Το 2000, η BMW Αμερικής ήθελε να διακόψει τις επιτυχίες της Porsche στο πρωτάθλημα, και γι’αυτό στράφηκε στο Prototype Technology Group (PTG) του Tom Milner για να μεταμορφώσει τη νέα -τότε- M3 (E46) σε νικητή του Grand-Am Champion, γνωστό και ως American LeMans Series.

Στόχος ήταν η κατηγορία Sports Car Series, μια σειρά πρωταθλημάτων αγώνων αντοχής, με τις BMW και PTG να μην ήταν καθόλου ξένες με αυτή, καθώς 5 χρόνια νωρίτερα η PTG είχε προετοιμάσει την BMW M3 (E36) σε αυτοκίνητο-νικητή.

Η PTG μελέτησε προσεκτικά τους κανόνες της GRand Am κατηγορίας και διαπίστωσε ότι η κατηγορία GT μπορούσε να χρησιμοποιήσει οποιονδήποτε κινητήρα από το χαρτοφυλάκιο της εκάστοτε εταιρίας. Η PTG κατασκεύασε πέντε M3 (E46) GTR και το συγκεκριμένο έχει αριθμό πλαισίου #005. Τα πρώτα τρία ήταν πρωτότυπα που χρησιμοποιούσαν μια υπερκυβισμένη έκδοση του 3,2-λίτρων ατμοσφαιρικού εξακύλινδρου σε σειρά κινητήρα (ανεβασμένος στα 3,4-λίτρα) της “δρομίσιας” M3, αλλά αυτό είναι ένα από τα δύο που τροφοδοτείται από έναν 5,0 λίτρων ατμοσφαιρικό V8 κινητήρα της BMW M5 (E39).

Αυτός (o S62B50) διαθέτει ανεξάρτητες πεταλούδες γκαζιού, διπλό vanos, κούφιους εκκεντροφόρους, εγκέφαλο της Siemens, ημίξηρο κάρτερ και διπλές εισαγωγές αέρα. O κινητήρας του αγωνιστικού συνδυάζεται με ένα εξατάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο της Hewland, κάνοντας τα δύο αυτά αυτοκίνητα τα πρώτα BMW M3 με V8 κινητήρα, που έτρεξαν ποτέ στην Βόρεια Αμερική.