GP Καναδά 2023: Βόλτα στο πάρκο και νίκη ο Verstappen, ισοφαρίζοντας τον Senna

O Max Verstappen κατέκτησε την νίκη και στο Καναδικό GP, τη δεύτερη συνεχόμενη στην πίστα Gilles Villeneuve και την έκτη στο φετινό πρωτάθλημα, στους 8 αγώνες που έχουν διεξαχθεί, επεκτείνοντας το προβάδισμά του στη βαθμολογία.

Επιπλέον, αυτή ήταν η 41η νίκη στην καριέρα του στην Formula 1, ισοφαρίζοντας τον Ayrton Senna, ενώ ταυτόχρονα ο θρίαμβος του Ολλανδού ήταν η 100στή νίκη στην 18χρονη ιστορία της Red Bull Racing, ένα επίτευγμα που έχουν πετύχει μόλις 4 άλλες ομάδες στην F1, με την αυστριακή ομάδα να διατηρεί το 100% στο ρεκόρ νικών της για τη φετινή σεζόν, μέχρι στιγμής.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Fernando Alonso, παρότι για το 1/3 του αγώνα έπρεπε να προφυλάσσει τα φρένα του από υπερθέρμανση, κρατώντας πίσω του τον Lewis Hamilton. Οι οδηγοί της Aston Martin και τη Mercedes αντάλλαξαν θέσεις σε πολλές περιπτώσεις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Βρετανό να προσπερνά τον Ισπανό στην εκκίνηση, αλλά ο πρώτος έχασε τη θέση του όταν ξεδιπλώθηκαν οι στρατηγικές των ομάδων τους.

Ο George Russell έχασε σήμερα έναν πιθανό βάθρο, μετά από μια σφοδρή επαφή που είχε στον τοίχο, που προκάλεσε μεγάλη ζημιά στο μονοθέσιο του και τον έριξε στο τέλος του grid. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βγει το αυτοκίνητο ασφαλείας, ώστε να καθαριστεί η πίστα από τα θραύσματα της W14, κάτι που οδηγήσει σε ορισμένες διαφορετικές στρατηγικές για τις ομάδες. O Russell εγκατέλειψε τον αγώνα στον 53ο γύρο λόγω υπερβολικής φθοράς των φρένων.

Οι δύο οδηγοί της Ferrari, Charles Leclerc και Carlos Sainz, ήταν δύο από τους μόλις πέντε οδηγούς -μαζί με τον Perez, τον Kevin Magnussen και τον Valtteri Bottas- που έμειναν έξω κατά τη διάρκεια του αυτοκινήτου ασφαλείας. Αυτή αποδείχθηκε πολύ σωστή στρατηγική απόφαση, καθώς το δίδυμο της ιταλικής ομάδας κέρδισε έξι θέσεις, έκαστος, και έτσι τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση, αντίστοιχα.

Ο Perez είδε έκτος την καρό σημαία, μετά από έναν μέτριο και μοναχικό αγώνα, ενώ 2 γύρους πριν το τέλος τοποθέτησε φρέσκα ελαστικά για να σημειώσει τον ταχύτερο γύρο. Ο Μεξικανός έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να περιορίσει τη ζημιά μετά από τρίτη συνεχόμενη κακή εμφάνιση στις κατατακτήριες.

Η έκπληξη του αγώνα μπορεί να θεωρηθεί ο Albon, με τον Ταϊλανδό να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την αρχική του θέση στην πρώτη 10άδα -και κάνοντας έγκαιρα το pit stop υπό το καθεστώς του αυτοκινήτου ασφαλείας- κατάφερε να δώσει στη Williams σημαντικούς βαθμούς, καθώς τερμάτισε στη έβδομη θέση.

Επιπλέον, ο Albon έκανε εκπληκτική άμυνα στα τελευταία στάδια του αγώνα, κρατώντας πίσω του την Alpine του Esteban Ocon, την McLaren του Lando Norris, την Alfa Romeo του Bottas και την Aston Martin του Lance Stroll, επωφελούμενος από την μεγάλη τελική ταχύτητα στις ευθείες της FW45 του.

Ο Norris έχασε τον τερματισμό εντός των βαθμών, καθώς του επιβλήθηκε ποινή πέντε δευτερολέπτων για “αντιαθλητική συμπεριφορά” πίσω από το αυτοκίνητο ασφαλείας, καθώς ο οδηγός της McLaren κατηγορήθηκε ότι καθυστέρησε τους οδηγούς πίσω του για να ανοίξει το δρόμο για ένα “διπλό” pit stop στο box της McLaren, όταν το αυτοκίνητο ασφαλείας ήταν στην πίστα μετά το ατύχημα του Russell.

Οδηγός του αγώνα

Γνωρίζαμε ότι η Williams έφερε σημαντικές αναβαθμίσεις στο μονοθέσιο του Alex Albon αυτό το Σαββατοκύριακο, αλλά λίγοι θα είχαν προβλέψει τον οδηγό της βρετανικής ομάδας να τερματίζει στην 7η θέση, ο οποίος έκανε τα πάντα σωστά καθώς ανέβηκε δύο θέσεις από τη θέση του grid που εκκίνησε. Μετά κράτησε πίσω του ένα “τρένο” μονοθέσιων και τελικά κατάφερε να συγκεντρώσει έξι πολύτιμους πόντους και την ψήφο του κοινού.

Αυτή η τρομερή απόδοση του Albon ήταν η αιτία να αναδειχτεί ως ο οδηγός του αγώνα, συγκεντρώνοντας το 28,7% των ψήφων του κοινού. Ακολούθησε ο Lewis Hamilton με 16,4%, ο Fernando Alonso με 16,3%, ο Max Verstappen με 7,4% και ο Charles Leclerc με 7,3%

Ταχύτερος γύρος

Ο Sergio Perez πήρε τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου στο GP του Καναδά, σταματώντας τα χρονόμετρα στο 1:14.481, “κλέβοντας” τον βαθμό από τον Lewis Hamilton στον τελευταίο γύρο του αγώνα.

O τελευταίος σημείωσε χρόνο 1:15.396, για να τον ακολουθήσει ο Max Verstappen με 1:15.594, ο Fernando Alonso με 1:15.779, και ο Charles Leclerc με 1:15.907.

Επόμενος αγώνας

Μετά από μια σύντομη στάση στη Βόρεια Αμερική, η Formula 1 επιστρέφει στην Ευρώπη, καθώς ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στην Αυστρία, στην πίστα Red Bull Ring και είναι προγραμματισμένος για τις 30 Ιουνίου με 2 Ιούλιου.