GP Ευρώπης 2016, FP3: Hamilton και πάλι

[nextpage title=”FP3″ ]

Archivnummer: D303344

Στη κορυφή των τρίτων και τελευταίων ελεύθερων δοκιμών των ομάδων για το GP του Αζερμπαϊτζάν ήταν και πάλι ο οδηγός της Mercedes, Lewis Hamilton. Τον ακολούθησε ο Nico Rosberg, ενώ την τρίτη θέση βρέθηκε ο Nico Hulkenberg. O καιρός σήμερα ήταν εξαιρετικός, με τον ήλιο να είναι λαμπερός πάνω από την πίστα και την θερμοκρασία στον αέρα να βρίσκεται στους 28 βαθμούς, ενώ στο οδόστρωμα ακουμπούσε τους 47.

Οι δύο Sauber άλλαξαν κινητήρα, κάτι που έκανε και ο Nico Rosberg, με το πρόβλημα του οποίου να μην έχει γίνει γνωστό ακόμα. Η περίοδος ξεκίνησε με τα μονοθέσια να βγαίνουν για τον καθιερωμένο γύρο προθέρμανσης. Με άσχημο τρόπο κατέληξε ο γύρος προθέρμανσης για τον Valtteri Bottas, καθώς ο Φιλανδός επιστρέφοντας στα pit της ομάδας του και στην προσπάθειά του να μπει στο pit lane, μία μεταλλική σχάρα σηκώθηκε (περνώντας από πάνω της το μονοθέσιο) από το έδαφος, και χτύπησε στο δεξί side pod του μονοθεσίου, δημιουργώντας μία τρύπα κοντά στο ψυγείο του κινητήρα.

13435510_10154090048686413_1739405864564920943_n

Έχοντας φτάσει 45 λεπτά πριν το τέλος, ο Daniel Ricciardο με την πολύ μαλακή γόμα της Pirelli, είχε βρεθεί στην πρώτη θέση της κατάταξης, με τον Perez και Vertappen να τον ακολουθούν. Μέχρι εκείνο το σημείο, οι δύο Mercedes και οι δύο McLaren, δεν είχαν κάνει ακόμα γρήγορη προσπάθεια.

Πέντε λεπτά μετά, φορώντας την πολύ μαλακή γόμα, ο Nico Rosberg, γράφοντας χρόνο 1:45.558 ανεβαίνει στην πρώτη θέση. Η τελική ταχύτητα του Γερμανού οδηγού στην τεράστια ευθεία εκκίνησης τερματισμού ήταν 353,5 χλμ/ώρα. Ένα γύρο μετά, ο Lewis Hamilton γράφει τον κατά 0,117 δευτερόλεπτα πιο αργό χρόνο από τον teammate του. Στην τέταρτη θέση ήταν o Jenson Button, επιβεβαιώνοντας την δυναμική της Βρετανική ομάδας στην πίστα του Αζερμπαϊτζάν.

13406940_10154126885377936_1620622463226606809_n

Έχοντας μπει στο τελευταίο 30λεπτο της περιόδου η Williams, ανακοίνωσε ότι η περίοδος αυτή για τον Φιλανδό οδηγό της είχε τελειώσει, εξαιτίας της ” ιπτάμενης” σχάρας. Ο έτερος Φιλανδός του grid, Kimi Raikkonen, συνέχιζε να έχει προβλήματα και απώλεια δύναμης στις εξόδους των στροφών. Από την άλλη ο Sebastian Vettel έγραφε χρόνο 1:45.694, το οποίο ήταν 0,259 δευτερόλεπτα πιο αργό από αυτόν του πρώτου Nico Rosberg, με τον Γερμανό τετράκις πρωταθλητή, να ήταν η πρώτη φορά που πλησίαζε τόσο πολύ σε χρόνους την Mercedes.

Ο Nico Rosberg, δέκα λεπτά πριν το τέλος, κατάφερε να ρίξει περίπου ένα δευτερόλεπτο τον γύρο του, με το 1:44.610 να ήταν ο ταχύτερος γύρος που είχαμε δει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Στην δεύτερη θέση δεν ήταν ο Lewis Hamilton, αλλά ο Nico Hulkenberg, ο οποίος ήταν 0,9 δευτ. πιο αργός από τον πρωτοπόρο.

13445334_10154090045866413_6490887721802284202_n

Η καρό σημαία έπεσε με τον Lewis Hamilton στο τελευταίο χρονομετρημένο του γύρο της περιόδου να γράφει 1:44.352 και να ανεβαίνει στην πρώτη θέση. Την δόξα της περιόδου ήρθε να πάρει ο Sergio Perez, ο οποίος στον τελευταίο του γύρου χτύπησε το μονοθέσιο του στις προστατευτικές μπαριέρες, με αποτέλεσμα να καταστρέψει το πίσω μέρος της Force India, έχοντας πιθανή μια αλλαγή κιβωτίου, και κατ’επέκταση ποινή 5 θέσεων. Το FP3 ολοκληρώθηκε με τις κατατακτήριες να είναι οι επόμενη περίοδος του GP του Αζερμπαϊτζάν οι οποίες και ξεκινούν στις 16:00 το απόγευμα.