WEC: 1-2-3 η Porsche στο Κατάρ

Το απόλυτο έκανε η Porsche στον πρώτο αγώνα της σεζόν του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αντοχής, με την γερμανική εταιρία να κάνει το 1-2-3 στον αγώνα των 1.812 χλμ στο Κατάρ.

Νικητές ήταν οι Kevin Estre, Andre Lotterer και Laurens Vanthoor, με τους Callum Ilott, Will Stevens και Norman Nato να τερματίζουν δεύτεροι και οι Matt Campbell, Michael Christensen και Frederic Makoweicki στην τρίτη θέση. Αυτή είναι η πρώτη νίκη της Porsche μετά την επιστροφή της στο WEC.

Στη κατηγορία LMGT3 νικητές ήταν οι Klaus Bachler, Joel Sturm και Aliaksandr Malyk με Porsche 911 GT3 R LMGT3. Ο θρύλος του MotoGP Valentino Rossi τερμάτισε τέταρτος στο ντεμπούτο του στο WEC με την BMW M4 LMGT3 που μοιραζόταν με τους Maxime Martin και Amhad Al Marthy.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα μπορείς να τα βρεις σε αυτό το PDF.

O Sebastian Vettel ολοκλήρωσε με επιτυχία τις δοκιμές με την Porsche 963

Ο τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1, Sebastian Vettel, ολοκλήρωσε με επιτυχία τις δοκιμές με την Porsche 963 στο Motorland Aragon. https://youtu.be/9oOzlTadOak?si=0AApRaqg46XZn85F Ο Γερμανός συμπλήρωσε...