GP Τουρκίας 2021: Εκπληκτική νίκη στο βρεγμένο ο Bottas

O Valtteri Bottas ήταν ο νικητής στο Τουρκικό GP, καθώς ήταν αλάνθαστος καθόλη την διάρκεια του αγώνα στη νωπή και ενίοτε βρεγμένη άσφαλτο της πίστας του Istanbul Park. Ο Bottas σημείωσε την πρώτη του νίκη, μετά το GP της Ρωσίας του 2020, με μια άψογη εμφάνιση, ενώ με τον ταχύτερο γύρο πήρε τον επιπλέον βαθμό, φεύγοντας από τη γειτονική χώρα με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Max Verstappen, με τον Ολλανδό να μην παίρνει ρίσκα και να ανταμείβεται με αύξηση της διαφοράς στην βαθμολογία από τον Lewis Hamilton στους έξι βαθμούς, καθώς ο τελευταίος είδε πέμπτος την καρό σημαία. Τρίτος ήταν ο teammate του Verstappen, Sergio Perez, ο οποίος ανέβηκε στο βάθρο μετά από το GP της Γαλλίας, την περασμένη άνοιξη.

Ο Bottas έκανε καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος στην πρώτη στροφή, με τον Verstappen να βρισκόταν πίσω του. Μέχρι τον 11ο γύρο, ο Hamilton είχε καταφέρει να μπει στη πρώτη πεντάδα, παρότι εκκίνησε από την 11η θέση, έχοντας περάσει τον Pierre Gasly. Ο διεκδικητής του πρωταθλήματος ανέβηκε μέχρι και την τέταρτη θέση, όταν ο Sergio Perez έκανε το pit stop του στον 38ο γύρο.

Ο “χορός” των pit stops ξεκίνησε στον 35ο γύρο, καθώς ο Lando Norris ήταν ο πρώτος που επέλεξε να τοποθετήσει νέα ενδιάμεσα ελαστικά, με τον Verstappen να τον ακολουθεί στο 37ο γύρο, όντας δεύτερος. Με τη σειρά του, ένα γύρο αργότερα, μπήκε και ο Bottas. Ο Charles Leclerc πήρε την πρωτοπορία του αγώνα, και για αρκετούς γύρους αυτός και η ομάδα του αμφιταλαντεύονταν για το αν θα μπορούσαν να φτάσουν μέχρι την καρό σημαία, χωρίς να αλλάξουν ελαστικά.

Το ίδιο σενάριο αντιμετώπιζε και ο Lewis Hamilton, αλλά τελικά ο Μονεγάσκος αποφάσισε να μπει στον 48ο γύρο (από τους συνολικά 58), καθώς η ομάδα έκρινε ότι το στοίχημα να μην σταματήσει για pit stop δεν θα αποδώσει. Ο Βρετανός πρωταθλητής μπήκε για το δικό του pit stop στον 51ο γύρο, κάτι που ανέβασε τον Leclerc ξανά στην τρίτη θέση.

Ωστόσο, ο τελευταίος έχασε γρήγορα τη θέση του από τον Perez στον 52ο γύρο, και τελικά ο Leclerc τερμάτισε 4ος, καθώς ο Hamilton δεν μπόρεσε να πιάσει τον οδηγό της Ferrari στους τελευταίους γύρους. Ο Βρετανός κατέκρινε -εκ των υστέρων- ανοιχτά την απόφαση για την αλλαγή των ελαστικών, μέσω της ενδοεπικοινωνίας με την ομάδα του. Ο Hamilton τελικά τερμάτισε -με δυσκολία- στην 5η θέση, καταφέρνοντας να κρατήσει πίσω του τον Pierre Gasly, παρότι σε ένα σημείο φάνηκε να απειλεί τον Leclerc για την 4η θέση.

Αυτό σημαίνει ότι ο Gasly πήρε την έκτη θέση, με τον οδηγό της AlphaTauri να παίρνει ποινή πέντε δευτερολέπτων, καθώς κρίθηκε υπαίτιος για τη σύγκρουση του 1ου γύρου που οδήγησε εκτός πίστας τον Fernando Alonso. Στην έβδομη θέση τερμάτισε ο Lando Norris, ενώ ο Carlos Sainz ήταν εξαιρετικός, και κατάφερε να τερματίσει στην 8η θέση, παρότι εκκίνησε από την 19η θέση, εξαιτίας των ποινών για αλλαγή όλων των μερών του power unit της Ferrari του. O Ισπανός, ίσως, θα μπορούσε να τερματίσει και πιο ψηλά αν δεν έκανε ένα αργό pit stop, το οποίο διήρκεσε 8,1 δευτ.

Ο Lance Stroll τερμάτισε στην 9η θέση, έχοντας ξεκινήσει όγδοος, και ανέβηκε μια θέση χάρη στο προσπέρασμα του επί της Alpine του Esteban Ocon, με πέντε γύρους να απομένουν. Ο Ocon ξεκίνησε 12ος, αλλά τερμάτισε δύο παραπάνω, καθώς ο Alonso και ο Yuki Tsunoda έχασαν θέσεις από δικά τους λάθη. Επιπλέον, ο Γάλλος ήταν ο μοναδικός οδηγός που δεν άλλαξε ελαστικά, καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οδηγός του αγώνα

Ο Carlos Sainz έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση και ψηφίστηκε ως ο οδηγός του αγώνα στην πίστα της Κωνσταντινούπολης, οδηγώντας επιδέξια τη Ferrari του.

Η εξαιρετικά εντυπωσιακή εμφάνιση του δικαίως αναγνωρίστηκε, με τον Ισπανό να συγκεντρώνει το 25,7% των ψήφων, για να τον ακολουθήσει ο Sergio Perez με 14,8%, ο Charles Leclerc με 10,6%, ο Valtteri Bottas με 10,5% και ο Lewis Hamilton με 10.3%.

Ταχύτερος γύρος

Ο Valtteri Bottas σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, κατακτώντας τον έναν επιπλέον βαθμό.

Ο Φιλανδός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:30.432, για να τον ακολουθήσει ο Carlos Sainz με 1:31.921, ο Lando Norris με 1:32.446, ο Sergio Perez με 1:32.459 και ο Kimi Raikkonen με 1:32.586.

Επόμενος αγώνας

Μετά τον αγώνα στην γειτονική χώρα, ακολουθεί ένα διάλειμμα μιας εβδομάδας, με την Formula 1 να μεταφέρεται στις Η.Π.Α., και πιο συγκεκριμένα στο Austin του Τέξας και την πίστα Circuit of the Americas. To Αμερικάνικο GP είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 22-24 Οκτωβρίου.