Le Mans 2020: Η Toyota πήρε την τρίτη της νίκη

Την τρίτη της νίκη στον 24ωρο αγώνα αντοχής του Le Mans πανηγυρίζει η Toyota, με τους Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima και Brendon Hartley, οδηγώντας το TS050 με τον αριθμό 8, να κατακτούν την νίκη. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Bruno Senna, Norman Nato και Gustavo Menezes με Rebellion, ενώ στη τρίτη θέση βρέθηκε το δεύτερο Toyota TS050 των Mike Conway, Kamui Kobayashi και Jose Maria Lopez, το οποίο αντιμετώπισε προβλήματα με το turbo του κινητήρα και χρειάστηκε να το αλλάξει, χάνοντας έτσι 30 λεπτά μέσα στα πιτ.

Στην LMP2 κατηγορία, τη νίκη την πήρε η ομάδα United Autosports με το Oreca 07 – Gibson με αριθμό #22, των Philip Hanson, Filipe Albuquerque και Paul di Resta. Στη δεύτερη θέση και στην 6η θέση της γενικής κατάταξης, βρέθηκε το Oreca 07 – Gibson και αριθμό #38 της JOTA με οδηγούς τους Anthony Davidson, Antonio Felix da Costa και Roberto Gonzalez. Στη τρίτη θέση τερμάτισαν οι Nico Jamin, France Julien Canal και Matthieu Vaxiviere της Panis Racing.

H Aston Martin Racing πήρε τη νίκη τόσο στη κατηγορία LM GTE Pro, όσο και στην LM GTE Am. Συγκεκριμένα, στην LM GTE Pro κατηγορία και στην 21η θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε η Aston Martin Vantage AMR με αριθμό #97 και οδηγούς τους Maxime Martin, Kingdom Alex Lynn και Harry Tincknell.

Πρώτο στην LM GTE Am και 26ο στη γενική βρέθηκε η Aston Martin Vantage AMR με αριθμό #90, των Salih Yoluc, Charles Eastwood και Jonathan Adam.