Η επιτροπή αγώνων της ΟΜΑΕ ανακοίνωσε σήμερα τα προγράμματα των αγώνων αυτοκινήτου του 2020 για τα πρωταθλήματα, κύπελλα και έπαθλα των Rally, αναβάσεων, ταχύτητας, ενιαίου Skoda, HTTC, Dirt Games, dragster, drift και δεξιοτεχνιών. Όπως θα δεις παρακάτω, επιστρέφει το Rally Acropolis, χωρίς ωστόσο να γίνεται γνωστό το πρόγραμμα του, ούτε άλλες πληροφορίες, ενώ είναι βέβαιο ότι δεν θα προσμετρά στο ERC, καθώς το πρόγραμμα αυτού έχει ανακοινωθεί και δεν είναι μέσα.

Συγκεκριμένα, τα προγράμματα των αγώνων αυτοκινήτου του 2020 είναι τα ακόλουθα:

156ο Πρωτάθλημα Rally χώματος

  1. Ολυμπιακό Rally 04-05 Απριλίου
  2. Rally Φθιώτιδος 23-24 Μαΐου
  3. Rally Ακροπολις 13-14 Ιουνίου
  4. Rally Φθινοπώρου 19-20 Σεπτεμβρίου
  5. Rally Start Line 17-18 Οκτωβρίου

2Πρωτάθλημα Rally ασφάλτου

  1. Κένταυρος 30-31 Μαΐου
  2. Αχαιός 27-28 Ιουνίου
  3. Ηπειρωτικό 18-19 Ιουλίου
  4. ΔΕΘ 12-13 Σεπτεμβρίου
  5. Κρήτης 24-25 Οκτωβρίου
  6. Παλάδιο 28-29 Νοεμβρίου

3Κύπελλο Rally σπριντ χώματος

  1. Κορίνθου 21-22 Μαρτίου
  2. Ηλείας 06-07 Ιουνίου
  3. Καλαμάτας 05-06 Σεπτεμβρίου
  4. Αμαλιάδας 10-11 Οκτωβρίου
  5. Βοιωτίας-Σκούρτα 07-08 Νοεμβρίου

4Κύπελλο Rally ασφάλτου Βορείου Ελλάδος

  1. Θερμαϊκού 11-12 Απριλίου
  2. Αλμυρου 09-10 Μαΐου
  3. Φίλιππος 20-21 Ιουνίου
  4. Ηπεριωτικό 18-19 Ιουλίου
  5. ΔΕΘ 12-13 Σεπτεμβρίου

5Κύπελλο Rally ασφάλτου Νοτίου Ελλάδος

  1. Αιγίου 07-08 Μαρτίου
  2. Άγιος Μερκούριος 28-29 Μαρτίου
  3. Αλμυρός 09-10 Μαΐου
  4. Αχαιός 27-28 Ιουνίου
  5. ΑΛΑ 19-20 Σεπτεμβρίου

6Κύπελλο ασφάλτου Κρήτης

  1. Rally σπριντ Βαντές 25-26 Απριλίου
  2. Ανάβαση Βραχασίου 23-24 Μαΐου
  3. Rally σπριντ Μαλαξά 19-20 Σεπτεμβρίου
  4. Rally Κρήτης 24-25 Οκτωβρίου

7Πρωτάθλημα Αναβάσεων

  1. Ριτσώνα 11-12 Απριλίου
  2. Κύμη 16-17 Μαΐου
  3. Διόνυσος 20-21 Ιουνίου
  4. Ομαλός 04-05 Ιουλίου
  5. Πορταριά 05-06 Σεπτεμβρίου
  6. Πιτίτσα 10-11 Οκτωβρίου
  7. Αχλαδόκαμπος 31-01 Νοεμβρίου
  8. ΑΛΑΛ *(Θ.Α) 14-15 Νοεμβρίου ΑΛΑΛ
    *(Θ.Α)= Θα ανακοινωθεί ο τόπος εντός του Ιανουαρίου 2020

8Κύπελλο αναβάσεων Βορείου Ελλάδος

  1. Βελβεντός 04-05 Απριλίου
  2. Κορύλοβος 02-03 Μαΐου
  3. Νιγρίτα 23-24 Μαΐου
  4. Λιβάδι 13-14 Ιουνίου
  5. Βλαστή 03-04 Οκτωβρίου
  6. Ελασσόνα 07-08 Νοεμβρίου

