GP Abu Dhabi 2019: Άνετη νίκη ο Hamilton

Σε έναν αγώνα που δεν είχε πολλά να προσφέρει από άποψη θεάματος, ο Lewis Hamilton κατέκτησε μια από τις πιο εύκολες νίκες της καριέρας του, καθώς με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Δεύτερος τερμάτισε ο Max Verstappen αρκετά πίσω από τον νικητή, ενώ στο τρίτο σκαλί του podium ανέβηκε ο Charles Leclerc.

Αυτή ήταν η 11η φετινή νίκη του Βρετανού πρωταθλητή και η 50στή που ήρθε από την pole position στην καριέρα του, ενώ παράλληλα διατήρησε το απόλυτο ρεκόρ νικών της Mercedes στη Yas Marina από το 2014. Ακόμα, αυτή ήταν η 19η νίκη του Hamilton που ήταν καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα επικεφαλής, ακόμα και κατά τη διάρκεια του pit stop, ισοφαρίζοντας το αντίστοιχο ρεκόρ του Ayrton Senna.

Πίσω από το τρίο του βάθρου, ο Valtteri Bottas ανέκαμψε και από την τελευταία θέση της εκκίνησης τερμάτισε στην τέταρτη θέση, λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πίσω από Leclerc, με την ομάδα του να θεωρεί ότι αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με το DRS στους πρώτους 18 γύρους, ο Φιλανδός θα είχε τερματίσει τρίτος. Στην πέμπτη θέση βρέθηκε ο Sebastian Vettel, ο οποίος προσπέρασε τον Alex Albon στον προτελευταίο γύρο, με την μάχη μεταξύ του Lando Norris και του Sergio Perez να ήταν αυτή που έδωσε λίγο ενδιαφέρον στο τέλος του αγώνα. Νικητής αυτής ήταν ο Perez, κατακτώντας την έβδομη θέση και τον “best of the rest” τίτλο του αγώνα, ο οποίος είχε μόλις μία εγκατάλειψη, αυτή του team mate του Μεξικανού, Lance Stroll.

Τα highlights

Ο Daniil Kvyat τερμάτισε στην ένατη θέση μαζεύοντας επιπλέον βαθμούς για την Toro Rosso, καθώς ο team mate του Pierre Gasly είχε μια επαφή στον πρώτο γύρο, η οποία του κατέστρεψε τον αγώνα και τερμάτισε στην 18η θέση, χάνοντας μόλις για έναν βαθμό την έκτη θέση στο πρωτάθλημα οδηγό. Αυτή την κέρδισε ο Carlos Sainz, ο οποίος πέρασε στον τελευταίο γύρο τον Daniel Ricciardo της Renault, και πήρε τον έναν -πολύτιμο- βαθμό της 10ης θέσης.

Οδηγός του αγώνα

Το κοινό αποφάσισε να δώσει τον τίτλο του οδηγού του αγώνα στον Nico Hulkenberg, στον τελευταίο αγώνα του Γερμανού πιλότου με την Renault, αλλά και γενικότερο στην Formula 1. Ο Hulkenberg συγκέντρωσε το 26,4%, με τον Valtteri Bottas να τον ακολουθεί με 15,1%, ενώ στη τρίτη θέση βρέθηκε ο Robert Kubica με 14%. Max Verstappen με 9,5% και Lewis Hamilton με 8,8% έκλεισαν την πρώτη πεντάδα.

Ταχύτερος γύρος

Ο Lewis Hamilton ήταν ο πιλότος που πέτυχε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 1:39.283, παίρνοντας τον έναν επιπλέον βαθμό. Ο Valtteri Bottas σημείωσε τον δεύτερο ταχύτερο γύρο με 1:39.715, με τον Sebastian Vettel να ακολουθεί με 1:40.128.