GP Βρετανίας 2019: Νίκη εντός έδρας για τον Hamilton, ακόμα ένα “1-2” για την Mercedes

Μια ακόμα νίκη στο βιογραφικό του πρόσθεσε ο Lewis Hamilton, καθώς είδε πρώτος την καρό σημαία στον αγώνα την πατρίδας του στην πίστα του Silverstone. Αυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη του Βρετανού (σε 10 αγώνες), και ταυτόχρονα η έκτη του στο Βρετανικό GP κάτι που τον καθιστά πολυνίκη.

Μετά το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ο Hamilton προσπάθησε να περάσει τον poleman Valtteri Bottas, αλλά η ασφυκτική του πίεση δεν απέδωσε καρπούς. Ο Φιλανδός φαινόταν να κάνει τα πάντα σωστά για να πάρει τη νίκη και να κλείσει την διαφορά από τον Hamilton, αλλά τα πλάνα του χάλασαν εξαιτίας της παρέμβασης του Safety Car, το οποίο βγήκε με αφορμή την έξοδο του Antonio Giovinazzi και ανακάτεψε αρκετά το grid.

Αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Hamilton να κάνει το pit stop του, χωρίς να χάσει χρόνο, με τον -άτυχο- Bottas να το είχε κάνει λίγους γύρους νωρίτερα. Επιστρέφοντας στην πίστα, ο Hamilton ήταν μπροστά από τον team-mate του, κάτι που κράτησε μέχρι το τέλος και τελικά κατέκτησε την 80η του νίκη. Ο ρυθμός των δύο Mercedes έδειξε ότι ήταν στον δικό τους αγώνα για ακόμα μια φορά, με τον Hamilton να καταφέρνει να παίρνει τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου, κάτι που έκανε στον τελευταίο γύρο του με την σκληρή γόμα της Pirelli την οποία φορούσε για 32 γύρους.

Με τους Hamilton και Bottas να βρίσκονται αρκετά μπροστά από τον ανταγωνισμό, όλο το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στις έντονες μάχες μεταξύ των τεσσάρων οδηγών της Ferrari και Red Bull. Ο νικητής αυτών ήταν ο Charles Leclerc, καθώς ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, αλλά έγινε με την “βοήθεια” του team-mate του στη Ferrari, Sebastian Vettel, ο οποίος είχε επαφή με τον Max Verstappen όταν οι δύο τους μάχονταν για την τέταρτη θέση.

H επαφή Vettel με τον Verstappen

Η επαφή του Vettel με τον Verstappen ήταν μεν δυνατή, αλλά κανείς δεν εγκατέλειψε. Ο Γερμανός, όμως, αναγκάστηκε να αντικαταστήσει την εμπρός του αεροτομή και έτσι τερμάτισε στην 16η θέση. Έτσι, η Red Bull αναγκάστηκε να τερματίσει στην τέταρτη και πέμπτη θέση, με τον Pierre Gasly και Verstappen αντίστοιχα. Ο Carlos Sainz, ο οποίος όπως και ο Hamilton έκανε ένα “ελεύθερο” pit stop, πήρε την έκτη θέση, κρατώντας πίσω του τον Daniel Ricciardo, ο οποίος τον πίεζε για πολλούς γύρους.

Στην 8η θέση βρέθηκε ο Kimi Raikkonen, ενώ τις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογούμενης δεκάδας πήραν οι Daniil Kvyat με την Toro Rosso και Nico Hulkenberg με την δεύτερη Renault, ο οποίος πέρασε τον Alexander Albon στον τελευταίο γύρο.

Τα highlights

Οδηγός της ημέρας

Ως οδηγός της ημέρας ψηφίστηκε από κοινό ο Charles Leclerc. Ο 21-χρονος Μονεγάσκος συγκέντρωσε το 20,6%, με τον Max Verstappen να αποσπά το 18,8%, τον Lewis Hamilton το 10,2%, τον Carlos Sainz το 9,5% και τον Sebastian Vettel το 8%.

Ταχύτερος γύρος

Ο Lewis Hamilton ήταν αυτός που κέρδισε τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου του αγώνα, με τον οδηγό της Mercedes να πετυχαίνει χρόνο 1:27.369. Τον ακολούθησε ο Valtteri Bottas με 1:27.406, ενώ ο Sebastian Vettel σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:28.733.

Επόμενο Grand Prix

Το επόμενο Grand Prix θα πραγματοποιηθεί σε δύο εβδομάδες, στις 26-28 Ιουλίου στη Γερμανία και στην πίστα του Hockenheim.