GP Κατάρ 2021: Νικητής ο Hamilton, χωρίς απάντηση η Red Bull

O Lewis Hamilton κατέκτησε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, στην πιο κρίσιμη καμπή του, με την Red Bull να μην δείχνει ικανή -για έναν ακόμα αγώνα, μετά από αυτόν στη Βραζιλία- να έχει την ταχύτητα και την δυναμική να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, κάνοντας “damage limitation”. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου -μετά το GP της Ουγγαρίας του 2014- ανέβηκε ο εκπληκτικός Fernando Alonso, ο οποίος έκανε έναν φανταστικό αγώνα.

Μετά από μια “καθαρή” εκκίνηση από την pole position, ο Hamilton μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό όντας στην πρώτη θέση, και έφτασε σε μια σχετικά εύκολη νίκη. Εξίσου εντυπωσιακός, όμως, ήταν και ο Verstappen, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα από την 7η θέση, εξαιτίας της ποινής που πήρε στις χθεσινές κατατακτήριες.

Ωστόσο, ο Verstappen με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων ανέβηκε στην 4η θέση, πίσω από τον Gasly, για να φτάσει γρήγορα δεύτερος, ακολουθώντας τον Hamilton. Μαζί με τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου, ο Ολλανδός περιόρισε τη ζημιά στο προβάδισμα του τίτλου του, που τώρα ανέρχεται στους οκτώ βαθμούς.

Πίσω από τον Alonso, τερμάτισε ο Sergio Perez, o οποίος ανέκαμψε αξιοπρεπέστατα, δεδομένου ότι ξεκίνησε από την 11η θέση και παραλίγο να ανέβαινε στο βάθρο, αν δεν έβγαινε το εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας, ώστε οι άνθρωποι της πίστας να μαζέψουν το μονοθέσιο του Latifi, ο οποίος είχε παρκάρει το μονοθέσιο του στην άκρη της πίστας, μετά από κλατάρισμα του ελαστικού του.

Μιλώντας για το τελευταίο, κλατάρισμα είχε και ο Valtteri Bottas, όπως επίσης και ο George Russell, ενώ η McLaren έβαλε στα pits και τον Lando Norris, ο οποίος εκείνη τη στιγμή ήταν στην 4η θέση, καθώς είδε πως το εμπρός αριστερό ελαστικό του έχανε πίεση. Να σημειωθεί πως ο Bottas εγκατέλειψε λίγους γύρους πριν το τέλος του αγώνα, λόγω των ζημιών που υπέστη το μονοθέσιό τους εξαιτίας του κλαταρίσματος.

Στην 5η θέση βρέθηκε η δεύτερη Alpine του Esteban Ocon, με τον Lance Stroll να παίρνει την 6η για την Aston Martin. Ακολούθησαν οι δύο οδηγοί της Ferrari των Carlos Sainz και Charles Leclerc, στην 7η και 8η θέση.

Ο Lando Norris πήρε τελικά τους δύο βαθμούς της 9ης θέσης, καθώς ο Sebastian Vettel ολοκλήρωσε την πρώτη 10άδα. Ο Pierre Gasly δεν κατάφερε να κάνει την στρατηγική των δύο pit stops να δουλέψει, πέφτοντας από την 2η θέση που ήταν στην εκκίνηση, στην 11η. Αυτό επέτρεψε στην Alpine να προσπεράσει την AlphaTauri στη βαθμολογία των κατασκευαστών.

Οδηγός του αγώνα

Η τρίτη θέση του Fernando Alonso του έδωσε και το βραβείο του οδηγού της ημέρας, με τον Ισπανό να συγκεντρώνει το 28,6% των ψήφων. Τον ακολούθησε ο Sergio Perez με 16,6%, ο Lewis Hamilton με 13,7%, ο Max Verstappen με 13,5% και ο Lando Norris με 5,6%.

Ταχύτερος γύρος

Ο Max Verstappen σημείωσε τον ταχύτερο γύρο, στον τελευταίο γύρο του αγώνα, φορώντας τα μαλακά ελαστικά, κατακτώντας τον επιπλέον βαθμό, τόσο για τον εαυτό του, όσο και για την ομάδα του.

Ο Ολλανδός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:23.196, για να τον ακολουθήσει ο Lewis Hamilton με 1:25.084, ο Sergio Perez με 1:25.613, ο Lando Norris με 1:25.746 και ο George Russell με 1:25.768.

Επόμενος αγώνας

Μετά από δύο συνεχόμενα Σαββατοκύριακα, η δράση στην Formula 1 σταματά για μια εβδομάδα, καθώς το επόμενο GP, αυτό της Σαουδικής Αραβίας θα διεξαχθεί το τριήμερο 3-5 Δεκεμβρίου

Αποτελέσματα

Θέση Οδηγός Ομάδα Χρόνος/Διαφορά
1 Lewis Hamilton Mercedes 1:24:28.471
2 Max Verstappen Red Bull Honda +25,743 δευτ.
3 Fernando Alonso Alpine Renault +59,457 δευτ.
4 Sergio Perez Red Bull Honda +62,306 δευτ.
5 Esteban Ocon Alpine Renault +80,570 δευτ.
6 Lance Stroll Aston Martin Mercedes +81,274 δευτ.