Grand Prix Iαπωνίας: Button in Japan, αλλά ο Vettel είναι πρωταθλητής

Ο Jenson Button ήταν ο νικητής του Ιαπωνικού GP στη Suzuka αλλά ο Sebastian Vettel φαίνεται ότι χάρηκε περισσότερο σήμερα, αφού για να στεφθεί για δεύτερη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής, του αρκούσε μόνο ένας βαθμός, αλλά πήρε 15 από την τρίτη θέση. Ανάμεσα τους, ο Fernando Alonso με την Ferrari του. Ακολούθησαν οι Mark Webber, Lewis Hamilton με την 10αδα να συμπληρώνεται από τους Felipe Massa, Sergio Perez, Vitaly Petrov και Nico Rosberg.

Στην εκκίνηση του αγώνα, ο Button έκανε καλή εκκίνηση με τον Vettel να τον κλείσει και τον Βρετανό να πατάει στα γρασίδια έχοντας ως αποτέλεσμα να χάσει λίγο από την φόρα του και τον περάσει και ο Lewis Hamilton, πέφτοντας έτσι στην 2η θέση. Οι αγωνοδίκες εξέτασαν το περιστατικό αλλά δεν προχώρησαν σε κάποια ποινή για τον Vettel θεωρώντας ότι ήταν αγωνιστικό συμβάν. Ο Vettel άνοιγε τη διαφορά με τον Hamilton, με τον Βρετανό να είναι ο πρώτος που μπήκε για αλλαγή ελαστικών, μόλις στον 7ο γύρο, αφού το πίσω δεξί ελαστικό έχανε πίεση. Στους επόμενους 2 γύρους σχεδόν όλοι μπήκανε για αλλαγή, με τον Alonso να είναι ο κερδισμένος της υπόθεσης αφού μετά την ολοκλήρωση των pit stop, βρέθηκε μπροστά από τον Hamilton, στην 3η θέση. Από την άλλη, ο χαμένος ήταν ο Sebastien Buemi αφού οι μηχανικοί της Toro Rosso δεν βίδωσαν τον μπροστά δεξί τροχό με αποτέλεσμα να φύγει μόλις ξαναβγήκε στην πίστα και να εγκαταλείψει.

Ο αγώνας δεν έκρυβε κάποιες συγκινήσεις με τους Vettel και Button να μάχονται για τις 2 πρώτες θέσεις ενώ καλή μάχη είδαμε ανάμεσα στους Hamilton Massa και Webber για την 4η θέση. Στον 20ο γύρο ο Vettel μπήκε για δεύτερη φορά στα πιτ, με τον Button να μπαίνει στον 21ο. Οι μηχανικοί της McLaren ήταν γρηγορότεροι και έτσι ο Button βρέθηκε στη κορυφή. Λίγο αργότερα οι Hamilton και Massa προσπάθησαν να λύσουν τις διαφορές τους από τη Σιγκαπούρη. Ακούμπησαν, η μπροστά πτέρυγα του Massa έσπασε γεμίζοντας την πίστα θραύσματα και το αυτοκίνητο ασφαλείας έκανε την εμφάνιση του.

O Vettel μπήκε για 3η φορά στα pit στον 34ο γύρο βάζοντας την μεσαία γόμα έτσι ώστε να τον βγάλει μέχρι το τέλος. Δυστυχώς έπεσε σε κίνηση και έχασε ακόμη μια θέση από τον Alonso. Κάπως έτσι φτάσαμε στους τελευταίους γύρους με τον Alonso να πιέζει τον Button αλλά ο Βρετανός έδειξε ότι έκανε οικονομία καυσίμου. Μάλιστα για να δείξει ποιος ήταν το αφεντικό σήμερα στην Ιαπωνία, έκανε και τον ταχύτερο γύρο στον 52ο γύρο με 1:36.568.

Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα των οδηγών, ο Sebastian Vettel κατέκτησε το πρωτάθλημα με 324 βαθμούς, ακολουθεί o Jenson Button με 210 βαθμούς και στην 3η ο Fernando Alonso 202 βαθμούς. Στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών η RedBull προηγείται με 518 βαθμούς, ακολουθεί η McLaren με 388 και στην 3η θέση η Ferrari με 292.

Επόμενο Grand Prix στην Κορέα, το τριήμερο 14-16 Οκτωβρίου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα και οι βαθμολογίες τόσο των οδηγών όσο και των κατασκευαστών στη συνέχεια.

[learn_more caption=”Ιαπωνικό Grand Prix 2011 – 222 High Res φωτογραφίες“]

[Photos Copyright: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Racing, Clive Mason/Getty Images/Red Bull Racing, Clive Rose/Getty Images/Red Bull Racing, Ker Robertson/Getty Images/Red Bull Racing, ERCOLE COLOMBO/Ferrari, McaLaren F1/hoch-zwei.net, Mercedes GP/hoch-zwei.net]

[/learn_more]

[tabs slidertype=”top tabs” fx=”slide”][tabcontainer] [tabtext]Κατάταξη αγώνα[/tabtext] [tabtext]Βαθμολογία Οδηγών[/tabtext] [tabtext]Βαθμολογία Κατασκευαστών[/tabtext][/tabcontainer] [tabcontent] [tab]