Ο Ken Block μόλις ανακοίνωσε ότι η συνεργασία του με τη Ford ολοκληρώθηκε μετά από 11 χρόνια και πλέον είναι ελεύθερος να κάνει τις “τρέλες” του με κάποια άλλη εταιρία.

Μέσα σε αυτά τα χρόνια, ο 53χρονος οδηγός έτρεξε με τη Ford στο WRC, στο πρωτάθλημα Rallycross, έφτιαξαν αρκετά μοναδικά αγωνιστικά για τα Gymkhana, γνωρίζοντας τεράστιες επιτυχίες και προβολή.

Με τη Ford ο Block πήρε 19 νίκες σε αγώνες, ανέβηκε 17 φορές στο βάθρο, κατέκτησε δύο μετάλλια X Games και τερμάτισε μέσα στους βαθμούς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Rally, όντας ο πρώτος Αμερικάνος που το κατάφερε με τη Ford, με τον Block να δηλώνει:

Ήταν απλώς ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα να συνεργαστώ με την εταιρεία που έφτιαξε το pickup που οδηγούσε ο μπαμπάς μου, όταν ήμουν έφηβος. Είμαι πολύ ευγνώμων για τη Ford για την υποστήριξη στην πάροδο των ετών, αλλά ανυπομονώ επίσης να δω τι μου επιφυλάσσει το 2021 και την ικανότητα να απλώνω τα φτερά μου και να παίζω με πολλά άλλα “παιχνίδια”.