9Κύπελλο αναβάσεων Νοτίου Ελλάδος

  1. Ζάκυνθος 02-03 Μαΐου
  2. Τσάκωνα 30-31 Μαΐου
  3. Δημητσάνα 18-19 Ιουλίου
  4. Κάρυστος 02-03 Οκτωβρίου

10Πρωτάθλημα αγώνων ταχύτητας

  1. Μέγαρα 14-15 Μαρτίου
  2. Μέγαρα 25-26 Απριλίου
  3. Σέρρες 06-07 Ιουνίου
  4. Μέγαρα 26-27 Σεπτεμβρίου
  5. Μέγαρα 24-25 Οκτωβρίου

11Πρωτάθλημα ενιαίου Skoda

  1. Αγώνας ταχύτητας Μέγαρα 14-15 Μαρτίου, 2 αγώνες
  2. Ραλλυ σπρίντ Άγιος Μερκούριος 28-29 Μαρτίου, 2 αγώνες
  3. Ανάβαση Ριτσώνας 11-12 Απριλίου, 2 αγώνες
  4. Ανάβαση Κύμης 16-17 Μαΐου, 2 αγώνες
  5. Αγώνας ταχύτητας Σέρρες 06-07 Ιουνίου, 2 αγώνες
  6. Ανάβαση Πορταριάς 05-06 Σεπτεμβρίου, 2 αγώνες

12Rally Cup ενιαίου Skoda

  1. Αλμυρός 09-10 Μαΐου
  2. Κένταυρος 30-31 Μαΐου
  3. Αχαιός 27-28 Ιουνίου
  4. Ηπειρωτικό 18-19 Ιουλίου
  5. Παλλάδιο 28-29 Νοεμβρίου

13Hellenic Time Trial Challenge (HTTC)

  1. Μέγαρα 14-15 Μαρτίου
  2. Μέγαρα 25-26 Απριλίου
  3. Σέρρες 06-07 Ιουνίου
  4. Μέγαρα 26-27 Σεπτεμβρίου
  5. Μέγαρα 24-25 Οκτωβρίου

14Πρωτάθλημα Dirt Games

  1. 28-29 Μαρτίου
  2. 23-24 Μαΐου
  3. 10-11 Οκτωβρίου
  4. 31-01 Νοεμβρίου
  5. 28-29 Νοεμβρίου

Σημείωση: Οι ημερομηνίες αγώνων που θα προσμετρούν στα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα Ιστορικών αυτοκινήτων θα ανακοινωθούν εντός των επομένων ημερών.

15Πρωτάθλημα dragster

  1. Αγρίνιο 07-08 Μαρτίου
  2. Τυμπάκι 11-12 Απριλίου
  3. Σέρρες 09-10 Μαΐου
  4. Αγρίνιο 13-14 Ιουνίου
  5. Σέρρες 12-13 Σεπτεμβρίου
  6. Αγρίνιο 24-25 Οκτωβρίου

16Πρωτάθλημα drift

  1. Πειραιάς 04-05 Απριλίου
  2. Νέο Ρύσιο 09-10 Μαΐου
  3. Λουτράκι 06-07 Ιουνίου
  4. Κατάκολο 12-13 Σεπτεμβρίου
  5. Μαραθώνας 10-11 Οκτωβρίου
  6. Μέγαρα 14-15 Νοεμβρίου

17Πανσεραϊκό έπαθλο drift & GP

  1. Σέρρες 04-05 Απριλίου
  2. Σέρρες 30-31 Μαΐου
  3. Σέρρες 04-05 Ιουλίου
  4. Σέρρες 26-27 Σεπτεμβρίου

18Κύπελλο δεξιοτεχνίας Βορείου Ελλάδος

  1. 1ος αγώνας 07-08 Μαρτίου ΛΑΜΣ
  2. 2ος αγώνας 28-29 Μαρτίου ΣΜΑΒ
  3. 3ος αγώνας 09-10 Μαΐου ΣΜΑΚ
  4. 4ος αγώνας 30-31 Μαΐου ΑΛΕΞ
  5. 5ος αγώνας 05-06 Σεπτεμβρίου ΟΦΑ Δράμας
  6. 6ος αγώνας 26-27 Σεπτεμβρίου ΧΩΜΑ
  7. 7ος αγώνας 31-01 Νοεμβρίου ΛΑΜΣ