GP Βραζιλίας 2023: Συνεχίζει να “μαζεύει” νίκες ο Verstappen

Σχετικά άρθρα

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, ο Max Verstappen είδε πρώτος την καρό σημαία στην πίστα του Interlagos, κατακτώντας τη νίκη στο GP του Σάο Πάολο. Με αυτόν τον τρόπο, ο Ολλανδός πρόσθεσε μια ακόμα νίκη στο βιογραφικό του, την 52η στην καριέρα του και την 17η τη φετινή σεζόν, έχοντας κερδίσει τα 30 από τα τελευταία 38 GPs.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Lando Norris, μετά από έναν -σχετικά- μοναχικό αγώνα, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Fernando Alonso, μετά από μια επική μάχη με τον Sergio Perez για 30 γύρους, με τον τελευταίο να χάνει την 3η θέση για μόλις 0,053 δευτ.

Πριν ακόμη ξεκινήσει ο αγώνας υπήρχε δράμα, καθώς ο Charles Leclerc έχασε τον έλεγχο του μονοθέσιου στον γύρο του σχηματισμού μετά από μηχανικό πρόβλημα στα υδραυλικά της SF-23, αναγκάζοντάς τον να εγκαταλείψει.

Όταν έσβησαν τα φώτα, ο Verstappen έκανε μια καθαρή εκκίνηση και με την απουσία του Leclerc από δίπλα του -καθώς θα εκκινούσε 2ος- πήρε εύκολα το προβάδισμα του αγώνα, αλλά μια σφοδρή σύγκρουση μεταξύ του Alex Albon και του Kevin Magnussen είχε ως αποτέλεσμα να διακοπεί άμεσα ο αγώνας, ώστε να καθαριστεί η πίστα από τα θραύσματα.

Μετά από σχεδόν μισή ώρα, ο Verstappen ήταν και πάλι εξαιρετικός στην επανεκκίνηση, ο οποίος αντιστάθηκε σε μια μικρή πρόκληση του Norris, και έστριψε εύκολα 1ος στην πρώτη στροφή. Έκτοτε, δεν απειλήθηκε πρακτικά από κανέναν, παρότι ο Norris φάνηκε να τον πιέζει στους πρώτους γύρους μετά την επανεκκίνηση.

Με το σύνολο του αγώνα να μην διεκδικεί δάφνες για το θέαμα του, η πιο σημαντική και συναρπαστική μάχη -που κράτησε για πάρα πολλούς γύρους- ήταν αυτή μεταξύ των Alonso και Perez για την 3η θέση, η οποία κρίθηκε στο photo-finish. O Ισπανός οδηγός της Aston Martin με άμυνα για σεμινάριο, κρατούσε πίσω του τον Μεξικανό οδηγό της Red Bull, με τον τελευταίο να καταφέρνει τελικά να προσπεράσει τον πρώτο μόλις ένα γύρο πριν την καρό σημαία. Ωστόσο, ο Alonso κατάφερε να επανακτήσει τη θέση του στον τελευταίο γύρο, επιδεικνύοντας τρομερό σθένος και αποφασιστικότητα.

Η ταχύτητα της Aston Martin επισφραγίστηκε από την 5η θέση του Lance Stroll, με τη βρετανική ομάδα να μαζεύει πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια της για να πάρει πίσω την 4η θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών. Ο Καναδός άφησε εύκολα πίσω του τον Carlos Sainz, που τερμάτισε στην έκτη θέση, με τον Pierre Gasly να ήταν ο πρώτος οδηγός της Alpine στην έβδομη θέση. Ο Lewis Hamilton είχε μια ακόμα δύσκολη μέρα, καθώς το μονοθέσιο της Mercedes υστερούσε παντού και δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την 8η θέση, με τον teammate του, George Russell να εγκαταλείπει. Στην 9η θέση τερμάτισε ο Yuki Tsunoda, ενώ ο Esteban Ocon ολοκλήρωσε την πρώτη 10άδα.

Οδηγός του αγώνα

Για τρίτο συνεχόμενο αγώνα η ψήφος του κοινού πήγε στον Lando Norris, ο οποίος για άλλη μια φορά αποδείχθηκε ο μόνος οδηγός που μπορεί να πλησιάσει τον Max Verstappen. Ο οδηγός της McLaren έκανε επίσης έναν απίστευτα ταχύτερο γύρο στο δρόμο του για την 2η θέση στη Βραζιλία.

Έτσι, δικαίως ψηφίστηκε ως ο οδηγός του αγώνα συγκεντρώνοντας το 26,1% των ψήφων, για να ακολουθήσει ο Fernando Alonso με 24,7%, ο Sergio Perez με 15,8%, ο Max Verstappen με 6% και ο Yuki Tsunoda με το 4%.

Ταχύτερος γύρος

Ο Lando Norris σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στον 61o γύρο του αγώνα, σταματώντας τα χρονόμετρα στο 1 λεπτό και 12,486 δευτ., κάτι που του έδωσε τον έναν επιπλέον βαθμό. Τον ακολούθησαν οι Max Verstappen (1:13.422), Daniel Ricciardo (1:13.866), Lance Stroll (1:14.007), και Sergio Perez (1:14.124).

Επόμενος αγώνας

Μετά τους τρεις συνεχόμενους αγώνες σε Ώστιν, Μεξικό και Σάο Πάολο, η Formula 1 κάνει ένα διάλειμμα μιας εβδομάδας, για να επιστρέψει για τρίτη φορά στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής και το GP στο Λας Βέγκας, που έχει προγραμματιστεί για τις 16-18 Νοεμβρίου.