Με τα δύο αυτοκίνητα ασφαλείας να περιπλέκουν αρκετά την κατάταξη, ο Max Verstappen και η Red Bull πήραν τις κατάλληλες αποφάσεις, τις κατάλληλες στιγμές, με τον Ολλανδό να κατακτά για δεύτερη συνεχή χρονιά τον εντός έδρα αγώνα, στην πίστα του Zandvoort.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη του οδηγού της Red Bull, η 10η φετινή και η 30η στο σύνολο της καριέρας του. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο George Russell, ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε ο Charles Leclerc.

1

Ο Verstappen φαινόταν να είχε μια εύκολη νίκη στο Ολλανδικό GP, έχοντας κάνει το δεύτερο pit stop του κατά τη διάρκεια του εικονικού αυτοκινήτου ασφαλείας στον 48ο γύρο, με τον Hamilton να έχει ανέβει στην 2η θέση και τον Russell στην 3η, καθώς και οι δύο της Mercedes είχαν επεκτείνει το πρώτο τους stint με τη μεσαία γόμα των ελαστικών της Pirelli, όταν όλοι οι αντίπαλοί τους είχαν ξεκινήσει με μαλακά.

2

Η στρατηγική του ενός pit stop της Mercedes φαινόταν να λειτουργεί ιδανικά, ωστόσο, η εγκατάλειψη του Valtteri Bottas στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού στον 55ο γύρο και το αυτοκίνητο ασφαλείας, διέλυσαν κάθε ελπίδα νίκης που έτρεφε ο Hamilton.

3

Σε εκείνο το σημείο, ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής φορούσε τη μεσαία γόμα των ελαστικών, έχοντας πάρει την πρωτοπορία του αγώνα, αλλά ο Verstappen μπήκε στα πιτ και έβαλε την μαλακή γόμα ακολουθούμενος από τους Russell και Leclerc. Στην επανεκκίνηση του αγώνα, στον 61ο γύρο, ο Verstappen πέρασε πολύ εύκολα τη Mercedes του Hamilton, ανακτώντας το προβάδισμα, με τους Russell και Leclerc να προσπερνούν τον αβοήθητο και εξαιρετικά εκνευρισμένο Hamitlon, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος.

4

Πίσω του μάχονταν ο Carlos Sainz και ο Sergio Perez, με τον πρώτο να “τιμωρείται” από ένα καταστροφικό πρώτο pit stop της Ferrari, ενώ η ποινή πέντε δευτερολέπτων για μια μη ασφαλή αποδέσμευση από το box της Ferrari στο τρίτο του pit stop τον έριξαν στην 8η θέση.

5

Ο Ισπανός πάλευε με τον Μεξικανό στο τέλος του αγώνα για την 5η θέση, κάτι που επέτρεψε στον Alonso και τον Norris να τους φτάσουν. Όταν δόθηκε η ποινή στον Sainz, αυτός έπεσε στην όγδοη θέση, ανεβάζοντας τον Perez στην πέμπτη, τον Alonso στην έκτη και τον Norris στην έβδομη.

6

Ο Esteban Ocon τερμάτισε ένατος, λίγο μπροστά από τον Lance Stroll -ο οποίος ξεκίνησε και τερμάτισε 10ος για την Aston Martin. Ο Pierre Gasly έχασε τη βαθμολογούμενη 10άδα, ενώ ο Alex Albon τερμάτισε 12ος, έχοντας εκκινήσει από την 15η θέση του grid.

7Οδηγός της ημέρας

8

Ο Max Verstappen συγκέντρωσε τους περισσότερους ψήφους του κοινού και αναδείχτηκε ο οδηγός της ημέρας. Ο Ολλανδός πήρε το 22,6% των ψήφων, με τον Lewis Hamilton να συγκεντρώνει το 20,1%. Ακολούθησαν οι George Russell (9,5%), Fernando Alonso (8,8%) και Charles Leclerc (6,9%).

9Ταχύτερος γύρος

10

Ο Max Verstappen πήρε και τον πρόσθετο βαθμό του ταχύτερου, μιας και στον 62ο γύρο του αγώνα σημείωσε χρόνο 1:13.652. Ο George Russell έκανε 1:13.671, ο Lewis Hamilton 1:13.854, ο Fernando Alonso 1:14.144 και ο Sergio Perez 1:14.404.