ακολουθήσει το Ιταλικό GP στην πίστα της Monza.