GP Ισπανίας 2019: Άνετη νίκη για τον Hamilton

Σχετικά άρθρα

Ο Lewis Hamilton ήταν ο νικητής του ισπανικού GP, με τον Βρετανό να κάνει έναν άνετο, βαρετό αγώνα, περνώντας τον Bottas στην εκκίνηση, οδηγώντας την Mercedes του στην νίκη. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του Hamilton στην Βαρκελώνη, και 76η νίκη του στην Formula 1, ενώ φεύγει με το απόλυτο των βαθμών από την Ισπανία, μιας και έκανε και τον ταχύτερο γύρο.

Η εκκίνηση

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο έτερος πιλότος της Mercedes, Valterri Bottas, κάνοντας έτσι το 5ο συνεχόμενο “1-2″της γερμανικής ομάδας για το 2019. Το βάθρο συμπληρώθηκε από τον Max Verstappen, ο οποίος ανακηρύχθηκε και ως ο οδηγός της ημέρας. Η πρώτη δεκάδα συμπληρώθηκε από τους Vettel, Leclerc, Magnussen, Sainz, Kvyat και Grosjean.

Ο αγώνας ήταν βαρετός, χωρίς πολλές μάχες και προσπεράσεις. Μια φορά χρειάστηκε να μπει το αυτοκίνητο ασφαλείας, στον 46ο γύρο, μετά από επαφή που είχε ο Norris με τον Stroll. Το αυτοκίνητο ασφαλείας έμεινε στην πίστα μέχρι τον 53ο γύρο.

Στο πρωτάθλημα των οδηγών ο Hamilton πέρασε στη κορυφή με 112 βαθμούς, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Bottas με 105. Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο Verstappen με 66 βαθμούς, με τον Vettel να πέφτει στην 4η θέση με 64 βαθμούς, ενώ ο Leclerc βρίσκεται στην πέμπτη με 57 βαθμούς.

Τα highlights

Στις ομάδες η Mercedes διεύρυνε κι’άλλο την διαφορά της από την Ferrari. Η Mercedes έχει 217 βαθμούς, ενώ η Ferrari 121, με την Red Bull να βρίσκεται στην τρίτη θέση με 87 βαθμούς, Στην τέταρτη θέση η McLaren με 22, στην 5η η Racing Point με 17, στην 6η η Haas με 15, στην 7η η Alfa Romeo με 13, στην 8η η Renault με 12, στην 9η η Toro Rosso με 6 και στην τελευταία, 10η, θέση η Williams με 0 βαθμούς.

Να σημειωθεί πως το 2020 η συγκεκριμένη πίστα δεν θα βρίσκεται στο καλεντάρι της Formula 1.

Επόμενο Grand Prix

Το επόμενο Grand Prix θα πραγματοποιηθεί στις 23-26 Μαΐου στο Μονακό.

Οδηγός της ημέρας

Ως οδηγός της ημέρας ψηφίστηκε από κοινό ο Max Verstappen. Ο Ολλανδός συγκέντρωσε το 19,9%, με τον Lewis Hamilton να ακολουθεί με 16,5%. O Charles Leclerc πήρε το 8,4%, ο Daniil Kvyat το 8,3% και ο Carlos Sainz το 7,4%.

Ταχύτερος γύρος

Ο Hamilton ήταν αυτός που κέρδισε τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου του αγώνα. Ο πιλότος της Merceds πέτυχε χρόνο 1:18.492, με τον Valtteri Bottas να σημειώνει τον δεύτερο γρηγορότερο χρόνο με 1:18.737.

Ακολούθησε ο Max Verstappen με 1:19.769, ο Sebastian Vettel με 1:19.820, o Charles Leclerc με 1:20.002, o Pierre Gasly με 1:20.536, o Daniel Ricciardo με 1:20.615, o Daniil Kvyat με 1:20.726, o Kevin Magnussen με 1:20.770 και ο Carlos Sainz με 1:20.859.