O Lewis Hamilton πρόσθεσε μια ακόμα νίκη στην καριέρα του, μια από τις πιο εύκολες, καθώς οδηγώντας αλάνθαστα το μονοθέσιο της Mercedes ήταν ο κυρίαρχος συνδυασμός στο Ουγγρικό GP. Ο Hamilton δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και ενδεικτικό της εξωφρενικής ταχύτητας του ήταν το ότι “έριξε” γύρο μέχρι και τον 6ο οδηγό, τη Ferrari του Sebastian Vettel.

1Τα highlights

Αυτή ήταν η όγδοη νίκη του Βρετανού στην πίστα λίγο έξω από την Βουδαπέστη, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ νικών από ένα οδηγό σε μια πίστα, που κατείχε ο Michael Schumacher. Επιπλέον, απέχει μόλις πέντε νίκες από το ρεκόρ νικών όλων των εποχών, που ανήκει στον Γερμανό. Ο Hamilton πήρε τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου και προσπέρασε τον teammate του στη βαθμολογία των οδηγών.

2

Ξεκινώντας από την pole, ο Hamilton “έχτισε” γρήγορα μια άνετη διαφορά ασφαλείας από τους υπόλοιπους οδηγούς στους πρώτους γύρους. Έπειτα διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τον ρυθμό, παίρνοντας τελικά την καρό σημαία με διαφορά 8,7 δευτ. από τον Verstappen, καθώς τρεις γύρους πριν τον τερματισμό μπήκε στα pits για να τοποθετήσει τη μαλακή γόμα της Pirelli και να κάνει τον ταχύτερο γύρο του αγώνα.

3

Στη δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Max Verstappen, ο αγώνας του οποίου δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς πριν την έναρξη του αγώνα και όταν πήγαινε να στηθεί στο grid είχε μια έξοδο, καταστρέφοντας την εμπρός αεροτομή του στην στροφή 12, καθώς η πίστα ήταν αρκετά βρεγμένη.

4Το ατύχημα του Verstappen

Ο Ολλανδός, όμως, κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον Valtteri Bottas, ο οποίος έκανε αρκετά κακή εκκίνηση και έπεσε αρκετές θέσεις, και παρότι στο τέλος του αγώνα τον πίεσε, ο Verstappen πήρε σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

5

Παρότι οδηγός του αγώνα ψηφίστηκε ο Verstappen, o Lance Stroll ήταν εντυπωσιακός αυτό το Σαββατοκύριακο, κατακτώντας την τέταρτη θέση, ήτοι το καλύτερο του αποτέλεσμα μετά την ένταξή του στην Racing Point πέρυσι. Με μια προσπέραση τρεις γύρους πριν την λήξη του αγώνα, ο Alex Albon κατάφερε να φέρει την Red Bull του στην πέμπτη θέση, καθώς ένα μικρό λάθος του Sebastian Vettel έδωσε την ευκαιρία στον Ταϊλανδό να προσπεράσει τη Ferrari. Ωστόσο, η Red Bull έχει κληθεί να παρουσιαστεί στους αγωνοδίκες μετά τον αγώνα, καθώς φέρεται ότι στέγνωσε την πίστα μπροστά από την θέση εκκίνησης του Albon, πριν από την έναρξη του αγώνα.

6Ανανέωση

Οι αγωνοδίκες, μετά την συνάντηση που είχαν με εκπρόσωπο της Red Bull και βλέποντας τα σχετικά video, κατέληξαν στο συμπέρασμα πως η Red Bull δεν προσπάθησε “ενεργά” να στεγνώσει την πίστα. Έτσι ο Albon διατηρεί την 5η θέση που κατέκτησε στον αγώνα.

Ο Vettel κράτησε πίσω του τη δεύτερη Racing Point του Sergio Perez στους τελευταίους γύρους του αγώνα και ο Μεξικανός τερμάτισε έβδομος, παρότι εκίνησε από την τέταρτη θέση. Ο Daniel Ricciardo της Renault είχε έναν ήσυχο αγώνα και κατάφερε να κάνει ένα stint 42 γύρων, κατακτώντας την όγδοη θέση.

7

Με την ολοκλήρωση του γύρου σχηματισμού και πριν το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, η Haas κάλεσε και τους δύο οδηγούς της στα pits για να τους τοποθετήσει τα στεγνά ελαστικά, όταν ακόμα η πίστα ήταν σχετικά βρεγμένη, αλλά η βροχή είχε σταματήσει να πέφτει. Αυτό βοήθησε τον Kevin Magnussen να πάρει τους πρώτους βαθμούς της χρονιάς γι’αυτόν και την ομάδα του, καθώς ο Δανός τερμάτισε στην ένατη θέση, μετά από έναν καλό αγώνα.

Ωστόσο μετά το τέλος του αγώνα οι αγωνοδίκες κάλεσαν την Haas για εξηγήσεις σχετικά με πιθανή παράβαση του άρθρου 27.1 των κανονισμών, επειδή κάλεσαν τα μονοθέσια να αλλάξουν ελαστικά πριν την εκκίνηση του αγώνα.

8Ανανέωση

Ποινή 10 δευτερολέπτων πήραν οι Magnussen και Grosjean

Ο Carlos Sainz ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα, χάρη στην προσπέραση στην Ferrari του Charles Leclerc, που κατέληξε στην 11η θέση.

9Και νέα καταγγελία της Renault κατά της Racing Point

Η Renault κατήγγειλε ξανά την Racing Point σχετικά με τη νομιμότητα της Racing Point RP20, προκειμένου εάν δικαιωθεί να ακυρωθούν και τα σημερινά αποτελέσματα. Στις σχετικές ειδήσεις, ο Helmut Marko της Red Bull είπε πως πολλές είναι πλέον οι ομάδες που βρίσκονται κοντά στο να υποβάλλουν καταγγελία ενάντια της Racing Point.

10Ταχύτερος γύρος

O Lewis Hamilton σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 1:16.627 και πήρε τον έναν επιπλέον βαθμό. Τον ακολούθησε ο Valtteri Bottas με 1:17.665, ο Lance Stroll με 1:18.973, o Max Verstappen με 1:19.184 και ο Alexander Albon με 1:19.440.

11Οδηγός του αγώνα

O Max Verstappen ψηφίστηκε ως ο οδηγός του αγώνα αφού πήρε το 18,1% των ψήφων του κοινού, για να τον ακολουθήσει ο Lewis Hamilton Norris με 14,9%, ο Sebastian Vettel με 12,8%, ο Valtteri Bottas με 8,2% και ο Lance Stroll με 8,1%.

12Οι δηλώσεις

13Επόμενο Grand Prix

Μετά από τρία συνεχόμενα Grand Prix, η Formula 1 κάνει μια παύση μιας εβδομάδας, καθώς ο επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 31 Ιουλίου – 2 Αυγούστου στο Silverstone της Αγγλίας, για τον πρώτο από τους δύο αγώνες στη συγκεκριμένη πίστα.