GP Άμπου Ντάμπι 2022: Αυλαία με νίκη-ρεκόρ για Verstappen

Ο Max Verstappen κατέκτησε μια πανεύκολη νίκη στην πίστα της Yas Marina, σημειώνοντας νέο ρεκόρ με 15 νίκες σε μια σεζόν για έναν οδηγό, αποδεικνύοντας περίτρανα το πόσο κυρίαρχος ήταν το 2022 ο συνδυασμός του Ολλανδού με το μονοθέσιο της Red Bull.

Στην δεύτερη θέση του podium ανέβηκε ο Charles Leclerc, κάτι που σημαίνει ότι ο Μονεγάσκος τερμάτισε το 2022 στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος οδηγών, με τον Sergio Perez να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου και να τερματίζει τρίτος στο πρωτάθλημα των οδηγών.

Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ο Verstappen κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον Perez στη στροφή 1, με τον Ολλανδό να μπαίνει στα pits στον 20ο γύρο για να αλλάξει από τη μεσαία γόμα σε σκληρή, καταφέρνοντας να την χρησιμοποιεί μέχρι το τέλος του αγώνα, χωρίς να πιεστεί καθόλου από τον Leclerc.

Μια από τις πιο ενδιαφέρουσες μάχες στην πίστα ήταν αυτή του Perez με τον Leclerc, οι οποίοι ήταν ισόβαθμοι στο πρωτάθλημα πριν τον αγώνα. O Perez μπήκε νωρίς στα pits της Red Bull, η οποία αποφάσισε να ακολουθήσει στρατηγική δύο pit stop για τον δεύτερο οδηγό της. Ωστόσο, ο Leclerc και η Ferrari αντέδρασε επεκτείνοντας το πρώτο του stint. Έτσι, ο Leclerc ακολούθησε τη στρατηγική ενός pit stop του Verstappen.

Ο οδηγός της Red Bull μείωνε συνεχώς τη διαφορά, αλλά η Ferrari του Μονεγάσκου άντεξε και ως εκ τούτου ο Perez τερμάτισε τρίτος και έπεσε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, πίσω από τον Leclerc. Ο Carlos Sainz τερμάτισε τέταρτος και παράλληλα με την εγκατάλειψη του Lewis Hamilton -η πρώτη μηχανική βλάβη της σεζόν και για τα δύο μονοθέσια της Mercedes-ο Ισπανός ανέβηκε στην 5η θέση της τελικής βαθμολογίας κατασκευαστών.

Οι Sainz και Hamilton είχε μια στενή μάχη στην 6η στροφή στον 1ο γύρο, χωρίς ωστόσο να υπάρχει επαφή. Η Mercedes θέλησε ο Hamilton να κάνει ένα pit stop, αλλά τελικά εγκατέλειψε μόλις τρεις γύρους από το τέλος. Αυτό ανέβασε τον George Russel στην πέμπτη θέση.

Η εγκατάλειψη του Hamilton έφερε τον Lando Norris στην 6η θέση και τον Esteban Ocon στην 7η θέση. Αυτό σημαίνει ότι η Alpine κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση του πρωταθλήματος κατασκευαστών, παρά την -μια ακόμα- εγκατάλειψη του Alonso στον τελευταίο του αγώνα για την Alpine.

Η στρατηγική δύο pit stop του Lance Stroll τον έφερε όγδοο, ενώ με την 10η θέση του Vettel -ο οποίος χαντακώθηκε από την στρατηγική- η Aston Martin ισοφάρισε την Alfa Romeo στο πρωτάθλημα, αλλά τερμάτισε στην 6η θέση.

Η στρατηγική ενός pit stop του Daniel Ricciardo του έδωσε τη δυνατότητα να τερματίζει στην 9η θέση και μόλις έξι δέκατα μπροστά από τον Sebastian Vettel. Ο τελευταίος πήρε τον τελευταίο του βαθμό στην F1, αλλά αν κατάφερνε να περάσει τη McLaren του Αυστραλού, η Aston Martin θα τερμάτιζε στην 5η θέση του πρωταθλήματος των κατασκευαστών.

Οδηγός του αγώνα

Μπορεί να μην ήταν στην καλύτερη στρατηγική για το τελευταίο του Grand Prix, αλλά ο Sebastian Vettel ποτέ δεν έχασε την μαχητικότητα του και πάλεψε για τους βαθμούς αλλά και για την 5η θέση της Aston Martin στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.

Αυτό τον ανέδειξε ως τον οδηγό του αγώνα αφού συγκέντρωσε το 56,6% των ψήφων, για να τον ακολουθήσει ο Sergio Perez με 9,1% των ψήφων, ο Charles Leclerc με το 6,5%, ο Lewis Hamilton με το 5,5%, και τέλος ο Daniel Ricciardo με το 4,8%.

Ταχύτερος γύρος

Ο Lando Norris πήρε τον 1 επιπλέον βαθμό, αφού κατάφερε να κάνει τον ταχύτερο γύρο του αγώνα. Ο Βρετανός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:28,391 στον 44ο γύρο, με τον George Russell να κάνει τον 2ο ταχύτερο χρόνο με 1:28.836.

Ακολούθησε ο Carlos Sainz (1:28.879), ο Sergio Perez (1:28.972) και ο Esteban Ocon (1:29.333).

Επόμενος αγώνας

Το φετινό πρωτάθλημα της Formula 1 έριξε αυλαία και η επόμενη σεζόν θα ξεκινήσει ανεπίσημα με τις πρώτες χειμερινές δοκιμές στις 23-25 Φεβρουαρίου του 2023 στην πίστα του Sakhir, ενώ το εναρκτήριο GP είναι αυτό στο Μπαχρέιν στις 5 Μαρτίου.