A162561_full


Μπορεί το χιόνι που έπεσε σήμερα στην πίστα του Silverstone (ναι καλά διάβασες χιόνι, όταν εμείς έχουμε 25+ βαθμούς) να καθυστέρησε την έναρξη των κατατακτηρίων, αυτό, όμως, δεν εμπόδισε την Audi να πάρει την pole position με το #7 αυτοκίνητο με το δίδυμο Andre Lotterer και Mar cel Fassler με χρόνο 1:53.204.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε το δεύτερο R18 e-tron quattro, με αριθμό #8 και οδηγούς τους Loic Duval και Lucas di Grassi, οι οποίοι ήταν κατά 0,104 δευτ. πιο αργοί.

alp59226

Η πρωταθλήτρια Porsche βρέθηκε στην τρίτη θέση με την #1 919 Hybrid των Mark Webber και Brendon Hartley με χρόνο 1:54.150. Ακολούθησε η δεύτερη Porsche των Neel Jani και Romain Dumas, με χρόνο 1:54.299, όντας εύκολα μπροστά από τα Toyota.

toyotawec

Το TS050 Hybrid με αριθμό 6 των Mike Conway και Stephane Sarrazin θα ξεκινήσει από την πέμπτη θέση, μπροστά από τους ομόσταυλους τους, Anthony Davidson και Kazuki Nakajima. Ακολουθεί το νούμερο 12 αγωνιστικό, και πρώτο στην LMP1-L, που δεν είναι άλλο από το Rebellion Racing με οδηγούς τους Nick Heidfeld και Nelson Piquet.

2ae6e1578b84a62a1f5193ed90930701

Την pole position στην LMP2 κατηγορία πήρε η ομάδα G-Drive με τους Rene Rast και Roman Rusinov με χρόνο 2:08.479, ενώ στην GTE Pro κατηγορία πρώτη ήταν η Ferrari 488 GTE, της ομάδας AF Corse με οδηγούς τους Davide Rigon και Sam Bird και χρόνο 2:12.440. Στη δεύτερη θέση ήταν η Porsche 911 της Dempsey-Proton, με οδηγούς τους Richard Lietz και Michael Christiansen 1,4 δευτ. πιο αργοί για να ακολουθήσουν δύο Ford GT.

Θέση Κλάση Ομάδα Οδηγός Αυτοκ. Ε. Γύροι Διαφορά M.O Μέση ταχύτητα
1 7 P1 Audi Sport Team Joest FÄSSLER Marcel Audi R18 M 10 1:53.204 187.7
2 8 P1 Audi Sport Team Joest DI GRASSI Lucas Audi R18 M 10 0.104 1:53.308 188.1
3 1 P1 Porsche Team HARTLEY Brendon Porsche 919 Hybrid M 10 0.946 1:54.150 186.9
4 2 P1 Porsche Team DUMAS Romain Porsche 919 Hybrid M 10 1.062 1:54.266 185.9
5 6 P1 Toyota Gazoo Racing SARRAZIN Stéphane Toyota TS050 – Hybrid M 9 4.996 1:58.200 180.7
6 5 P1 Toyota Gazoo Racing NAKAJIMA Kazuki Toyota TS050 – Hybrid M 9 6.905 2:00.109 181.8
7 4 P1 Bykolles Racing Team WEBB Oliver CLM P1/01 – AER D 9 15.128 2:08.332 166.6
8 26 P2 G-Drive Racing RAST René Oreca 05 – Nissan D 9 15.275 2:08.479 166.8
9 31 P2 Extreme Speed Motorsports DERANI Luis Felipe LIGIER JS P2 – Nissan D 8 16.428 2:09.632 166.9
10 43 P2 RGR Sport by Morand ALBUQUERQUE Filipe LIGIER JS P2 – Nissan D 8 17.091 2:10.295 165.2
11 27 P2 SMP Racing MINASSIAN Nicolas BR01 – Nissan D 8 17.423 2:10.627 163.2
12 37 P2 SMP Racing PETROV Vitaly BR01 – Nissan D 9 17.819 2:11.023 162.7
13 45 P2 Manor BRADLEY Richard Oreca 05 – Nissan D 8 18.689 2:11.893 162.6
14 36 P2 Signatech Alpine MENEZES Gustavo Alpine A460 – Nissan D 9 19.017 2:12.221 160.8
15 44 P2 Manor STEVENS Will Oreca 05 – Nissan D 8 19.901 2:13.105 160.6
16 42 P2 Strakka Racing LEVENTIS Nick Gibson 015S – Nissan D 8 20.525 2:13.729 163.5
17 35 P2 Baxi DC Racing Alpine CHENG David Alpine A460 – Nissan D 8 21.659 2:14.863 162.8
18 30 P2 Extreme Speed Motorsports BROWN Ed LIGIER JS P2 – Nissan D 8 27.206 2:20.410 161.1
19 12 P1 Rebellion Racing PIQUET JR Nelson Rebellion R-One – AER D 4 2:07.841 166.2
20 13 P1 Rebellion Racing IMPERATORI Alexandre Rebellion R-One – AER D 4 2:14.074