GP Ουγγαρίας 2019: Εξαιρετική ομαδική νίκη για τον Hamilton

Ο αγώνας στο Hungaroring δεν θα μείνει στην ιστορία για τις μάχες σώμα-με-σώμα μεταξύ των οδηγών, αλλά για την πανέξυπνη στρατηγική της Mercedes που έπιασε στον ύπνο την Red Bull και έδωσε τη νίκη στον Hamilton, γεμίζοντας απογοήτευση τον Max Verstappen. Αυτή ήταν η 81η νίκη στην καριέρα του Βρετανού πρωταθλητή, η όγδοη φετινή νίκη του και παράλληλα η έβδομη στην πίστα της Ουγγαρίας.

Τα highlights

O Verstappen ξεκίνησε πολύ δυνατά, και παρέμεινε πρώτος μετά την πρώτη στροφή, με τον Hamilton να μάχεται με τον Valtteri Bottas και να τον προσπερνά στην 2η στροφή, πριν ξεκινήσει την επίθεση στον Ολλανδό. Η Red Bull φαινόταν να έχει το πάνω χέρι, όταν έβαλε τον Verstappen για αλλαγή ελαστικών έξι γύρους πριν από τον Hamilton και μετά το pit stop του δεύτερου η μεταξύ τους διαφορά είχε “ανοίξει” στα έξι δευτερόλεπτα, και με τους δύο οδηγούς να φορούν τα σκληρά ελαστικά. Αλλά τότε τα πράγματα έγιναν συναρπαστικά.

Ο Hamilton κυνηγούσε το Verstappen, και μείωσε την διαφορά του από τον πρωτοπόρο σε διάστημα 4 γύρων. Ο Βρετανός προσπάθησε αρκετές φορές να προσπεράσει τον Verstappen, αλλά ο τελευταίος με σωστή άμυνα υπερασπίστηκε την θέση του. Με τον Hamilton να αντιμετωπίζει προβλήματα υπερθέρμανσης των φρένων του, η Mercedes αποφάσισε 20 γύρους πριν το τέλος του αγώνα να αλλάξει στρατηγική, κάνοντας δεύτερο pit stop στον Hamilton, τοποθετώντας τα μεσαία ελαστικά της Pirelli. Ο Χάμιλτον δεν ήταν σίγουρος ότι αυτό ήταν σωστό, αμφισβητώντας την απόφαση της ομάδας του στο team radio.

Ο Βρετανός είχε 20 γύρους για να καλύψει μια διαφορά 20 δευτερολέπτων από τον Verstappen, ο οποίος αναγκάστηκε να μείνει έξω, επειδή αν έμπαινε θα έχανε τη θέση του. Αυτό σήμαινε ότι έπρεπε να κάνει τα σκληρά ελαστικά να κρατήσουν μέχρι τον τελευταίο γύρο. Τελικά αυτό δεν έγινε, και ο Hamilton προσπέρασε τον Verstappen 4 γύρους πριν την καρό σημαία. Ο τελευταίος αναγκάστηκε να αλλάξει ελαστικά, καθώς η σκληρή γόμα είχε διαλυθεί και βάζοντας τα μαλακά κατάφερε να κάνει τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και να πάρει τον έναν επιπλέον βαθμό.

Στην τρίτη θέση ανέβηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο Sebastian Vettel, καθώς προσπέρασε τον team-mate του δύο γύρους πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Και οι δύο Ferrari, όμως, ήταν απογοητευτικά αργές, καθώς τερμάτισαν ένα ολόκληρο λεπτό πίσω από τον πρωτοπόρο. Ο Carlos Sainz συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία του με μια εξαιρετική πέμπτη θέση για την McLaren, και παρότι βρέθηκε έναν γύρο πίσω τερμάτισε μπροστά από τον Pierre Gasly της Red Bull και τον Kimi Raikkonen της Alfa Romeo. Ο Bottas, ο οποίος αναγκάστηκε να μπει νωρίς στα pits για να βάλει μια νέα εμπρός πτέρυγα μετά από επαφή του με τους Hamilton και Leclerc, ανέκαμψε και από την τελευταία θέση και τερμάτισε στην όγδοη. Ο Lando Norris ήταν άτυχος, καθώς μια μικρή καθυστέρηση στο pit stop του τον έριξε στην ένατη θέση, με τον Alexander Albon της Toro Rosso να ολοκληρώνει το top 10.

Οδηγός της ημέρας

Ως οδηγός της ημέρας ψηφίστηκε από κοινό για ακόμη μια φορά ο Max Verstappen.

Ταχύτερος γύρος

Ο Max Verstappen ήταν αυτός που κέρδισε τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου του αγώνα, με τον οδηγό της Red Bull να πετυχαίνει χρόνο 1:17.103. Τον ακολούθησε ο Lewis Hamilton με 1:18.528, ενώ ο Valtteri Bottas σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:19.331.

Επόμενο Grand Prix

Το επόμενο Grand Prix θα πραγματοποιηθεί σε τρεις εβδομάδες, στις 30 Αυγούστου – 1 Σεπτεμβρίου στο Βέλγιο και στην πίστα του Spa-Francorchamps.

Δες την Michele Mouton να αντιδρά στη νίκη της στο Rally Ακρόπολις

Η Michele Mouton είναι η πιο επιτυχημένη γυναίκα που συμμετείχε ποτέ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι και φέτος συμπληρώνονται 50 χρόνια από τον πρώτο της...

Lewis Hamilton: Δεν έχω ξεκινήσει χειρότερα στη καριέρα μου στην F1

Έχουν διεξαχθεί ήδη τρία Grand Prix στη φετινή σεζόν και ο Lewis Hamilton είναι μόλις 10ος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος των οδηγών, έχοντας συγκεντρώσει...