Ο Thierry Neuville ήταν ο μεγάλος νικητής στο φετινό Ράλι Κορσικής, με τον Βέλγο οδηγό να τερματίζει με το Hyundai i20 του 54,7 δευτερόλεπτα μπροστά από το Fiesta του Sebastien Ogier και να γίνεται έτσι ο τέταρτος διαφορετικός νικητής, στους τέσσερις πρώτους αγώνες του φετινού WRC.

Στην τρίτη θέση και μόλις 1,3 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ogier τερμάτισε ο Dani Sordo με το δεύτερο i20, ενώ ο Jari-Matti Latvala, που κέρδισε και την τελευταία TV Power Stage με το Toyota Yaris τους, τερμάτισε στην 4η θέση.

Στο πρωτάθλημα των οδηγών προηγείται ο Ogier με 88 βαθμούς, με τον Latvala να ακολουθεί με 75 βαθμούς, ενώ στη τρίτη θέση βρίσκεται ο Neuville με 54 βαθμούς.

Στους κατασκευαστές προηγείται η M-sport World Rally team με 129 βαθμούς, με την Hyundai Motorsport να βρίσκεται στη 2η θέση με 105 βαθμούς, την Toyota Gazoo Racing WRT στην 3η με 79 βαθμούς και την Citroen Total Abu Dhabi WRT στην 4η με 71 βαθμούς.

• georgekaras

Eνταξει πανικος ποσο απιστευτο πρωταθλημα φετος μπραβο αναστηθηκε φετος ο θεσμος .Η Χιουνται ισως εχει το καλυτερο αυτοκινητο φετος 54 δευτερολεπτα σε ασφαλτο ειναι ενα πολυ καλο δειγμα γραφης δυνατοτητων εαν καταφερει και αποφυγει λαθη ,Μονακο και Σουηδιας θα φτασει ψηλα

• George Liverpool

Meeke&Ogier ειχαν μηχανικα προβληματα

ειδες και αξιοπιστια οι Κορεατες δεν πιανονται αχαχαχαχαχ

Εχουν μια σταθεροτητα,παρ ολα τα λαθη του neuville.Οι αλλοι ψαχνονται καπως ακομη…

• ποιος να σου ελεγε εκει τελη 90 αρχες 00 οτι η χιουνται θα πρωταγωνσιτει στο WRC….και δεν θα τον ελεγες τρελο !!!!
    παιζει να ειναι ως τωρα ενα απο τα καλυτερα πρωταθληματα στην ιστορια του WRC!!!!!

• DOR1K1N

παμε ομαδαρααα.. με το τροπαιο φετος στην κορεα!!!!

• gronholm89

Αν δεν είχαν μηχανικά προβλήματα οι Ogier και Meeke ο αγώνας θα ηταν πολύ, πολύ πιο συναρπαστικός!