GP Ευρώπης 2016: Επίλογος

13450897_10154132164317936_6357728551620813800_n

Νικητής του πρώτου GP του Αζερμπαϊτζάν ήταν ο Nico Rosberg, ο οποίος σε έναν μάλλον αδιάφορο αγώνα, κατάφερε να πάρει μία νίκη, η οποία θα του δώσει την ψυχολογική ηρεμία που τόσο χρειάζεται. H νίκη αυτή του Γερμανού πρωταθλητή, δεν είχε μόνο ψυχολογικό αντίκρισμα, αλλά και βαθμολογικό, μιας και η διαφορά μεταξύ αυτού και του Lewis Hamilton έφτασε του 24 βαθμούς. Ας δούμε όμως τι συνέβη στο πρώτο GP του Αζερμπαϊτζάν, παίρνοντας την τελική κατάταξη αντίστροφα.

13435378_1320500547979566_5785235294735132496_n

Στην 22η και 21η θέση, βρέθηκαν τα δύο μονοθέσια της Toro Rosso, με τους Daniil Kvyat και Carlos Sainz αντίστοιχα. Τα μονοθέσια της ομάδας της Faenza, εγκατέλειψαν τον αγώνα με προβλήματα στις αναρτήσεις τους. Όπως έκανε γνωστό η Ιταλική ομάδα, μέσω του Franz Tost, το πρόβλημα ήταν πως κόλλησαν οι αναρτήσεις και των δύο μονοθεσίων, πράγμα που σίγουρα θα τους βάλει σε σκέψεις και πολλούς ελέγχους.

Στην 20η θέση βρέθηκε ο Pascal Wehrlein, ο οποίος εγκατέλειψε από πρόβλημα στα φρένα. Στην 19η θέση βρέθηκε ο Fernando Alonso με την McLaren Honda. O Ισπανός οδηγός δήλωσε ικανοποιημένος από το ρυθμό του μονοθεσίου του, όμως εδώ που τα λέμε, η 11η θέση του Jenson Button τον εκθέτει λίγο, δείχνοντας ότι δεν ήταν και ο καλύτερός του αγώνας. Όσον αναφορά το μονοθέσιο του Alonso, σύμφωνα με την ομάδα, αλλά και τον ίδιο, εμφάνισε πρόβλημα στο κιβώτιο, το οποίο γινόταν όλο και μεγαλύτερο και έτσι αποφάσισαν από κοινού να εγκαταλείψει ο Ισπανός για να προφυλάξουν άλλα εξαρτήματα αυτού.

13434744_1320500594646228_7579513201353373484_n

Στην 18η θέση και 2 γύρους πίσω από τον πρώτο, βρέθηκε ο Rio Haryanto, ο οποίος στις κατατακτήριες δοκιμές τα πήγε αρκετά καλά, βοηθούμενος και από το μονοθέσιο της Manor, παρόλα αυτά όμως, στον αγώνα ήταν αρκετά κακός. Κακή εμφάνιση και για τον Marcus Ericsson, με την 17η θέση να είναι μάλλον δίκαιο αποτέλεσμα. Μετά από δύο αγώνες, ο Esteban Gutierrez χάνει από τον teammate. Ο Μεξικανός έκανε έναν πολύ κακό αγώνα, με την Haas να δείχνει ότι “ξεφουσκώνει” σιγά-σιγά.

13445734_10154132164187936_5019052999519119338_n

Οι δύο Renault των Joylon Palmer και Kevin Magnussen, βρέθηκαν στην 15η και 14η θέση. Ο Palmer έκανε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς ξεκίνησε από την 22η θέση και κατάφερε να τερματίσει στην 15η. Μία θέση πιο πάνω ο teammate του Βρετανού, Kevin Magussen. Ο Δανός ξεκίνησε από pit lane, έχοντας βγάλει η Renault για αλλαγή set up των αναρτήσεων του το μονοθέσιο από το park ferme και έχοντας τοποθετήσει σε αυτό και νέο κιβώτιο. Ο Magnussen για αρκετή ώρα ήταν στην 10αδα, όμως η στρατηγική της Renault και τα φθαρμένα ελαστικά, τον έριξαν στην 14η θέση.

13466301_10154132164642936_104194253448188815_n

Μετά από δύο αγώνες, ο Romain Grosjean, κέρδισε τον Esteban Gutierrez κάνοντας μία καλή εμφάνιση αναλογικά με το μονοθέσιο που είχε στα χέρια του, κερδίζοντας την 13η θέση. Η Haas φαίνεται ότι έχει σοβαρό θέμα φόρτισης των ελαστικών, κάτι που αν δε λύσει σύντομα, η χρονιά δε θα είναι εύκολη. Στη 12η θέση βρέθηκε, ο Felipe Nasr, με την Sauber των τεραστίων προβλημάτων. Ο Βραζιλιάνος απέδειξε με αυτόν τον αγώνα ότι όταν του δίνεται μονοθέσιο το οποίο είναι αξιοπρεπές, αυτός μπορεί να το κινήσει με αρκετή ταχύτητα. Μία θέση πριν τη βαθμολογούμενη δεκάδα βρίσκουμε τον Jenson Button. O Βρετανός έκανε καλή εμφάνιση περνώντας μάλιστα και τον Alonso, δείχνοντας τον παλιό του καλό εαυτό.

