Ο Max Verstappen κάνοντας μια θριαμβευτική εμφάνιση ήταν ο νικητής του φετινού αγώνα στην Πόλη του Μεξικό, καθώς με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων κατάφερε να στρίψει πρώτος στην πρώτη στροφή και έκτοτε δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

1

Έτσι, ο Ολλανδός αύξησε σημαντικά την διαφορά του στην βαθμολογία των οδηγών από τον κύριο διεκδικητή του τίτλου, Lewis Hamilton, o οποίος δεν είχε το μονοθέσιο για να μπορέσει να πάρει κάτι παραπάνω από τον αγώνα.

2

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο τοπικός ήρωας, Sergio Perez, με τον τελευταίο να γίνεται ο πρώτος Μεξικανός οδηγός που ανέβηκε στο βάθρο της Formula 1 στον εντός έδρας αγώνα του. Ο Perez προσπάθησε σκληρά για αρκετούς γύρους στο τέλος του αγώνα να προσπεράσει τον Hamilton, αλλά δεν τα κατάφερε. Αυτή ήταν η ένατη φετινή του Max Verstappen και η τρίτη στην πίστα του Autodromo Hermanos Rodriguez του Μεξικό, με την διαφορά από τον Hamilton να είναι πλέον στους 19 βαθμούς και απομένουν τέσσερις αγώνες για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η χαρά του Valtteri Bottas για την χθεσινή pole position δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Verstappen πέρασε και τους δύο οδηγός της Mercedes από την εξωτερική στην πρώτη στροφή στον πρώτο γύρο. Στη συνέχεια, ο Daniel Ricciardo εμβόλισε τον Bottas στη 2η στροφή της πίστας, για να ακολουθήσει ένα ατύχημα μεταξύ Yuki Tsunoda και Mick Schumacher, που έβγαλε το αυτοκίνητο ασφαλείας. Αυτό έμεινε στην πίστα μέχρι τον 5ο γύρο, με την επανεκκίνηση να μην δημιουργεί “δράματα”.

3

Ο ρυθμός του Verstappen με τη μεσαία γόμα των ελαστικών ήταν ανώτερος από αυτόν του Hamilton στο πρώτο stint. Με τον Βρετανό να χάνει χρόνο από τον Ολλανδό και τον Perez, μπήκε στα pits στον 30ο γύρο για να βάλει τη σκληρή γόμα, ενώ ο Verstappen ακολούθησε στον 34ο γύρο, βγαίνοντας δεύτερος. Σε εκείνο το σημείο και για λίγους γύρους, ο Perez έγινε ο πρώτος Μεξικανός που ηγήθηκε στον εντός έδρας αγώνα.

4

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε σχετικά άνετα ο Pierre Gasly, αποδεικνύοντας για ακόμα μια φορά ότι έχει την ταχύτητα τόσο στις κατατακτήριες, όσο και στον αγώνα. Ακολούθησαν οι δύο οδηγοί της Ferrari, με τον Charles Leclerc και τον Carlos Sainz στην πέμπτη και έκτη θέση αντίστοιχα, που σε συνδυασμό με την πολύ κακή απόδοση των οδηγών της McLaren, βοήθησαν την Ferrari να ανέβει στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος κατασκευαστών.

5

Ο Sebastian Vettel πήρε την έβδομη θέση για την Aston Martin, μπροστά από τον Kimi Raikkonen, που τερμάτισε 8ος.

6

Την πρώτη δεκάδα ολοκλήρωσε ο Fernando Alonso, ο οποίος έκανε εξαιρετικό αγώνα -έχοντας εκκινήσει από την 12η θέση, αλλά ένα αργό pit stop στον 40ο γύρο του στέρησε την ελπίδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Στην 10η θέση τερμάτισε  Lando Norris, έχοντας εκκινήσει από την 18η θέση.

7Οδηγός του αγώνα

Σίγουρα θα προτιμούσε να βρίσκεται ο ίδιος στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο εντός έδρας αγώνα, αλλά ο Sergio Perez έφτασε πολύ κοντά στο να ανέβει στο δεύτερο, πιέζοντας τον Lewis Hamilton σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση. Αυτή του η εμφάνιση αναγνωρίστηκε και γι’αυτό ψηφίστηκε ως ο οδηγός του αγώνα.

8

Πιο συγκεκριμένα, ο Perez συγκέντρωσε το 36,9% των ψήφων των θεατών. Τον ακολούθησε ο Max Verstappen με το 13,5% των ψήφων, ο Pierre Gasly με το 7,4%, ο Lewis Hamilton με 6,5%, και ο Lando Norris με το 5,9%

9Ταχύτερος γύρος

Ο Valtteri Bottas σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, αλλά δεν θα κατακτήσει τον επιπλέον βαθμό, καθώς τερμάτισε εκτός βαθμολογούμενης 10άδας.

10

Ο Φινλανδός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:17,774, για να τον ακολουθήσει ο Max Verstappen με 1:18,999, ο Sergio Perez με 1:19,468, ο Lewis Hamilton με 1:19,820 και ο Carlos Sainz με 1:20,081.

11Επόμενος αγώνας

Μετά τον αγώνα του Μεξικό, δεν υπάρχει διάλειμμα μιας εβδομάδας, καθώς η Formula 1 μεταφέρεται αμέσως στη Βραζιλία και στην πίστα του Autódromo Jose Carlos Pace, στο Σάο Πάολο. To GP της Βραζιλίας είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 12-14 Νοεμβρίου.