GP Μπαχρέιν 2020: Μια ακόμα νίκη ο Hamilton

Σχετικά άρθρα

Σε έναν αγώνα που θα μνημονεύεται για το τρομακτικό ατύχημα του Romain Grosjean στον πρώτο γύρο, ο Lewis Hamilton κατέκτησε τη νίκη, καθώς μετά την επανεκκίνηση ήταν αλάνθαστος και δεν επέτρεψε ποτέ στον Max Verstappen να τον απειλήσει. Ο Ολλανδός πήρε για ακόμα έναν αγώνα το μέγιστο των δυνατοτήτων του μονοθέσιου του και ανέβηκε ακόμα μια φορά στη δεύτερη θέση, κάνοντας έναν μοναχικό αγώνα.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε για δεύτερη φορά φέτος ο teammate του Verstappen στη Red Bull, Alex Albon, καθώς δύο γύρους πριν την καρό σημαία, ο Sergio Perez εγκατέλειψε με μηχανικό πρόβλημα, που προκάλεσε φωτιά. Αυτό στέρησε ένα σημαντικό podium στον Μεξικανό, το οποίο θα ήταν το δεύτερο συνεχόμενο, κάτι που δεν είχε πετύχει ποτέ ξανά στο παρελθόν.

Τα highlights

Αυτή ήταν 11η νίκη της φετινής σεζόν και την 95η της καριέρας του επτά φορές παγκόσμιου πρωταθλητή, και ήρθε σχετικά εύκολα, καθώς η νίκη δεν φάνηκε ποτέ να αποτελεί υπό απειλή από τον Verstappen, παρά το γεγονός ότι ο Ολλανδός ήταν σε κοντινή απόσταση για μεγάλο μέρος του αγώνα.

Στον πρώτο γύρο μετά τη μεγάλη διακοπή του αγώνα, εξαιτίας του ατυχήματος του Grosjean, η επαφή του Daniil Kvyat με τον Lance Stroll έβγαλε το αυτοκίνητο ασφαλείας, καθώς το μονοθέσιο του δεύτερου ανετράπη, χωρίς ωστόσο να υπάρχει ο παραμικρός τραυματισμός.

Η εγκατάλειψη του Perez έφερε τεράστια χαμόγελα στο pitbox της McLaren, η οποία είδε να ανεβαίνει στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος κατασκευαστών, καθώς οι Lando Norris και Carlos Sainz τερμάτισαν στην τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα από το Woking αύξησε τη διαφορά της από την ομάδα του Silverstone στους 17 βαθμούς, με δύο αγώνες να απομένουν. Η διαφορά στην τρίτη και τέταρτη θέση του πρωταθλήματος κατασκευαστών μεταφράζεται σε περίπου 10 εκατομμύρια δολάρια στο ποσό που εισπράττουν οι ομάδες από την F1.

Η στρατηγική της AlphaTauri του ενός pit stop για τον Pierre Gasly του έδωσε μια πανάξια έκτη θέση, μπροστά από τη Renault του Daniel Ricciardo και τη Mercedes του Valtteri Bottas. Ο Φιλανδός υπέστη κλατάρισμα με την επανεκκίνηση του αγώνα στον 3ο γύρο, και έπεσε στην τελευταία θέση, αλλά τελικά κατάφερε να τερματίσει στην 8η θέση. Η πρώτη δεκάδα ολοκληρώθηκε από τη δεύτερη Renault του Esteban Ocon και τη Ferrari του Charles Leclerc, στην 10η θέση.

Οδηγός του αγώνα

Μπορεί να ολοκλήρωσε μόλις μερικές στροφές στην πίστα του Μπαχρέιν, αλλά ήταν ανακούφιση όλων μας όταν ο ίδιος βγήκε από τα φλεγόμενα συντρίμμια του κομμένου στα δύο μονοθέσιου της Haas του, που τον καθιστούν εύκολα τον “νικητή” στην πίστα του Sakhir. Πιο συγκεκριμένα, ο Γάλλος απέσπασε το 36,8% των ψήφων, για να τον ακολουθήσει ο Sergio Perez (12,3%), ο Carlos Sainz (11,6%), ο Lando Norris (6,9%) και ο Max Verstappen (6%).

Ταχύτερος γύρος

O Max Verstappen σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα στον 48ο γύρο, κατακτώντας τον επιπλέον βαθμό. Ο Ολλανδός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:32.014, για να τον ακολουθήσει ο Daniel Ricciardo με 1:32.827, ο Lewis Hamilton με 1:32.864, ο Valtteri Bottas με 1:33.352 και ο Carlos Sainz με 1:33.411.

Οι δηλώσεις των οδηγών

Επόμενος αγώνας

Χωρίς διάλειμμα, η F1 επιστρέφει την επόμενη εβδομάδα, στις 4-6 Δεκεμβρίου, και πάλι στην πίστα του Sakhir, στο Bahrain, για τον δεύτερο αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί σε διαφορετική χάραξη.