GP Αυστρίας 2022, Sprint: Ταχύτατη νίκη για τον Verstappen

Σχετικά άρθρα

Σε έναν αγώνα που δεν προσέφερε ιδιαίτερο θέαμα, ο Max Verstappen κατέκτησε τη νίκη στο Sprint αγώνα, για να τον ακολουθήσουν οι δύο οδηγοί της Ferrari, με τον Charles Leclerc και Carlos Sainz στην δεύτερη και τρίτη θέση, αντίστοιχα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Ολλανδού σε Sprint αγώνα τη φετινή σεζόν -και τρίτη συνολικά- και εξασφάλισε την 1η θέση στο grid για το αυριανό Grand Prix της Αυστρίας.

Λίγο πριν την έναρξη του γύρου σχηματισμού, βγήκαν κίτρινες σημαίες όταν η Alpine του Fernando Alonso εμφάνισε κάποιο μηχανικό πρόβλημα, αναγκάζοντάς τον Ισπανό να εγκαταλείψει τον αγώνα. Με την ολοκλήρωση του γύρου σχηματισμού, σταμάτησε να λειτουργεί το ERS στο μονοθέσιο της Alfa Romeo του Zhou Guanyu, και αυτό ανάγκασε τους οδηγούς σε έναν δεύτερο γύρο σχηματισμού, ενώ ο οδηγός της ιταλοελβετικής ομάδας έπρεπε να εκκινήσει από τα pits.

Τα άλλα 18 αυτοκίνητα στήθηκαν στο grid για έναν Sprint αγώνα 23, και όχι 24 γύρων. Οι πρώτοι δέκα οδηγοί είχαν τοποθετήσει τη μεσαία γόμα των ελαστικών της Pirelli, καθώς μόνο τέσσερις οδηγοί επέλεξαν τα μαλακά.

Από την pole, ο Verstappen απόλαυσε την καθαρή εκκίνηση του και έκλεισε την πόρτα στον Leclerc, ο οποίος επιχείρησε ένα πέρασμα από τα δεξιά, δίνοντας έτσι λίγο χώρο στο Sainz, ο οποίος τον προσπέρασε. Ωστόσο, λίγες στροφές αργότερα, ο Μονεγάσκος επανάκτησε την 2η θέση, με τους οδηγούς της Ferrari να συνεχίζουν τη μάχη στην πίστα για 4 γύρους.

Αυτό έδωσε “ανάσες” στο Verstappen, ο οποίος ήταν άνετα πρώτος χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα, παρότι ο Leclerc είδε την καρό σημαία μόλις 1,6 δευτ. πιο μετά από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, καθώς ο Leclerc άρχισε να κλείνει τη διαφορά προς το τέλος.

Ο George Russell ξεκίνησε και τερμάτισε τέταρτος, ενώ ο Perez έδωσε μερικές μάχες και εκμεταλλευόμενος την δυναμική του μονοθέσιου της Red Bull κατάφερε να αναρριχηθεί από τη 13η, στην πέμπτη θέση.

Ο Hamilton, ο οποίος στριμώχτηκε στην 1η στροφή και χτύπησε την AlphaTauri του Pierre Gasly, επέστρεψε στην πρώτη 10άδα και πέρασε το δεύτερο μισό του αγώνα παρακολουθώντας την Haas του Mick Schumacher. Οι προσπάθειές του Βρετανού να περάσει δεν απέφεραν αποτελέσματα. ώσπου τελικά ο Mick Schumacher έχοντας κατά νου να αμυνθεί των επιθέσεων του οδηγού της Mercedes, έχασε το DRS του Magnussen. Έτσι, έγινε ευάλωτος και στην 4η στροφή στον 22ο γύρο, ο Hamilton προσπέρασε τον Mick.

Ο Hamilton ήταν ο τελευταίος οδηγός που βαθμολογήθηκε, καθώς -όπως γνωρίζεις- από φέτος η νέα μορφή των Sprint αγώνων απονέμει βαθμούς στους πρώτους οκτώ, αντί για τους τρεις πρώτους, που ίσχυε πέρσι. Ο Valtteri Bottas τερμάτισε στην 10η θέση, ελάχιστα πίσω από τον Schumacher.

Μετά τις δύσκολες και απογοητευτικές χθεσινές κατατακτήριες, οι Lando Norris και Daniel Ricciardo της McLaren έφτασαν κοντά στο να μπουν στην πρώτη 10άδα του Sprint, με τον Βρετανό να τερματίζει μπροστά από τον Αυστραλό συμπαίκτη του, παρά το γεγονός ότι ο Norris βγήκε προς στιγμήν εκτός πίστας σε μια προηγούμενη προσπάθεια να προσπεράσει τον Alex Albon.

Για αυτή του την κίνηση, ο οδηγός της Williams τιμωρήθηκε με ποινή πέντε δευτερολέπτων, επειδή ανάγκασε τον Norris να βγει εκτός πίστας στον 4ο γύρο. Έτσι, παρότι ο Ταϊλανδός τερμάτισε 13ος, έπεσε στην 16η θέση, προς όφελος των Lance Stroll (13ος) και Zhou (14ος).