GP Sakhir 2020: Την πρώτη νίκη στην καριέρα του ο Perez

Ο οδηγός που ήταν τελευταίος μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου στο GP του Sakhir, ήταν αυτός που είδε πρώτος την καρό σημαία. Και μπορεί το μέλλον του Sergio Perez στην F1 να είναι ακόμα αβέβαιο, ωστόσο ο Μεξικανός πλέον ανήκει στο κλαμπ των νικητών της F1, αφού επωφελήθηκε από το εφιαλτικό Grand Prix της Mercedes. Ο Perez κατέκτησε την πρώτη νίκη στην καριέρα του στην Formula 1 μετά από 190 αγώνες, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των αντιπάλων του, καθώς και την δυναμική του μονοθέσιου της Racing Point.

Στην δεύτερη θέση του podium ανέβηκε ο Esteban Ocon, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο έτερος οδηγός της Racing Point, ο Lance Stroll, βοηθώντας την ομάδα από το Silverstone να μαζέψει πολύτιμους βαθμούς που έχασε στον προηγούμενο αγώνα, όταν ο Stroll βρέθηκε να κοιτάει την πίστα ανάποδα και ο Perez να εγκαταλείπει από μηχανικό πρόβλημα από την τρίτη θέση, 2 γύρους πριν την καρό σημαία.

H στιγμή που ο Perez κατακτά την πρώτη του νίκη

Μετά την εκπληκτική εκκίνηση και αφού πέρασε τον Valtteri Bottas, φαινόταν ότι ο George Russell ήταν έτοιμος να κατακτήσει μια απίστευτη παρθενική νίκη στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση με τη Mercedes, όντας πρωτοπόρος για την πλειοψηφία του Grand Prix.

Όμως, η Mercedes έκανε ένα καταστροφικό “διπλό” pit stop, καθώς κατά την διάρκεια του αυτοκινήτου ασφαλείας -που βγήκε στον 63ο γύρο, από τους 87, εξαιτίας της εξόδου του Jack Aitken- οι μηχανικοί της εταιρίας τοποθέτησαν στον Russell τα ελαστικά του Bottas, αναγκάζοντας τον να κάνει ένα ακόμα pit stop για να διορθώσει το σφάλμα τους.

Οι δηλώσεις του Toto Wolff

Εκτός αυτού, ο Russell είχε κλατάρισμα λίγους γύρους αργότερα, και αναγκάστηκε να μπει για αλλαγή ελαστικών, που τον έριξαν στην τελευταία θέση, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τους πρώτους του βαθμούς στην F1, τερματίζοντας στην 9η θέση.

Στο καταστροφικό “διπλό” pit stop της Mercedes, οι μηχανικοί της ομάδας τοποθέτησαν στον Valtteri Bottas ένα σετ μεταχειρισμένων σκληρών ελαστικών της Pirelli, με τον Φιλανδό να χάνει συνεχώς θέσεις μετά την επανεκκίνηση. Τελικά, ο Bottas τερμάτισε στην 8η θέση, μπροστά από τον teammate του.

Τα highlights

Στον πρώτο γύρο και στην τέταρτη στροφή της πίστας, ο Charles Leclerc είχε επαφή με την Racing Point του Perez, καταστρέφοντας την εμπρός αριστερά ανάρτηση της Ferrari. Για το συγκεκριμένο περιστατικό, ο Leclerc πήρε ποινή τριών θέσεων για το grid στο GP του Abu Dhabi. Παράλληλα, ο Max Verstappen προσπαθώντας να αποφύγει την επαφή με τους οδηγούς, έκανε λάθος και έριξε το μονοθέσιο της Red Bull στις μπαριέρες, καταστρέφοντας την.

Ο Esteban Ocon κατέκτησε το πρώτο του βάθρο στην F1, κλείνοντας τη φετινή -δύσκολη- επιστροφή του με τη Renault στην F1 με ένα αρκετά θετικό αποτέλεσμα. Ο Ocon κατάφερε να κρατήσει τον Stroll πίσω του, με τον Καναδό να κατακτά το δεύτερο podium της φετινής χρονιάς. Πίσω του τερμάτισε η McLaren του Carlos Sainz, ενώ στην πέμπτη θέση βρέθηκε ο Daniel Ricciardo, κάτι που σημαίνει ότι η μάχη για την τρίτη θέση των κατασκευαστών θα είναι εξαιρετικά έντονη στον τελευταίο αγώνα της σεζόν.

Ο Alex Albon πήρε τους μοναδικούς βαθμούς για την Red Bull με την έκτη θέση του, μια θέση μπροστά από την AlphaTauri του Daniil Kvyat. Πίσω από τους δύο οδηγούς της Mercedes, τερμάτισε η δεύτερη McLaren του Lando Norris, η οποία πήρε το τελευταίο βαθμό.

Οδηγός του αγώνα

Ο σημερινός αγώνας ήταν ένα πραγματικό rollercoaster συναισθημάτων για τον George Russell στο ντεμπούτο του με την Mercedes. Ο νεαρός Βρετανός ήταν για πολύ μεγάλο μέρος του αγώνα πολύ κοντά στο να κατακτήσει την παρθενική του νίκη στην Formula 1.

Ωστόσο, το λάθος των μηχανικών της Mercedes στο pit stop του και στη συνέχεια το κλατάρισμα του ελαστικού, ήταν οι λόγοι που δεν κατέκτησε τη νίκη, αλλά τουλάχιστον σημείωσε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα και κέρδισε τον θαυμασμό όλων, που του χάρισαν το βραβείο του οδηγού του αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Russell απέσπασε το 48,8% των ψήφων, για να τον ακολουθήσει ο Sergio Perez (23,5%), ο Pietro Fittipaldi (5,8%), ο Esteban Ocon (3,4%), και ο Max Verstappen (2,3%).

Ταχύτερος γύρος

O George Russell σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα στον 80ο γύρο, κατακτώντας τον επιπλέον βαθμό. O Βρετανός σταμάτησε τα χρονόμετρα στα 55,404 δευτ., για να τον ακολουθήσει ο Valtteri Bottas με 56,563, ο Sergio Perez με 56,789, ο Antonio Giovinazzi με 56,887, και ο Sebastian Vettel με 56,905.

Οι δηλώσεις των οδηγών

Οι δηλώσεις του Russell

Επόμενος αγώνας

Χωρίς διάλειμμα, η F1 επιστρέφει την επόμενη εβδομάδα, στις 11-13 Δεκεμβρίου για τον τελευταίο αγώνα της φετινής σεζόν, για το GP του Abu Dhabi.