Ο Lewis Hamilton ήταν ο μεγάλος νικητής του GP στο Bahrain, μετά από μια πολύ σφιχτή και έντονη μάχη με τον Max Verstappen, μέχρι την τελευταία στροφή του αγώνα. Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο έτερος οδηγός της Mercedes, Valtteri Bottas, ο οποίος κατάφερε να πάρει τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου του αγώνα.

1

Ξεκινώντας από την pole position, ο Verstappen μόνο να χάσει από τα χέρια του μπορούσε τον αγώνα, και τα κατάφερε. Ο Ολλανδός πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, αλλά έχασε το πλεονέκτημά του όταν ο Hamilton μπήκε νωρίτερα στα pits για την πρώτη αλλαγή των ελαστικών. Μετά από μια δεύτερη στάση και για τους δύο οδηγούς, τα ελαστικά του Verstappen ήταν δέκα γύρους πιο φρέσκα, ενώ το προβάδισμα του Hamilton περίπου 10 δευτ., ενώ απέμεναν 16 γύροι.

Αυτό μας επιφύλαξε ένα πολύ συναρπαστικό φινάλε, με τον Hamilton να αμύνεται σθεναρά του Verstappen, και να κατακτά μια ακόμα νίκη -την 96η- στην καριέρα του. Στον 53ο γύρο, ο Verstappen επιχείρησε και προσπέρασε τον Hamilton, αλλά αυτό έγινε εκτός των ορίων της πίστας, κάτι που ανάγκασε τον Ολλανδό να δώσει πίσω την πρωτοπορία, και να προσπαθήσει -ανεπιτυχώς- για ακόμα μια προσπέραση.

2

Ο Hamilton έσπασε ένα ακόμα ρεκόρ που ανήκε στον Michael Schumacher, καθώς πλέον ο Βρετανός κατέχει τους περισσότερους γύρους στην πρωτοπορία ενός αγώνα στην ιστορία της F1.

3Τα highlights

Πίσω από τους πρωτοπόρους, ο Bottas είχε έναν ήσυχο αγώνα μαζεύοντας πολύτιμους βαθμούς για την ομάδα του, με τον Lando Norris να τερματίζει στην 4η θέση, την ίδια που πήρε στο Grand Prix του Μπαχρέιν το 2020, μετά από έναν φανταστικό αγώνα για τη McLaren.

Μετά τον γύρο σχηματισμού, ο Sergio Perez αντιμετώπισε πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της RB16B, κάτι που τον ανάγκασε να ξεκινήσει από το pit lane. Ωστόσο, κατάφερε να ανακάμψει και τελικά τερμάτισε στην πέμπτη θέση στο ντεμπούτο του με τη Red Bull, μπροστά από τη Ferrari του Charles Leclerc και τη δεύτερη McLaren του Daniel Ricciardo.

4Οι δηλώσεις των οδηγών

Η δεύτερη Ferrari, αυτή του Carlos Sainz, τερμάτισε στην όγδοη θέση, μπροστά από τον rookie Yuki Tsunoda που ήταν εκπληκτικός στο ντεμπούτο του στην F1 κατακτώντας τους πρώτους του βαθμούς από την ένατη θέση. Τέλος, τη δεκάδα ολοκλήρωσε ο Lance Stroll, που έδωσε στην Aston Martin τον πρώτο βαθμό στην επιστροφή της στην F1, με την 10η θέση του.

5Οδηγός του αγώνα

6

Ο Sergio Perez απέδειξε για έναν ακόμα αγώνα, ότι το τεχνικό πρόβλημα που αντιμετώπισε στην αρχή του GP τον πείσμωσε και κατάφερε να πάρει τα μέγιστα από το μονοθέσιο της Red Bull στο Μπαχρέιν. Πιο συγκεκριμένα, αναγκασμένος να ξεκινήσει από το pit lane, ο Μεξικανός τερμάτισε στην πέμπτη θέση στο ντεμπούτο του με την αυστριακή ομάδα, κάτι που αναγνωρίστηκε δεόντως, καθώς ψηφίστηκε από το κοινό ως ο οδηγός του αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Perez απέσπασε το 27,7% των ψήφων, για να ακολουθήσει ο Max Verstappen (16,8%), ο Lando Norris (13%), ο Lewis Hamilton (7,5%), και ο Yuki Tsunoda (7%).

7Ταχύτερος γύρος

8

Ο Valtteri Bottas σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα στον 560 και τελευταίο γύρο, κατακτώντας τον επιπλέον βαθμό. Ο Φιλανδός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:32.090, για να τον ακολουθήσει ο Max Verstappen με 1:33.228, ο Sergio Perez με 1:33.970, ο Lewis Hamilton με 1:34.015 και ο Pierre Gasly με 1:34.090.

9Επόμενος αγώνας

Μετά το καθυστερημένο -κατά μια εβδομάδα- ντεμπούτο της φετινής σεζόν, η Formula 1 θα κάνει ένα διάλειμμα τριών εβδομάδων, καθώς ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 16-18 Απριλίου, στην πίστα της Imola για το GP της Εμίλια Ρομάνα.