13494930_1320500574646230_6677028898953405793_n

Στην 10η θέση συναντάμε τον Felipe Massa με την μία από τις δύο Williams. Ο Massa δεν ήταν καλός, το αντίθετο θα έλεγα, όπου κατά την γνώμη μου θα πρέπει να ανεβάσει στροφές για να τον δούμε και του χρόνου στην F1. Στην 9η θέση βρέθηκε ο Nico Hulkenberg, ο οποίος αν αναλογιστούμε ότι ο Perez ανέβηκε στο βάθρο και αυτός ήταν οριακά στην 10αδα, τότε απλά θα πούμε ότι ήταν κάκιστος. Ακόμα δύο οδηγοί που δεν μπορούσαν να φέρουν τα ελαστικά τους στην καλύτερη θερμοκρασία, ήταν οι Max Verstappen και Daniel Ricciardo. Ο Ολλανδός ήταν 8ος, ενώ ο Αυστραλός 7ος, με την Red Bull να είναι η μοναδική ομάδα που φόρεσε την μέση γόμα στα μονοθέσια της. Στην 6η θέση τερμάτισε ο Valtteri Bottas, με τη δεύτερη Williams από τον οποίο προσωπικά περίμενα παραπάνω. Ο Φιλανδός έκανε ρεκόρ ταχύτητας στην F1 το Σαββάτο με τα 378 χιλιόμετρα την ώρα, αλλά μέχρι εκεί.

13510975_10153602939397411_451053474005391236_n

Τα προβλήματα έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους για τον Lewis Hamilton, ο οποίος μέχρι και το FP3 φάνταζε το απόλυτο φαβορί του αγώνα. Ο αγώνας του Βρετανού πρωταθλητή στιγματίστηκε από τα προβλήματα που είχε το μονοθέσιο του με τις ρυθμίσεις του κινητήρα. Ο Βρετανός ζητούσε κατά τη διάρκεια του αγώνα πληροφορίες για το πως θα επιλύσει το πρόβλημα, με την ομάδα όμως να αρνείται, σωστά βάση κανονισμού. Ενός ακόμα παράλογου κανονισμού που υπάρχει στην F1. Η 5η θέση για τον Lewis Hamilton δεν είναι κακό αποτέλεσμα, αν αναλογιστείς ότι μπορούσε να πάει ακόμα πιο στραβά το όλο θέμα.

13432168_10154095810076413_4504126561948947239_n

Τέταρτος ήταν ο Kimi Raikkonen, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε και πάλι από το MGU-K της Ferrari και δέχτηκε πολύ εύκολα την προσπέραση από τον Sebastian Vettel. Ο Φιλανδός, κατά την γνώμη μου, στο τέλος της χρονιάς θα αποτελέσει παρελθόν από την Scuderia. Πιθανός αντικαταστάτης του ίσως είναι ο 3oς της γενικής κατάταξης, Sergio Perez. Ο Μεξικανός ήταν ο άνθρωπος του αγώνα, παρόλο την σύγκρουση που είχε το Σαββάτο στις κατατακτήριες, κατάφερε να οδηγήσει άψογα, γρήγορα και αλάνθαστα. Ο Sergio Perez έχει μαζέψει 39 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, οδηγώντας ένα μονοθέσιο το οποίο είναι ίσως το πέμπτο σε δυναμικότητα στο grid. Πολύ καλή χρόνια σίγουρα για τον Perez. Δεύτερος στην κατάταξη ήταν ο έτερος οδηγός της Ferrari, Sebastian Vettel, ο οποίος σε κανένα σημείο δεν έδειξε ότι μπορεί να πλησιάσει τον πρώτο, αλλά ούτε και απειλήθηκε, κάνοντας έναν αγώνα τακτικής.

13501916_10153603082822411_7592771786475774397_n

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Nico Rosberg, σε έναν πολύ ανιαρό αγώνα για τον ίδιο και την Mercedes. Μοναδικό πρόβλημα του Γερμανού ήταν και για αυτόν οι ρυθμίσεις του κινητήρα, κάτι που όμως κατάφερε μόνος του να επιλύσει (μέσω εντολών από το τιμόνι του μονοθεσίου του). Ο Rosberg με αυτήν του τη νίκη, διεύρυνε τη διαφορά του από τον Lewis Hamilton, αλλά βασικά κέρδισε ηρεμία μέχρι το επόμενο GP. Η μάχη για την κορυφή θα είναι μεγάλη, μιας και ένα λάθος μπορεί να φέρει ανατροπές και από τους δύο διεκδικητές του πρωταθλήματος. Αναφέρω ότι η μάχη του πρωταθλήματος είναι μεταξύ των δύο, γιατί ο τρίτος στην βαθμολογία Sebastian Vettel δε δείχνει ικανός να απειλήσει τις δύο Mercedes.

13466087_10153601359332411_5070045568479340370_n

Θα κλείσω με ένα σχόλιο για την πίστα του Μπακού, λέγοντας ότι δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση. Είναι μία κακή πίστα, φτιαγμένη πραγματικά για να εξυπηρετήσει τα οικονομικά συμφέροντα της F1. Να σου υπενθυμίσω ότι χάσαμε πίστες όπως η Τουρκία, η Ινδία και άλλες που ήταν πολύ καλύτερες από αυτή. Το μόνο που θα θυμάμαι είναι τα 378 χιλιόμετρα/ώρα του Valtteri Bottas. Επόμενος αγώνας είναι το GP της Αυστρίας στο Red Bull Ring 1-3 Ιουλίου, υπομονή μέχρι τότε.